Tlaková níže Eberhard přinesla nejvyšší náraz větru od Kyrilla

Hodnocení článku

V neděli 10. března a zpočátku noci na pondělí 11. března 2019 se vyskytla další významná událost co se týče extrémního počasí v podobě silného větru a dalších doprovodných jevů u nás. Počasí ve střední Evropě velmi zásadně ovlivnila další významná tlaková níže. V posledním roce a půl se jedná o několikátou významnou cyklonu s výskytem silných poryvů větru. Maximální náraz větru byl v při této události ale ze všech uplynulých kromě tlakové níže Kyrill v roce 2007 nejvyšší. Při vlivu tlakové níže a s ní spojeného frontálního systému se v ČR objevovaly také četné přeháňky, ojediněle bouřky a docházelo k citelnějšímu ochlazení. V ČR touto situací vyvrcholilo několikadenní významně větrné počasí s častým střídáním počasí. Tato událost se zapisuje do historie nejvýznamnějších cyklon posledních let. Další odstavce stručně shrnou průběh počasí v minulých dnech a extrémy počasí při přechodu této cyklony. Tlaková níže Eberhard přinesla nejvyšší náraz větru od Kyrilla.

Obr. 1 Synoptická situace a tlaková níže Dragi odsouvající se do severovýchodní Evropy a přes Atlantik postupující tlaková níže Eberhard k 10.3.2019 1 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Na Sněžce se vyskytl náraz větru 54.5m/s, v roce 2007 to bylo kolem 58m/s

Na níži „Kyrill“ zatím žádná nemá, náraz větru u nás činil při jejím vlivu cca 58m/s, uváděn je často náraz na polské straně Sněžky, který činil rovných 60m/s. Při přechodu níže „Eberhard“ 10. až 11. března 2019 to bylo 54.5m/s. Další významný náraz 48.7m/s zaznamenala stanice na Milešovce a na počátku noci. Při přechodu níže „Emma“, budeme-li počítat náraz větru při vlivu podružné cyklony zvané „Fee“, to bylo 54.1m/s, tedy o něco málo méně než při této situaci, při samotném vlivu níže „Emma“ to bylo „jen“ 48m/s. Při vlivu níže „Vaia“ na konci října loňského roku činil nejvyšší náraz větru 49.5m/s. Podobné to bylo při dosti známé níži „Herwart“, která ovlivnila počasí u nás též na konci října, ale roku 2017. Tehdy byl zaznamenán náraz 50.5m/s, tedy ještě o něco vyšší. Avšak letošní tlaková níže „Eberhard“ tyto v maximálním nárazu větru překonala. A podle toho vypadají také důsledky, vítr totiž foukal značně i v nížinách a příliš velký rozdíl mezi nárazy na horách tak nebyl.

I v nižších polohách zejména Čech foukalo v nárazech přes 30m/s

V Ústí nad Labem foukal vítr v nárazech téměř 32.5m/s, v Kocelovicích 33.6m/s. Na četných místech pak byly zaznamenány nárazy větru mezi 20 až 30m/s, v Pardubicích to bylo například 29.8m/s, v Doksanech 28.3m/s, Chotusicích 28.2m/s, v Plzni 26.8m/s, v Ústí nad Orlicí 26.5m/s, v Neumětelech 26.0m/s či v Praze – Ruzyni 25.7m/s (výběr).

V souvislosti s vlivem tlakové níže se vyskytovaly také vydatnější srážky, zejména na návětří hor. V teplém sektoru cyklony došlo k oteplení i na horách a srážky byly i zde dešťové. To způsobilo rychlejší tání sněhu a to hlavně na Šumavě a v Orlických horách. Na některých horských tocích byly krátce zaznamenány 1.SPA.

Nejvíce srážek za dva dny 56mm spadlo na stanici Prášily, dále 50mm v Peci pod Sněžkou.

Značné poryvy větru přinesla už předchozí tlaková níže zvaná „Dragi“, která počasí u nás ovlivňovala v sobotu. Silný vítr foukal v sobotu během dopoledne a zpočátku odpoledne, následně pak na studené frontě večer a zpočátku noci na neděli. Za studenou frontou postupovala podružná studená fronta. Ke shodné situaci došlo při přechodu studené fronty systému tlakové níže „Eberhard“ v noci na pondělí. V úterý bude foukat díky výběžku tlakové výše zvané „Gabi“ (obr. 3) od jihozápadu jen slabý vítr, ale čeká nás studenější ráno s minimálními teplotami i v nížinách slabě pod nulou.

Shrnutí příčin, průběhu počasí i důsledků vlivu této níže bude zpracováno na samotné stránce menu Významné cyklony a též v základní podobě v přehledu na této stránce.

Silný vítr se vrátí ve středu

Klid od větru v ČR ale dlouho nebude, byť nepůjde o tak závažnou situaci. Počasí v ČR ovlivní během úterního večera teplá fronta systému tlakové níže zvané „Franz“ (obr. 3) a během středy se ocitne naše území v teplém sektoru této cyklony, kde bude před přechodem její studené fronty zesilovat vítr. Nárazy větru by měly být většinou do 20m/s, jen na horách to bude 20 až 30m/s.

Obr. 3 Synoptická situace a výběžek tlakové výše Gabi nad střední Evropou, tlaková níže Franz severně od britských ostrovů – předpoklad k 12.3.2019 13 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Zpravodajský server Infomet. Online, 2019, dostupné na http://www.infomet.cz.

INSTITUT FÜR METEOROLOGIE. Wetterpate. Tiefdruckgebiete. Online, 2019, dostupné na http://www.met.fu-berlin.de/wetterpate/.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality