Zajímavosti

Den vody a meteorologie online

Hodnocení článku

I když letos opět médii neproběhnou informace o otevřených dveřích pracovišť ČHMÚ, státních podniků povodí či dalších organizací, zkusme se situaci přizpůsobit. A přes nemožnost setkávat se si alespoň pro sebe připomeňme Den Vody (dne 22.3.) a Den meteorologie (dne 23.3.). Nelze to samozřejmě srovnat s tím, kdy může člověk místo navštívit přímo, nicméně zatím to opravdu nelze. Proto si ale můžete udělat Den otevřených dveří online a nazvat ho třeba jako Den otevřených webovek. Internet a webové prezentace společně s technologiemi na něm jsou nyní důležitým zdrojem veškerých informací i prostředkem komunikace. A má to tu výhodu, že si tento “Den vody a meteorologie online” můžete udělat kdykoli a neomezovat se ani v čase. I na internetu se o pracovištích můžete dozvědět docela dost informací, dáme vám několik tipů.

Povodí Labe: Speciální informační galerie

Státní podnik Povodí Labe jako jediný vybízí k navštívení jeho speciální InfoGalerie na webové stránce PLa. pokud si zde prostudujete veškeré materiály k vodním dílům, včetně velmi zajímavé historie výstavby některých, tak bude váš “Den” trvat hodně dlouho. V této galerii najdete informační materiály z historie, například o protržené přehradě Bílá Desná. V tomto případě jsme si připomněli nedávno sté výročí od této tragické události. Najdete zde dále informační materiály o mnohých přehradách a některých zdymadlech středního Labe.

Pokud se budete chtít pustit do další online exkurze, pak v následujícím menu (vodní díla) najdete textové dokumenty se základními informacemi o všech přehradách v působnosti státního podniku, o všech hlavních zdymadlech a jezech či dalších vodních dílech. Tyto informace najdete na každé webové stránce státního podniku povodí. Takže na pěti webech mnoho informací o vodních dílech. Také najdete na těchto stránkách většinou historii Bohatý popis historie řeky Ohře nabízí například Povodí Ohře. To se nám ten online DOD hezky protahuje. Informační texty jsou často velmi pěkně zpracované a to včetně ilustrací a fotografií. Příkladem může být informace například o vodním díle Březová na webu Povodí Ohře.

Online exkurze na ČHMÚ je také možná

I na webu ČHMÚ jsou pěkně zpracovány informace o organizaci i pracovištích a to včetně historie. Mnoho jich najdete o organizaci v menu O nás. Základní informace o oborech nabízí ČHMÚ ve velmi pěkně zpracovaných prezentacích. Právě tam se dozvíte informace o meteorologických a hydrologických měřeních, které je možné běžně slyšet z výkladu zkušených pracovníků při běžném Dni otevřených dveří. Informací je zde spousta a máte z toho určitě další takový online den.

Dále si dovolíme nabídnout naše souhrnné zpracované informace, například na stránkách Český hydrometeorologický ústavSprávci vodních tokůMeteorologické přístroje a podobně.

Středočeské vodárny: Individuální exkurze v přírodě

Pokud chcete vstát od počítačů a jít ven, což bude v dalších dnech velmi dobrý nápad, je tu ještě jeden tip. Společnost Středočeské vodárny zve na exkurzi do přírody a to na naučnou stezku Mšeno na Konořínsku. Tam je možné poznat vodárenský systém a další zajímavosti týkající se vody. Jde o stezku dlouhou 10km, tato  prochází místními turistickými trasami a je na ní devět informačních tabulí. Vznikl roku 2014, více informací na uvedeném webu. Samozřejmě nyní mohou vyrazit do oblasti všichni, kteří jsou v daném okrese. Ale určitě velmi brzy budou moci i všichni ostatní, i sem lze vyrazit totiž kdykoli. Nic vám zde “neuteče”.

Navštívit můžete ale zvenčí i ostatní vodní díla nebo se projít kolem vodních toků, to je totiž velmi dobrý nápad zejména v současné době. Taková procházka kolem vodního toku s hučící vodou a okolo se začínajícím zpívajícím ptactvem i rozvíjející se vegetací vám udělá jedině dobře. Na ilustrační fotografii je vodní dílo Hučák v Hradci Králové, historická stavba, která stojí za návštěvu i zvenčí.

Mnoho z vás má počítače a internetu už určitě dost, slova “online” a “distanční” asi rádi neslýcháte. Nenahradí to ten krásný výlet na meteorologickou stanici nebo na přehradu, ale v současné době to může být taková “cena útěchy”. A věřme, že příští rok se všechna tato pracoviště po dvouleté pauze už opravdu pro veřejnost otevřou. Projekt Meteo Aktuality přeje všem pracovníkům daných organizací i všem ostatním pevné zdraví!