V týdnu léto a o víkendu ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Další zářijové dny přinesou ještě teplotně nadprůměrné počasí a v týdnu léto a o víkendu ochlazení. V pracovní části týdne vydrží teplé letní počasí  maximy teploty kolem 25°C. Očekávat lze také málo oblačnosti, srážky spíše ojediněle, během týdne místy v konvekční podobě. Změna přijde na víkend, kdy se ochladí a srážky se vyskytnou o poznání četněji.

Týden 5. až 11.9.2022

Předpověď

Málo oblačnosti čekáme zejména na začátku týdne, kdy se bude také oteplovat. O víkendu teplota letní hodnoty spíše nedosáhla, což se v první polovině nového týdne změní. Maxima teploty letních 25°C místy i přesáhnou a mírně teplejší počasí očekáváme i v nočních hodinách. Noci již nebudou tak studené, avšak vzhledem k období září také ne příliš teplé. Přes den ale při slunečním svitu můžeme čekat až horké počasí. Sluneční svit již ale není tak výrazný jako například na přelomu května a června a UV index nenabude vyšších hodnot.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, v závěru týdne 14 až 9°C
  • Nejvyšší teplota: 21 až 27°C, v závěru týdne 17 až 23°C
  • Průměrná teplota: 15 až 18°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 12 30mm, místy kolem 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

V týdnu se projeví typický trend vývoje počasí. V pracovní části bude počasí méně oblačné a na září dosti teplé, o víkendu se ochladí a častěji se vyskytnou srážky.

Vysoký tlak vzduchu určí počasí u nás v prvních dnech týdne. pronikat k nám bude od východu až jihovýchodu teplý vzduch. Tento příliv teplého vzduchu ukončí přechod studené fronty pravděpodobně během pátku. V závěru týdne čekáme vliv nízkého tlaku vzduchu s přílivem chladnějšího a vlhkého vzduchu.

Po srážkově chudém počasí minulého týdne a prvních dnů týdne předpovědního očekávejme postupně přibývání srážkové činnosti. To se projeví pozitivně zejména v půdní vláze, která slabě až mírně klesne zejména v prvních dnech týdne při teplé počasí se slunečním svitem.

TIP: Sledujte mapy numerických modelů na stránce wxcharts.com s nabídkou mnoha předpovědních prvků. Souhrnný grafický výhled počasí na sedm dní s textovým doprovodem nabízíme třikrát týdně aktualizovaný na stránce Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality