Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 6. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 6. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Nejteplejší týden z celé zimní sezóny nás čeká právě nyní na začátku února. Teplota vzduchu bude často vystupovat nad 10°C a místy se přiblíží i jarním 15°C. Jde o významně nadprůměrné hodnoty. Mrznout většinou nebude ani na horách a mnohdy ani v nočních hodinách. Při silném větru zejména na počátku týdne bude i v nočních minimech kolem 10°C. Tání sněhu a srážky zejména v první polovině týdne i rozvodní řeky v severní části území zejména Čech.

Počasí na 6. týden 2024. Soumrak na řekou s malou oblačností.

Týden: 5. až 11.2.2024

Předpověď

Převážně hodně oblačnosti a průběžné srážky. Teplota vzduchu vysoce kladná a to i v nočních hodinách i ve vyšších polohách. Takové počasí přinese první týden posledního měsíce klimatologické zimy. Velmi teplé počasí vydrží podle současné prognózy celý týden. K ochlazení a návratu k normálu by mělo dojít až následující týden. Až silně nadprůměrná teplota se očekává během týdne a to v jeho polovině a poté na jeho konci. Maxima teploty se přiblíží a někde i dosáhnou 15°C. Poté avizují modely významné ochlazení, půjde však pouze maximálně o návrt k teplotě běžné pro polovinu února. Zatím se tedy jeví ten další týden o poznání chladnější. Kromě severu bude nadprůměrná teplota v celé Evropě. Ve střední až jihovýchodní Evropě dokonce vysoce nadprůměrná teplota.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C, při větru krátce i kolem 8°C.
  • Nejvyšší teplota: 6 až 11°C, ke konci týdne místy až 15°C.
  • Průměrná teplota: 9 až 12°C, odchylka období: silně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 330mm, na S/SV a JZ na horách až 5060mm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace

Po celé období budou přes střední Evropu postupovat systémy front spojené s cyklonami v západním proudění. Tím se k nám bude dostávat vlhký a teplý vzduch. Půjde současné o čerstvé až zejména na počátku týdne silné proudění. Na počátku týdne se ocitne centrum Evropy mezi hlubokou cyklonou na severu a anticyklonou na jihu až jihozápadě Evropy.

Závěr: Počasí na 6. týden 2024

Počasí lze čekat typicky teplé a relativně proměnlivé, jak bývá při výskytu této západní cirkulace v zimě běžné. I horské oblasti budou mít výraznou oblevu, podmínky pro lyžování tak budou velmi špatné. Ochlazení se na horách odehraje pouze velmi krátce. Hydrologická situace se vlivem srážek a tání sněhu zlepší, v první polovině týdne místy i s dosažením průtoků odpovídajících povodňovým stupňům, převážně nízkým.

TIPVýhled na týden u nás poskytuje seriózní obraz o očekávaném vývoji počasí v dalších sedmi dnech v ČR podle dostupných nejnovějších předpovědních dat. Grafická prezentace je doplněna o textovou předpověď den po dni.

Mapy obecně přesného numerického modelu ECMWF od střednědobé po dlouhodobou předpověď najdete na webu Centra pro střednědobou předpověď charts.ecmwf.int.