Prognózy počasíTýdenní výhledy

V týdnu jaro, na Velikonoce zima?

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Nyní můžeme očekávat během nového týdne oteplení. Ale rozhodně nepůjde o stabilní ráz počasí. Takže bude v týdnu jaro, na Velikonoce zima? Podle modelových výstupů posledních dnů to tak skutečně vypadá, i když jistota prognózy na konec týdne ještě má své rezervy.

Týden 11. až 17.4.2022

Na Velikonoce zima? Vysoká oblačnost Cirrus.

Předpověď

Přechodně slunečné a o poznání teplejší počasí. Taková bude zejména polovina týdne, kdy teplota po nějaké době v maximech opět dosáhne nebo přesáhne 20°C. Zpočátku musíme počítat při celonočním vyjasnění s nočním a ranním mrazem, který může mít negativní vliv na vegetaci. Během týdne se oteplí i v nočních hodinách, zejména pak při velké oblačnosti. Ta se předpokládá společně se srážkami právě od volných dnů tohoto týdne, tj. od pátku. Více oblaků musíme čekat ale už ve čtvrtek, pronikat k nám bude ale velmi teplý vzduch.

Nebyl by to duben, kdyby nedošlo k dalšímu zásadnímu obratu počasí a změně teploty. Citelné ochlazení modely předpokládají právě na víkend, který se prodlužuje ještě o Velikonoční pondělí. Samotné Velikonoce proto budou pravděpodobně opět typicky studené. A ani noční mráz nemáme nyní poslední, neboť po citelném ochlazení se vyskytnou o svátcích opětovně mrazivá rána. Proto určitě s pěstováním nějakých citlivých plodin bude vhodné ještě počkat.

Ohledně teploty ovšem půjde v polovině týdne o mírně nadprůměrné hodnoty na polovinu dubna. A poté na konci týdne se teplota jen vrátí na hodnoty obvyklé pro tuto roční dobu. Poté by se měla teplota pohybovat kolem dlouhodobého normálu, případně krátce lehce pod ním. Sněhové srážky se objeví od 400-500m od soboty, v přeháňkách se vrátí zejména sněhové krupky opět i do nížin. Zejména v nočních hodinách se může v polohách kolem 300m objevit i sněžení.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 1 až -4°C, uprostřed období 9 až 3°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 15°C, krátce 21°C a na konci období 3 až 8°C
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 215mm, hory 1535mm/cm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: V týdnu jaro, na Velikonoce zima?

Během první poloviny týdne se prosadí ve střední Evropě tlaková výše. Kolem ní k nám začne od jihovýchodu pronikat až velmi teplý vzduch. Tento příliv vyvrcholí krátce po polovině týdne, kdy začne vysoký tlak vzduchu postupně ztrácet vliv na počasí u nás. Od severozápadu přejde v pátek výrazná studená fronta, za kterou se vrátí studený a vlhčí ráz počasí.

Týden se rozdělí na teplejší období kolem poloviny týdne a studené období na jeho konci. Nadprůměrná teplota kompenzuje podprůměrnou z minulých dnů a následně až podprůměrná vystřídá tu nadprůměrnou. Takže velké střídání teploty a rázu počasí musíme čekat i nadále. Srážková činnost ustane v prvních dnech týdne, kdy čekejme četný sluneční svit. Místní srážky, krátce četnější na výrazné frontě, čekejme během druhé poloviny týdne. Vlhkosti v půdě tedy začne během týdne ubývat, na konci týdne se opět sníží výpar vlivem nízké teploty vzduchu a mírně se zvýší půdní vláha v důsledku srážkové činnosti.

Aktuální předpovědní mapy najdete například na stránce wetter3.de.