PočasíPředpověď oblačnostiPrognózy počasí

Počasí na zatmění Měsíce 10.1.2020

Hodnocení článku

Dnes se odehraje astronomická událost zatmění Měsíce, přinášíme speciální předpověď počasí na zatmění Měsíce. Půjde o polostínové zatmění, které bude díky tomu že Měsíc projde těsně nad stínem Země viditelný pouhým okem. Lze očekávat, že měsíční světlo bude mírně zakouřené. Jev bude možné očima pozorovat od 19:30 hodin do 20:40 hodin. Vrchol zatmění nastane ve 20:10 hodin. Celé zatmění začne ale už v 18:07 a skončí ve 22:12 hodin. Pozorovat ho celé bude dobře možno z hvězdáren, někde i s výkladem odborníků. Jak nám bude ale při pozorování přát počasí?

Jasno při pozorování nebude, horší podmínky budou na západě

Počasí na zatmění Měsíce 10.1.2020. Zatmění i jasný Jupiter v sobotu.

Obloha dnes večer určitě “čistá” od oblaků nebude, ale na druhou stranu ani zatažená. Počasí na zatmění Měsíce tak pro pozorování této události nebude nejideálnější a bud se v ČR také lišit. Lepší podmínky budou obecně na východě území. Počasí u nás se nachází dnes v teplém sektoru tlakové níže, což je na teplotách místy vidět. V teplém sektoru se oblačnost i protrhává, ale od západu až severozápadu začne k večeru počasí v ČR ovlivňovat studená fronta tohoto systému. Mírně bude tedy oblačnosti přibývat a to jak nízké, tak střední. Zejména na horách se objeví i srážky. Více oblaků bude večer tedy na západě a severozápadě území, kde budou podmínky pro pozorování podstatně horší. Na východě mohou ojediněle vznikat během večera i mlhy.

Předpověď oblačnosti – naše stránka s modelovými mapami předpovědi množství oblačnosti na nejbližší hodiny a dny.

Pro zajímavost dodejme, že zítra by byly večer na většině území podmínky o poznání lepší. Bude se totiž v souvislosti s přesunem vysokého tlaku vzduchu od západu vyjasňovat. Ale astronomické události si stejně jako počasí nevybírají. Další zatmění, které bude výraznější, se očekává v roce 2023 a o dva roky později nás poté čeká úplné zatmění Měsíce.

V souvislosti se zatměním lze pozorovat i výraznou planetu Venuši, která bude nejblíže našemu území na jaře a to kolem 24. března. Zpestřovat noční oblohu tak bude tedy i nadále.

Zdroj: astro.cz