Prognózy počasíTýdenní výhledy

V týdnu léto a o víkendu ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Další zářijové dny přinesou ještě teplotně nadprůměrné počasí a v týdnu léto a o víkendu ochlazení. V pracovní části týdne vydrží teplé letní počasí  maximy teploty kolem 25°C. Očekávat lze také málo oblačnosti, srážky spíše ojediněle, během týdne místy v konvekční podobě. Změna přijde na víkend, kdy se ochladí a srážky se vyskytnou o poznání četněji.

Týden 5. až 11.9.2022

Chceme předpověď nebo raději ne? V týdnu léto a o víkendu ochlazení. Vysoká oblačnost na pozdně letní obloze.

Předpověď

Málo oblačnosti čekáme zejména na začátku týdne, kdy se bude také oteplovat. O víkendu teplota letní hodnoty spíše nedosáhla, což se v první polovině nového týdne změní. Maxima teploty letních 25°C místy i přesáhnou a mírně teplejší počasí očekáváme i v nočních hodinách. Noci již nebudou tak studené, avšak vzhledem k období září také ne příliš teplé. Přes den ale při slunečním svitu můžeme čekat až horké počasí. Sluneční svit již ale není tak výrazný jako například na přelomu května a června a UV index nenabude vyšších hodnot.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, v závěru týdne 14 až 9°C
  • Nejvyšší teplota: 21 až 27°C, v závěru týdne 17 až 23°C
  • Průměrná teplota: 15 až 18°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 12 30mm, místy kolem 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: V týdnu léto

V týdnu se projeví typický trend vývoje počasí. V pracovní části bude počasí méně oblačné a na září dosti teplé, o víkendu se ochladí a častěji se vyskytnou srážky.

Vysoký tlak vzduchu určí počasí u nás v prvních dnech týdne. pronikat k nám bude od východu až jihovýchodu teplý vzduch. Tento příliv teplého vzduchu ukončí přechod studené fronty pravděpodobně během pátku. V závěru týdne čekáme vliv nízkého tlaku vzduchu s přílivem chladnějšího a vlhkého vzduchu.

Po srážkově chudém počasí minulého týdne a prvních dnů týdne předpovědního očekávejme postupně přibývání srážkové činnosti. To se projeví pozitivně zejména v půdní vláze, která slabě až mírně klesne zejména v prvních dnech týdne při teplé počasí se slunečním svitem.

TIP: Sledujte mapy numerických modelů na stránce wxcharts.com s nabídkou mnoha předpovědních prvků. Souhrnný grafický výhled počasí na sedm dní s textovým doprovodem nabízíme třikrát týdně aktualizovaný na stránce Výhled na týden.