PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Stále teplé a suché počasí, pravá zima v nedohlednu

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Týdenní přehled počasí stručně. V následujícím týdnu se bude oteplovat, srážky budou stále chybět. Čeká nás stále teplé a suché počasí.

Týden 6. až 12.1.2020

Předpověď: Stále teplé a suché počasí

Ve střední Evropě se bude stále prosazovat teplé proudění. Počasí u nás bude mít navíc anticyklonální ráz, takže srážek bude minimum a často se bude vyskytovat teplotní inverze. Proto i na horách bude docházet k oblevám. Ani z dlouhodobějšího hlediska to nevypadá na příchod pravé zimy.

Počasí na Silvestra 2023. Mráz během týdne skončí. Stále teplé a suché počasí, pravá zima v nedohlednu.

Stručný přehled průběhu počasí: Počasí se bude chovat i v dalších lednových dnech stále podobně. Převládnou vyšší teploty, které nejsou příliš typické pro leden. Srážky budou chybět, potvrzuje se tak dlouhodobý výhled charakteristik srážek i teplot podle nejnovějších klimatických modelů. Zde můžeme odkázat například na znění prognózy vydané na konci prosince 2019, viz stránka Výhled na měsíc. Zatím to vypadá, že se tato naplní. Na horách sice sníh nestačí roztát, ale podmínky pro lyžování tam nebudou stále dobré.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty -2 až -8°C, po polovině týdne +3 až -3°C.

Nejvyšší teploty 0 až 6°C, ke konci týdne 3 až 9°C. Průměrné teploty 0 až 4°C, na V kolem –2°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0 až 8mm, hory až 15mm/cm.

Charakteristiky týdne

Počasí bude stále vybočovat co do teplot i co do srážek. zimní ráz počasí bude pouze krátce a to zpočátku předpovídaného období. Poté bude počasí navíc stále teplejší. Srážky budou ve střední Evropě chybět. Teplotně bude týden nadprůměrný, srážkově mírně podprůměrný.

Synoptický vývoj

Vysoký tlak vzduchu udržující se nad celou jižní Evropou s částečným zásahem do střední Evropy bude určujícím útvarem pro počasí u nás v okolí a to patrně nejen po celý tento týden. Frontální systémy, které budou postupovat od západu až severozápadu budou slábnout a následně se rozpadat. Nízký tlak vzduchu zůstane nad Atlantikem. Na naše území bude během týdne pronikat teplý vzduch od jihovýchodu, zejména do vyšších nadmořských výšek. Vrátí se teplotní inverze. Předpovědní modelové mapy najdete i na Pivotalweather.com.