Tlaková níže Eberhard přinesla nejvyšší náraz větru od Kyrilla
V neděli 10. března a zpočátku noci na pondělí 11. března 2019 se vyskytla další významná událost co se týče extrémního počasí v podobě silného větru a dalších doprovodných jevů u nás. Počasí ve střední Evropě velmi zásadně ovlivnila další významná tlaková níže. V posledním roce a půl se jedná o několikátou významnou cyklonu s výskytem silných poryvů větru. Maximální náraz větru byl v při této události ale ze všech uplynulých kromě tlakové níže Kyrill v roce 2007 nejvyšší. Při vlivu tlakové níže a s ní spojeného frontálního systému se v ČR objevovaly také četné přeháňky, ojediněle bouřky a docházelo k citelnějšímu ochlazení. V ČR touto situací vyvrcholilo několikadenní významně větrné počasí s častým střídáním počasí. Tato událost se zapisuje do historie nejvýznamnějších cyklon posledních let. Další odstavce stručně shrnou průběh počasí v minulých dnech a extrémy počasí při přechodu této cyklony. Tlaková níže Eberhard přinesla nejvyšší náraz větru od Kyrilla.
Obr. 1 Synoptická situace a tlaková níže Dragi odsouvající se do severovýchodní Evropy a přes Atlantik postupující tlaková níže Eberhard k 10.3.2019 1 SEČ, zdroj: wetterpate.de/dwd.de
Nejvyšší náraz větru od Kyrilla: Na Sněžce se vyskytl náraz větru 54.5m/s, v roce 2007 to bylo kolem 58m/s
Na níži “Kyrill” zatím žádná nemá, náraz větru u nás činil při jejím vlivu cca 58m/s, uváděn je často náraz na polské straně Sněžky, který činil rovných 60m/s. Při přechodu níže “Eberhard” 10. až 11. března 2019 to bylo 54.5m/s, šlo tak o nejvyšší náraz větru od Kyrilla. Další významný náraz 48.7m/s zaznamenala stanice na Milešovce a na počátku noci. Při přechodu níže “Emma”, budeme-li počítat náraz větru při vlivu podružné cyklony zvané “Fee”, to bylo 54.1m/s, tedy o něco málo méně než při této situaci, při samotném vlivu níže “Emma” to bylo “jen” 48m/s. Při vlivu níže “Vaia” na konci října loňského roku činil nejvyšší náraz větru 49.5m/s. Podobné to bylo při dosti známé níži “Herwart”, která ovlivnila počasí u nás též na konci října, ale roku 2017. Tehdy byl zaznamenán náraz 50.5m/s, tedy ještě o něco vyšší. Avšak letošní tlaková níže “Eberhard” tyto v maximálním nárazu větru překonala. A podle toho vypadají také důsledky, vítr totiž foukal značně i v nížinách a příliš velký rozdíl mezi nárazy na horách tak nebyl.
I v nižších polohách zejména Čech foukalo v nárazech přes 30m/s
V Ústí nad Labem foukal vítr v nárazech téměř 32.5m/s, v Kocelovicích 33.6m/s. Na četných místech pak byly zaznamenány nárazy větru mezi 20 až 30m/s, v Pardubicích to bylo například 29.8m/s, v Doksanech 28.3m/s, Chotusicích 28.2m/s, v Plzni 26.8m/s, v Ústí nad Orlicí 26.5m/s, v Neumětelech 26.0m/s či v Praze – Ruzyni 25.7m/s (výběr).
V souvislosti s vlivem tlakové níže se vyskytovaly také vydatnější srážky, zejména na návětří hor. V teplém sektoru cyklony došlo k oteplení i na horách a srážky byly i zde dešťové. To způsobilo rychlejší tání sněhu a to hlavně na Šumavě a v Orlických horách. Na některých horských tocích byly krátce zaznamenány 1.SPA.
Nejvíce srážek za dva dny 56mm spadlo na stanici Prášily, dále 50mm v Peci pod Sněžkou.
Značné poryvy větru přinesla už předchozí tlaková níže zvaná “Dragi”, která počasí u nás ovlivňovala v sobotu. Silný vítr foukal v sobotu během dopoledne a zpočátku odpoledne, následně pak na studené frontě večer a zpočátku noci na neděli. Za studenou frontou postupovala podružná studená fronta. Ke shodné situaci došlo při přechodu studené fronty systému tlakové níže “Eberhard” v noci na pondělí. V úterý bude foukat díky výběžku tlakové výše zvané “Gabi” (obr. 3) od jihozápadu jen slabý vítr, ale čeká nás studenější ráno s minimálními teplotami i v nížinách slabě pod nulou.
Shrnutí příčin, průběhu počasí i důsledků vlivu této níže bude zpracováno na samotné stránce menu Významné cyklony a též v základní podobě v přehledu na této stránce.
Silný vítr se vrátí ve středu
Klid od větru v ČR ale dlouho nebude, byť nepůjde o tak závažnou situaci. Počasí v ČR ovlivní během úterního večera teplá fronta systému tlakové níže zvané “Franz” (obr. 3) a během středy se ocitne naše území v teplém sektoru této cyklony, kde bude před přechodem její studené fronty zesilovat vítr. Nárazy větru by měly být většinou do 20m/s, jen na horách to bude 20 až 30m/s
.
Obr. 2 Synoptická situace a výběžek tlakové výše Gabi nad střední Evropou, tlaková níže Franz severně od britských ostrovů – předpoklad k 12.3.2019 13 SEČ, zdroj: wetterpate.de/dwd.de
Použité zdroje
ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Zpravodajský server Infomet. Online, 2019, dostupné na http://www.infomet.cz.
INSTITUT FÜR METEOROLOGIE. Wetterpate. Tiefdruckgebiete. Online, 2019, dostupné na http://www.met.fu-berlin.de/wetterpate/.