Předpověď větruPrognózy počasí

Silný vítr po celý víkend

Hodnocení článku

Jak bylo již v článku Sněžení a silný vítr na východě řečeno, konec týdne bude v ČR větrný. Současně bude obecně ve znamení větších změn počasí. Čeká nás silný vítr po celý víkend. Vítr zesílí dnes během dne a silné nárazy bude mít po celý víkend až do noci na pondělí, kromě jihozápadu a západu Čech. Nejsilnější vítr bude foukat na Českomoravské vrchovině a na horách na severu a východě země. Během víkendu se také výrazně oteplí, avšak ve spojení s větrným počasím nebude pocitově rozhodně žádné teplo. Jde o typické zimní krátké oteplení, které je provázeno extrémním průběhem dalších prvků počasí.

Nárazy větru dosáhnou i 35m/s, tedy síly orkánu

Vítr o síle vichřice lze čekat na horách i ve vyšších polohách, ojediněle i v polohách středních. Půjde zejména o Krkonoše, kde lze čekat nejvyšší nárazy hlavně na naší nejvyšší hoře a v okolí. Foukat bude také v Jeseníkách, kde se co do silného větru vyskytují nejvyšší nárazy zejména na Šeráku. Silně bude foukat vedle Jizerských hor také na Vysočině. Tam může vítr v nárazy dosáhnou i vyšších hodnot než 32m/s. Větrné počasí na východě země bude po celý víkend prakticky trvale.

Naopak to, že u nás fouká silný vítr, nepocítí na jihozápadě a západě Čech. Tam bude vítr mírný bez nárazů. Ani v centrální a severozápadní části Čech většinou nebude mít nijak velké nárazy. Každopádně ve středních Čechách je nutné počítat s tím, že bude během víkendu vítr čerstvý. Jeho vyšší rychlost nebude ale tak trvalá. Vítr začne slábnout až během noci na pondělí a zejména v pondělí. Ochlazování modely posunuly až na pondělí. Podle dřívějších předpokladů mělo dojít k ochlazování již během neděle.

Hodit se může sledovat vývoj prognózy větru na nejbližší hodiny.

Zvlněné frontální rozhraní nad střední Evropou

Silný vítr celý víkend. Synoptická situace 7.12.2020.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace v Evropě na 7.12.2020 13 SEČ, zdroj: chmi.cz

Zvlněné frontální rozhraní bude postupovat přes střední Evropu a naše území jen velmi zvolna, proto lze čekat silný vítr po celý víkend. Změna počasí přijde až během pondělí, kdy přejde rozhraní postupně naší republiku. Poté bude vítr slábnout (obr. 1). Nad naším územím se bude nacházet tryskové proudění. Frontální rozhraní bude spojené s tlakovou níží nad Severním mořem. Rozhraní se táhne nejen přes celou Evropu a to od severovýchodu, přes centrální část Evropy dále na jih. A to až nad Afriku. Blokačním tlakovým útvarem je velmi mohutná tlaková výše nad evropskou částí Ruska. Tato anticyklona bude brzdit postup významného rozhraní, působit bude významně blokačně. Vlivem tohoto faktu bude docházet jen k velmi pozvolnému posunu rozhraní a tím i postupnému průniku studeného vzduchu za ním. Proto vznikne i na malém území větší teplotní rozdíl.

Dne zaznamenáváme rozdíl v podobě teplého vzduchu na SV/V našeho území. Ve Slezsku je i přes 11°C, zbytek území je chladnější a JZ/Z mrazivý. Teplý vzduch bude během víkendu spojeně ze zesilujícím prouděním od jihovýchodu postupovat dále k západu. Během víkendu bude vyjma JZ/Z Čech až 12°C. Příliv teplého vzduchu bude před přesunem rozhraní provázet právě velmi silný vítr, též s výjimkou jihozápadu a západu republiky. Až v pondělí odpoledne se bude rozhraní nacházet zhruba uprostřed naší republiky. Velmi zvolna se tedy do úterý přesune přes celé naše území. I tak bude východ území ČR ještě v úterý podle stávajících prognóz ještě ve znamení vyšší teploty.