Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji

()

Nejvyšší teplota v ČR v letošním roce byla doposud změřena ve středu 26. června a činí tedy 38.9°C, o tom informujeme v článku Čtyřicet nebylo, ale rekordů padlo mnoho. Ani ve druhé vlně vedra, na přelomu června a července teplota vzduchu na 40°C v ČR nevystoupila. Nevystoupila ani výše než ve zmiňovaný den minulého týdne. I přesto se v posledních dvou dnech vyskytly v ČR rekordně vysoké teploty a rekordy padly na mnohých místech, včetně absolutních měsíčních rekordů a včetně pražského Klementina, stanice s nejdelší řadou měření u nás. Rekordně teplý byl v ČR i celý měsíc červen. Na přelomu měsíců tak bylo rekordně teplo.

Poslední červnový den šlapal ohledně maxima teploty dvacátému šestému na paty

V neděli 30. června vystoupila teplota vzduchu v ČR na 38.8°C, což je o 0.1°C méně než ve středu 26. června.

Teplota byla změřena na stanici Dobřichovice. Rekordní teploty byly zaznamenány na 108 ze 148 stanic s dobou měření 30 a více let. Na 47 stanicích padl absolutní červnový rekord maxima teploty vzduchu a to včetně stanic měřících 100 a více let (například České Budějovice – Rožnov a Tábor). Dále bylo velmi teplo a též pokořen rekord na stanicích Praha-Libuš a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (38.5°C), Průhonice a Tuhaň (38.1°C), Ústí nad Labem – Vaňov (38.0°C), Neumětely (37.7°C), Praha – Karlov (37.6°C), Doksy, Teplice a Čáslav – Nové město (37.3°C) a podobně.

V Klementinu bylo změřeno 37.9°C, což je o 0.1°C více než 27.7.1983 a 28.7.2013.

Rekordně teplý byl první červencový den

Na většině stanic s délkou měření 30 a více let byl překonán teplotní rekord. Nejvyšší teplota 38.4°C byla změřena v Kuchařovicích.

Byla nejvyšší za celou dobu měření stanice (67 let). Dále bylo nejtepleji na stanicích Plzeň – Bolevec a Brod nad Dyjí (37.3°C), dále v Lednici (37.1°C), Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi (36.8°C), Strážnici (36.5°C), Tuhani (36.4°C), Neumětelech, Čáslavi, Semčicích, Javorníku a Praze – Libuši (36.0°C), Doksanech a Pardubicích (35.9°C) a podobně. Překonán byl i absolutní červencový rekord na stanicích vedle Kuchařovic například v Lednici a Městě Albrechtice – Žárech. Ale také rekord absolutní na dané stanici a to v Kuchařovicích a Městě Albrechticích – Žárech.

Červen byl rekordně teplý, nejteplejší od roku 1961. Nyní se horko zatím nevrátí

Červen byl na území ČR nejteplejší od počátku, kdy se připravují teplotní průměrné hodnoty, tedy od roku 1961. Poslední nejteplejší červen se vyskytl v horkém a suchém roce 2003. Ve vztahu k jiným měsícům jde o 5. nejteplejší měsíc u nás s průměrnou teplotou 20.7°C – tepleji bylo v červenci 1994 a 2006 a v srpnu 1992 a 2015. Horké počasí touto epizodou ale končí. Ve zbytku tohoto týdne a pravděpodobně i příští týden nás čeká chladnější počasí, což je pro začátek července docela typické. Očekávat lze mírně teplé dny a chladnější noci či rána. Minimální teploty budou častěji klesat pod 10°C a ojediněle i k 5°C, zejména z důvodu častého vyjasnění.

Maximální teploty budou kolem letních 25°C, postupně spíše mírně nad 20°C. Více v pravidelných týdenních výhledech počasí na stránce Výhled na týden. Klimatické modely slibují červenec teplotně vyrovnaný, proto jsou sice pravděpodobné výkyvy teplot v podobě výskytu horkých vln, ale pravděpodobně nebudou tak významné a nebudou mít delšího trvání. Potvrzují to právě i střednědobé předpovědi. O předpokládaném vývoj teplot a srážek píšeme v článku Červenec 2019 bude sušší a teplotně vyrovnaný.

Zdroj dat: chmi.cz (infomet.cz)

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji
Popis
Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji. Informace o horkém počasí, dosažené hodnoty maximální teploty v ČR.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.