PočasíPředpověď srážekPředpověď větruPrognózy počasí

Silný vítr a sněžení během dne

Hodnocení článku

Předpověď průběhu větru a srážek pro dnešní den. Dnes bude počasí v ČR postupně zimní, příčinou bude přechod studené fronty. Za tou k nám začne pronikat studený vzduch od severozápadu. Opět se bude jednat o přechodné ochlazení a i když může napadnout sníh i v nižších polohách, tak to nebude na dlouho. V dalších dnech budou teploty stále vystupovat nad bod mrazu. Dnes nás nečeká příliš příznivé počasí, oproti zítřku. Je nutné čekat silný vítr a sněžení. Zítra se začne počasí díky vlivu další tlakové výše vylepšovat.

Silný vítr krátce a ne tak extrémní

Silný vítr bude foukat po většinu sobotního dne. Rozfoukal se již v noci na dnešek, ale nejvyšších nárazů dosáhne dnes večer a zpočátku na zítřek. Příčinou bude tlakový rozdíl mezi mohutnou tlakovou výší na jihozápadě Evropy (tlak téměř 1040hPa) a tlakovou níží nad severem Evropy (tlak pod 980hPa). I když jsou tyto dva rozdílní tlakové útvary od sebe vzdálené dosti daleko, přesto jsou hodnoty tlaku mezi nimi značně rozdílné. Nad střední Evropou se bude tedy vyskytovat rozdíl, který se bude vyrovnávat. V důsledku toho bude foukat vítr. Intenzitu větru není sice radno podceňovat, ale nebude se jednat o tak extrémní poryvy větru jako se vyskytly v ČR na konci loňského září nebo v minulých letech. Kdyby se útvary sobě více přiblížily, byla by situace jiná a tedy extrémnější (obr. 1).

Silný vítr a sněžení. Synoptická situace na 4.1.2020.

Obr. 1 Silný vítr a sněžení. Synoptická předpovědní situace pro Evropu na 4.1.2020 13 SEČ, zdroj: chmi.cz

Na našem území dosáhnou nárazy větru během dne 15-20m/s, zejména večer to bude až 25m/s. Vyšší nárazy větru se mohou objevit i mimo vyšší polohy (obr. 2). Od vyšších poloh bude silný vítr v kombinaci se sněžením tvořit sněhové jazyky. Rozhodně není doporučeno dnes do výše položených oblastí cestovat nebo se tam dokonce vydávat do volné krajiny. Vítr bude slábnout v neděli nad ránem. Během neděle se bude v nasouvající se tlakové výši od západu (obr. 1) počasí zlepšovat a vítr ustane.

Význačnou situaci v počasí dobře vykresluje poloha tryskového proudění. Významný jet stream se dnes nachází nad naším územím.

Silný vítr a sněžení. Poloha tryskového proudění nad Evropou na 4.1.2020.

Obr. 2 Silný vítr a sněžení. Předpověď tryskového proudění pro dnešní den, zdroj: netweather.tv

Silný vítr a poté sněžení: I v nížinách může večer nebo v noci na zítřek napadnout sníh

Na území ČR bude dnes během dne sněžit. Zpočátku půjde o srážky místní a jen od vyšších poloh sněhové. V důsledku ochlazování za studenou frontou budou srážky od severozápadu večer jednak četnější a také ve všech polohách postupně sněhové. Během večera a v noci na zítra se může utvořit sněhová pokrývka (většinou velmi slabá či slabá) i v nížinách. V nižších polohách se může během večera tvořit náledí.  Tento sníh v dalších dnech v nížinách roztaje. Současně se v souvislosti s jeho táním a nočními mrazy může tvořit náledí nebo také zmrazky. Nejvíce srážek spadne na horách, za zítřek a noc na neděli i kolem 20cm nového sněhu. Jak tomu při silném západním proudění bývá, nejméně srážek spadne v nížinách v centru Čech a na jihu Moravy. Tam lze čekat maximálně poprašek sněhu nebo skutečně velmi slabou pokrývku.

Zima tímto mimo hory ale nezačíná, příští týden převládne opět teplé počasí a převážně za vlády tlakové výše. Opět se obnoví teplotní inverze. Více v našich aktualizovaných Výhledech na týden. Výsledky modelů najdete na našich stránkách Předpověď větru a srážek.

Mapy s předpovědí výšky nového sněhu najdete na Snow-forecast.com.