V údolích bylo -12°C
Po dvou velmi mrazivých dnech někde v ČR sčítají škody. Mrzlo nejen v údolích a na horách, ale i v nížinách. V údolích bylo -12°C, nejníže klesla teplota hned v pondělí. Byly dány ideální podmínky pro radiační ochlazování, tedy vyjasnění a utišení větru s podporou přílivu studeného vzduchu. Pokořeny byly i některé minimální teplotní rekordy v ČR. Vlivem celkově chladnějšího počasí není vegetace tak rozvinuta jako před rokem. Proto mráz neškodil nijak významně. I když celkově dlouhotrvající studené počasí může zpozdit některé plodiny a stromy ve fenologickém vývoji. Avšak při příznivém dalším vývoji počasí může toto zpoždění vegetace poměrně rychle dohnat.
V údolích bylo -12°C: Na severu byly podmínky pro mráz nejlepší
V jizerských horách bylo nejmrazivěji, i když také krušnohorské a šumavské údolní stanice zaznamenali také významný mráz. Nejvhodnější podmínky pro mráz byly ale na Jizerce, kde bylo v pondělí -12.6°C. Jak v pondělí, tak v úterý ráno se minima v údolích pohyboval nejčastěji od -7 do -10°C. V úterý bylo nejmrazivěji na Šumavě a to -10.2°C na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať. Mrzlo i v nižších výškách. V pondělí padlo 17 rekordů na stanicích s délkou měření 30 a více let. V úterý padl rekord na 22 z těchto stanic. V nižších výškách se teplota dostala nejčastěji na -3°C, na Moravě bylo o něco tepleji.
Ovocné stromy byly mrazem poškozeny jen místy. Nejvíce ohrožené byly meruňky, které četně kvetly. Přízemní mráz byl významnější, teplota klesala v přízemní vrstvě do -7°C. Přesto v případě plodin na polích nejsou zaznamenány větší škody. Svoji roli také zahrála snadnější ochrana této vegetace v podobě fóliové pokrývky.
Bude se mráz ještě opakovat?
Obr. 1 Ensemble modelu GFS pro Prahu z 28.4.2021 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de
Přelom měsíců dubna a května bude stále chladnější, teplotně mírně podprůměrný. Počítá s tím dlouhodobý výhled počasí i střednědobé předpovědi. Proto zejména přízemní mráz určitě hrozí a zejména v posledních letech tomu tak bývá skutečně až do ledových mužů, tedy do poloviny května. I předpověď na další dny potvrzuje, že bude docházet k přílivům studeného vzduchu. Za zmenšené oblačnosti se v těchto přílivem mohou objevit přízemní mrazíky. První ochlazení nás čeká s novým týdnem. Teplota by mohla klesnout slabě pod nulu nejen při zemí od úterý. Zejména pak příští středu a čtvrtek, alespoň zatím to tak vypadá. Tam by mohl vzniknout problém v podobě větších škod na stromech, které po několik dnech teplejšího počasí četněji rozkvetou. Teplé počasí bude do soboty, na východě země patrně ještě v neděli. Teplota bude krátce dosahovat až 20°C.
Jak vyplývá z uvedeného grafu ensemblu modelu GFS s variantami vývoje teploty a srážek pro další dny (k lokaci Praha). Teplota bude po začátku května opět i mírně podprůměrná a to až přibližně do 8. května. Nejvíce srážek spadne na začátku měsíce, kdy lze čekat i trvalejší srážky. Ty by měly přijít v neděli a v pondělí na významném frontálním rozhraní.
Reference a doporučené informace
ČHMÚ, www.chmi.cz.
ČTK. Zprávy. Ráno bylo v ČR někde rekordně chladné, sadaři mají lokální škody. Online 26.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.
ČTK. Zprávy. V ČR opět v noci mrzlo a na 22 déle měřících místech byl překonán rekord. Online 27.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.