Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasíPočasí

Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji

Hodnocení článku

Nejvyšší teplota v ČR v letošním roce byla doposud změřena ve středu 26. června a činí tedy 38.9°C, o tom informujeme v článku Čtyřicet nebylo, ale rekordů padlo mnoho. Ani ve druhé vlně vedra, na přelomu června a července teplota vzduchu na 40°C v ČR nevystoupila. Nevystoupila ani výše než ve zmiňovaný den minulého týdne. I přesto se v posledních dvou dnech vyskytly v ČR rekordně vysoké teploty a rekordy padly na mnohých místech, včetně absolutních měsíčních rekordů a včetně pražského Klementina, stanice s nejdelší řadou měření u nás. Rekordně teplý byl v ČR i celý měsíc červen. Na přelomu měsíců tak bylo rekordně teplo.

Rekordně teplo na přelomu června a července: Poslední červnový den šlapal ohledně maxima teploty dvacátému šestému na paty

V neděli 30. června vystoupila teplota vzduchu v ČR na 38.8°C, což je o 0.1°C méně než ve středu 26. června.

Teplota byla změřena na stanici Dobřichovice. Rekordní teplota byla zaznamenána na 108 ze 148 stanic s dobou měření 30 a více let. Na 47 stanicích padl absolutní červnový rekord maxima teploty vzduchu a to včetně stanic měřících 100 a více let (například České Budějovice – Rožnov a Tábor). Dále bylo velmi teplo a též pokořen rekord na stanicích Praha-Libuš a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (38.5°C), Průhonice a Tuhaň (38.1°C), Ústí nad Labem – Vaňov (38.0°C), Neumětely (37.7°C), Praha – Karlov (37.6°C), Doksy, Teplice a Čáslav – Nové město (37.3°C) a podobně.

V Klementinu bylo změřeno 37.9°C, což je o 0.1°C více než 27.7.1983 a 28.7.2013.

Rekordně teplo bylo první červencový den

Na většině stanic s délkou měření 30 a více let byl překonán teplotní rekord. Nejvyšší teplota 38.4°C byla změřena v Kuchařovicích.

Byla nejvyšší za celou dobu měření stanice (67 let). Dále bylo nejtepleji na stanicích Plzeň – Bolevec a Brod nad Dyjí (37.3°C), dále v Lednici (37.1°C), Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi (36.8°C), Strážnici (36.5°C), Tuhani (36.4°C), Neumětelech, Čáslavi, Semčicích, Javorníku a Praze – Libuši (36.0°C), Doksanech a Pardubicích (35.9°C) a podobně. Překonán byl i absolutní červencový rekord na stanicích vedle Kuchařovic například v Lednici a Městě Albrechtice – Žárech. Rekordně teplé počasí se projevilo i překonáním absolutního rekordu na dané stanici a to v Kuchařovicích a Městě Albrechticích – Žárech.

Červenec 2020 bude teplotně normální. Kdy a kde je horko snesitelnější? Rekordně teplo. Kupovitá oblačnost.

V červnu bylo rekordně teplo, nejtepleji od roku 1961. Nyní se horko zatím nevrátí

Červen byl na území ČR nejteplejší od počátku, kdy se připravují teplotní průměrné hodnoty, tedy od roku 1961. Poslední nejteplejší červen se vyskytl v horkém a suchém roce 2003. Ve vztahu k jiným měsícům jde o 5. nejteplejší měsíc u nás s průměrnou teplotou 20.7°C – tepleji bylo v červenci 1994 a 2006 a v srpnu 1992 a 2015. Horké počasí touto epizodou ale končí. Ve zbytku tohoto týdne a pravděpodobně i příští týden nás čeká chladnější počasí, což je pro začátek července docela typické. Očekávat lze mírně teplé dny a chladnější noci či rána. Minimální teploty budou častěji klesat pod 10°C a ojediněle i k 5°C, zejména z důvodu častého vyjasnění.

Maximální teploty budou kolem letních 25°C, postupně spíše mírně nad 20°C. Více v pravidelných týdenních výhledech počasí na stránce Výhled na týden. Klimatické modely slibují červenec teplotně vyrovnaný, proto jsou sice pravděpodobné výkyvy teplot v podobě výskytu horkých vln, ale pravděpodobně nebudou tak významné a nebudou mít delšího trvání. Potvrzují to právě i střednědobé předpovědi. O předpokládaném vývoj teplot a srážek píšeme v článku Červenec 2019 bude sušší a teplotně vyrovnaný.

Zdroj dat: chmi.cz (infomet.cz)