Evropa a SvětExtrémní počasíPočasí

Předpověď počasí pro Austrálii

Hodnocení článku

Jak bylo ve včerejším článku Extrémní horko a požáry v Austrálii, sucho v kombinaci s extrémně vysokými teplotami způsobilo rozsáhlé požáry. Tyto hoří v některých oblastech od října loňského roku. Prognózy hovoří o tom, že mohou hořet i další měsíce. To zejména v případě, že budou v oblasti panovat i nadále špatné podmínky pro jejich likvidaci a a naopak dobré podmínky pro jejich trvání, šíření či rozvoj. Na konci minulého týdne se v oblasti snížily teploty, na přelomu prosince a ledna dosahovaly téměř 50°C. Nyní se v oblastech postižených požáry ochladilo a mírně pršelo. To situace nepatrně zlepšilo. Prognózy jsou ale špatné a vzhledem k rozsahu požárů a suchu stále na četných místech hoří. Předpověď teplot a srážek pro Austrálii na nejbližší dny.

Předpověď teplot pro Austrálii – opět horko a až přes 40°C

V oblasti centrální až jihovýchodní Austrálie se nyní začne opět oteplovat. Teploty se dostanou opět i nad 40°C, tak vysoké jako byly v minulém týdnu ale nebudou. Jejich vývoj na další dny dle modelu GFS dobře ukazuje níže uvedená animace od zítřka do 14. ledna.

Teploty by měly v maximech dosahovat hodnot kolem 40°C, ojediněle až 44°C. To není dobrou zprávou pro současně postižené oblasti požáry. Stále půjde o hodně vysoké teploty a to zejména v oblastech postižených požáry. Podle některých informací v tamních médiích hrozí, že po nástupu další vlny veder a příznivých podmínek pro šíření požárů se dílčí ohně spojí v jeden. To by znamenalo velmi vážné negativní důsledky a extrémně obtížené hašení. V Novém Jižním Walesu hoří dnes kolem 130 požárů, několik desítek z nich nemají místní hasiči pod kontrolou.

Předpověď srážek pro Austrálii – v postižených oblastech žádné významnější srážky

Ještě horší zprávou je, že v postiženým oblastem rozsáhlými požáry se budou v dalších dnech srážky vyhýbat zcela nebo se objeví pouze nevýznamné srážky. Podobně jako tomu bylo v minulých dnech při zmírnění vlny vedra. Západ Austrálie včera večer zasáhl významný cyklon, který přinesl významné srážky. V postižených oblastech ovšem zatím více nepršelo. Vedoucí tamního hasičského sboru ale předpokládá, že se přeci jen blíží konec veder i pro zasažené státy a že již brzy přijde monzunové období. To přeruší tedy vlnu vedra a přinese výrazné srážky, které uhasí současné požáry. Prognózy ovšem zatím nejsou nijak moc příznivé. Srážky se budou oblastem s vlnou veder a požáry spíše vyhýbat, více jich spadne opět na západě kontinentu (až před koncem období a tedy před polovinou ledna by mohlo přibývat srážek i v centru a na jihovýchodě). Ukazuje to níže uvedená animace předpovědi srážek pro Austrálii dle modelu GFS:

Předpověď počasí pro Austrálii. Akumulace srážek na týden.

Obr. 1 Celkové srážky předpovídané modelem GFS pro Austrálii a okolí do 14.1.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Doufejme, že počasí už nebude tak extrémní a nelítostné a současnou katastrofu tedy sama příroda ukončí.

Seriózní nejnovější články k tématu

ČTK – Australští hasiči bojují s časem před příchodem další vlny veder