Předpověď teplotyPrognózy počasí

V pátek se oteplí

Hodnocení článku

I když na horách a krátce i ve vyšších polohách dnes a zítra srážky přejdou ve sněhové a i v nížinách teplota nedosáhne ani 10°C, věčně takto zima ještě nebude. Oteplení přijde brzy a vypadá to, že několik dnů vydrží. V pátek se oteplí po přechodu teplé fronty, která přinese zatažený a na většině území deštivý čtvrtek. Teplé fronty začnou být s příchodem chladné části roku časté. Více o tom pojednáváme v článku Proč je teplá fronta častější v zimě? Zatím nejde o nijak výrazné teplé fronty. Tato čtvrteční ovlivní počasí v ČR svým jižním okrajem, spojena je se systémem tlakové níže nad severní Evropou. Srážky přinese sice trvalejší, ale slabé, jen do vyšších poloh o něco významnější a zpočátku tam lze čekat srážky stále sněhové.

V pátek se oteplí ojediněle i nad 15°C, příští týden na 20°C?

Dnes a zítra čekejme maximálně 10°C, ale zejména zítra při dešti spíše teplotu do 8°C. Déšť lze očekávat právě přes den a to nejčastěji dopoledne, kolem poledne a zpočátku odpoledne. Proto trend teploty vykáže spíše setrvalý stav nebo jen velmi slabý vzestup. Významnějšího vzestupu teploty se dočkáme v pátek. To se projeví příliv teplého vzduchu za zmíněnou frontou. Zatímco dnes a zítra teplota rána klesne i 0°C a při zemi lze čekat přízemní mráz, v pátek už bude teplota vyšší. A to platí zejména o dalších dnech. Přes den můžeme v pátek čekat 15-16°C v maximech. Až na výjimky dosáhne teplota alespoň 15°C i o víkendu a na počátku dalšího týdne. Ten by měl být podle výhledu počasí teplejší.

Maxima teploty vzduchu od pátku:

Pá 15.10.: 12 až 16°C

So 16.10.: 11 až 15°C

Ne 17.10.: 12 až 16°C

Po 18.10.: 13 až 17°C

Út 19.10.: 14 až 18°C

St 20.10.: 16 až 20°C

Zatím ponechme ten vývoj příští týden s otazníkem, ale poslední prognózy se k tomuto scénáři přiklánějí. Příští týden by mělo být v polovině velmi teplo. Zatímco nyní máme teplotně podprůměrné počasí, za týden ho vystřídá nadprůměrné. Na začátek druhé poloviny října to je velmi teplé počasí, během dalších dnů se buďto tento vývoj potvrdí nebo upřesní.

Tepleji, ale více oblačnosti a srážek

Příští týden by k nám měl pronikat teplejší vzduch než tomu bylo doposud. Ale tento bude také vlhčí, slunečné počasí čekat nelze. Srážek spadne v příštím týdnu více než v minulém a mírně více než by spadnout v tuto dobu mělo. Takže můžeme počítat s tím, že srážky budou častější. S tím je spojena oblačnost. V teplejším vzduchu za velké oblačnosti to znamená o poznání teplejší noci. Během příštího týdne by při velké oblačnosti teplota v noci a ráno nemusela klesat ani na 5°C a v nížinách se může udržovat i kolem 9-10°C. Ukazuje to současná předpověď numerických modelů. Samozřejmě musí vyjít předpověď dalších meteorologických prvků, zejména oblačnosti. Obecně lze ale čekat teplejší počasí a to hlavně přes den. V případě slunečního svitu by mohlo být i nad 15°C, postupně i 20°C. Zatím je prognóza ovšem na týden a dále ovšem méně jistá. Výstupy numerických modelů jsou rozdílné.