Historie počasíPočasíSpadlé srážky

Spadlo až přes 120mm srážek za den

Hodnocení článku

Extrémní srážky zasáhly Moravu i severní Čechy. Na Moravě a ve Slezsku trvá vydatnější srážková činnost už od neděle. Vydatně tam pršelo hlavně v pondělí a v úterý. Srážky vypadly do nasyceného území a vodní toky rychle stoupaly. Nyní se srážková činnost přesunula do severovýchodních a severních Čech. Srážky tam jsou za uplynulý den také až extrémní. Vodní toky pramenící v horských oblastech na severu na ně také reagují. Na Moravě je plošnější povodňová situace. To samé bude možné brzy říci o východních a hlavně jihovýchodních Čechách. V ČR spadlo až přes 120mm srážek za období 24 hodin. Významné úhrny byly zaznamenány plošně i mimo horské oblasti. Jak se bude situace dále vyvíjet? Kdy definitivně ustanou srážky?

Tento týden bude hodně vlhký, situace se bude uklidňovat pozvolna

Srážek spadlo již hodně a vzhledem k situaci na většině území a aktuálnímu období bude voda odtékat přeci jen nějakou dobu. Navíc nenastane nijak suché počasí, na horách může do sobotního rána spadnout opět vyšší množství srážek. Srážky nebudou extrémní, ale v případě velkého nasycení území budou postačující na rychlý odtok vody a vzestupy hladin toků. Hlavní srážková činnost vlivu cyklony zvané “Foelke” ustane velmi pozvolna od severovýchodu až východu. Srážky budou slábnout, zcela ustávat ovšem zatím ne. Nejdéle bude pršet v centrální, jižní a jihozápadní části území.

Hlavní srážková činnost se odehrála včera večer, v noci na dnešek a dnes dopoledne. Tyto srážky způsobily rychlé odtoky vody z území a vzestupy hladin toků. Vlhčí počasí bude ale pokračovat, zcela bez srážek se obejdeme podle prognózy až v neděli. Proto i poklesy hladin toků budou dosti pozvolné. Zejména na JV/V Čech, na Moravě a ve Slezsku velmi pozvolné. Tam je v povodích hodně vody. A ještě tam při přechodu frontální vlny v pátek vypadne nejvíce srážek z celého území, nepočítaje obecně horské polohy. Výstupy některých numerických modelů z minulé neděle předpokládaly pro Slezsko, Jeseníky a návětří Krkonoš i 120-130mm srážek. Vypadá to, že jim prognóza vyjde a možná spadne v některé lokalitě celkově i více srážek.

Spadlo až přes 120mm srážek: Vydatné srážky v ČR v číslech

Spadlo až přes 120mm srážek. Akumulace srážek za den do 14.10.2020 8h.

Obr. 1 Spadlo až přes 120mm srážek. Akumulace spadlých srážek v ČR za 24 hodin do 14.10.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Předpověď akumulace srážek do 14.10.2020 8h.

Obr. 1a Předpověď akumulace srážek na 24 hodin do 14.10.2020 8 SELČ dle modelu Aladin z 12.10.2020, zdroj: chmi.cz

Pozn.: Srovnat lze skutečné srážky za 24 hodin a jejich předpověď modelem Aladin za shodný čas, obr. 1 a 1a. Spadlo až přes 120mm srážek, předpověď z uvedeného termínu podle modelu Aladin maximální úhrn jen slabě nadhodnotila.

Nejvíce srážek spadlo na Moravě a ve Slezsku za úterní den a noc na středu. Další srážky se odehrály v úterý večer, v noci na středu a ve středu dopoledne na severu a severovýchodě Čech. Extrémní srážky byly zaznamenány také na polské straně Krkonoš a Orlických hor. Spadlo až přes 120mm srážek, viz informace o celkových úhrnech dále.

Srážkové úhrny do 14.10.2020 7 SELČ:

97.3mm Jeseník

94.6mm Pomezní Boudy-Horní Malá Úpa

69.0mm Bílý potok-U Jeřábu

66.0mm Uhelná-Vilémovice

62.8mm Dlouhé Stráně

61.4mm Staré Město pod Sněžníkem – Paprsek

60.7mm Staré Hutě

Srážkové úhrny do 14.10.2020 14 SELČ:

126.7mm Pomezní Boudy-Horní Malá Úpa

91.1mm Josefův Důl

81.1mm Nová Louka

77.5mm Bílý potok-U Jeřábu

73.1mm Bedřichov-Kamenice

68.2mm Bílý potok-Smědava

Pozn.: Ke stanici Nová Louka se vztahuje historicky nejvyšší denní úhrn srážek z roku 1897, který činil 345.1mm. Srážky vyvolaly tenkrát v létě katastrofální povodeň.

Úhrny srážek na Moravě byly velmi plošné, pohybovaly se za 24 hodin od 20 do 55mm, na jižní Moravě pak spíše do 20-25mm (obr. 1). I tak tam zlepšily nižší nasycenost území. Spadlé srážky jsou k dispozici též na mapách na naší stránce Aktuální srážky a to nejen v ČR. Stavy toků můžete sledovat na stránce Hydrologická situace.

Hydrologická situace – povodňové stavy

Spadlo až přes 120mm srážek. Hydrologická situace a povodňové stavy na tocích 14.10.2020.

Obr. 2 Platnost SPA v profilech na tocích v ČR, zdroj: hyro.chmi.cz

Pozn.: Zelená = 1.SPA, oranžová = 2.SPA a červená = 3.SPA.

Aktuální platné nejvyšší povodňové stupně na tocích ke 13:00 SELČ (obr. 2):

3.SPA:

Řasnice-Frýdlant

Smědá-Bílý potok

Louční-Cerekvice n/L

Novohradka-Úhřetice

Svratka-Dalečín

Třebůvka-Loštice, Hraničky a Mezihoří

Jevíčka-Chornice

Bělá-VD Boskovice

Velička-Strážnice

Morava-Strážnice

Krasovka-Radim

Opava-Opava

Odra-Odry tok

Bečva-Teplice

Moštěnka-Prusy (vliv na vodní stav)

2.SPA: na cca 40 místech, jedno místo s vlivem na stav. A 1.SPA platí na dalších mnoha místech.

Aktuální informace jsou k dispozici v pravém postranním panelu hlavní stránky nahoře v aktualitách. Další článek bude vydán dle potřeby, tento může být též doplněn (bude vyznačeno).

Data: hydro.chmi.cz, pla.cz, pmo.cz