V údolích bylo -12°C

Hodnocení článku

Po dvou velmi mrazivých dnech někde v ČR sčítají škody. Mrzlo nejen v údolích a na horách, ale i v nížinách. V údolích bylo -12°C, nejníže klesla teplota hned v pondělí. Byly dány ideální podmínky pro radiační ochlazování, tedy vyjasnění a utišení větru s podporou přílivu studeného vzduchu. Pokořeny byly i některé minimální teplotní rekordy v ČR. Vlivem celkově chladnějšího počasí není vegetace tak rozvinuta jako před rokem. Proto mráz neškodil nijak významně. I když celkově dlouhotrvající studené počasí může zpozdit některé plodiny a stromy ve fenologickém vývoji. Avšak při příznivém dalším vývoji počasí může toto zpoždění vegetace poměrně rychle dohnat.

Na severu byly podmínky pro mráz nejlepší

V jizerských horách bylo nejmrazivěji, i když také krušnohorské a šumavské údolní stanice zaznamenali také významný mráz. Nejvhodnější podmínky pro mráz byly ale na Jizerce, kde bylo v pondělí -12.6°C. Jak v pondělí, tak v úterý ráno se minima v údolích pohyboval nejčastěji od -7 do -10°C. V úterý bylo nejmrazivěji na Šumavě a to -10.2°C na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať. Mrzlo i v nižších výškách. V pondělí padlo 17 rekordů na stanicích s délkou měření 30 a více let. V úterý padl rekord na 22 z těchto stanic. V nižších výškách se teplota dostala nejčastěji na -3°C, na Moravě bylo o něco tepleji.

Ovocné stromy byly mrazem poškozeny jen místy. Nejvíce ohrožené byly meruňky, které četně kvetly. Přízemní mráz byl významnější, teplota klesala v přízemní vrstvě do -7°C. Přesto v případě plodin na polích nejsou zaznamenány větší škody. Svoji roli také zahrála snadnější ochrana této vegetace v podobě fóliové pokrývky.

Bude se mráz ještě opakovat?

V údolích bylo -12°C. Ensemble modelu GFS z 28.4.2021, vývoj teploty a srážek.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS pro Prahu z 28.4.2021 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Přelom měsíců dubna a května bude stále chladnější, teplotně mírně podprůměrný. Počítá s tím dlouhodobý výhled počasí i střednědobé předpovědi. Proto zejména přízemní mráz určitě hrozí a zejména v posledních letech tomu tak bývá skutečně až do ledových mužů, tedy do poloviny května. I předpověď na další dny potvrzuje, že bude docházet k přílivům studeného vzduchu. Za zmenšené oblačnosti se v těchto přílivem mohou objevit přízemní mrazíky. První ochlazení nás čeká s novým týdnem. Teplota by mohla klesnout slabě pod nulu nejen při zemí od úterý. Zejména pak příští středu a čtvrtek, alespoň zatím to tak vypadá. Tam by mohl vzniknout problém v podobě větších škod na stromech, které po několik dnech teplejšího počasí četněji rozkvetou. Teplé počasí bude do soboty, na východě země patrně ještě v neděli. Teplota bude krátce dosahovat až 20°C.

Jak vyplývá z uvedeného grafu ensemblu modelu GFS s variantami vývoje teploty a srážek pro další dny (k lokaci Praha). Teplota bude po začátku května opět i mírně podprůměrná a to až přibližně do 8. května. Nejvíce srážek spadne na začátku měsíce, kdy lze čekat i trvalejší srážky. Ty by měly přijít v neděli a v pondělí na významném frontálním rozhraní.

Reference a doporučené informace

ČHMÚ, www.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. Ráno bylo v ČR někde rekordně chladné, sadaři mají lokální škody. Online 26.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

ČTK. Zprávy. V ČR opět v noci mrzlo a na 22 déle měřících místech byl překonán rekord. Online 27.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality