Ve druhé polovině týdne zaprší

()

Jak bylo avizováno už v přehledu počasí na tento týden, ve druhé polovině týdne více zaprší. Tyto budou též vydatnější a to na četnějších místech. V minulém týdnů se vyskytly vydatnější srážky pouze na severovýchodě a východě našeho území, kde tyto rozkolísaly vodní toky. Jinde byly slabé či spíše zanedbatelné. Tento týden budou srážky četnější. S prvními se setkáváme nyní v podobě lokálních přeháněk a bouřek. Ty přinesou vyšší úhrny pouze na malou část území a hydrologicky nejsou nijak významné. Ty dnešní patří slabé studené frontě, která postoupí přes Čechy od jihozápadu až západu. Objeví se především právě v těchto oblastech.

Více srážek bude ve čtvrtek i o víkendu

Další frontální systém ovlivní počasí v ČR ve čtvrtek. Bude už významnější co do průběhu počasí, zejména co se týče spadu srážek. Přes naše území přejde teplá fronta, která se srážkami příliš neprojeví. Obnoví se tak ihned příliv teplého vzduchu na naše území. Za ní bude postupovat studená fronta systému, která bude ukončovat příliv teplého vzduchu. Na ní spadnou hlavní srážky, převážně půjde o přeháňky a také bouřky. Ty mohou být i silnější a přinesou prudší srážky s vyššími úhrny za kratší čas.

Tím srážky tento týden končit nebudou, další lze očekávat o víkendu. Je tedy naznačeno, že hezké počasí o obecně volných dnech týdne nebude. Jak ukazuje i včerejší výhled na týden. Oproti bouřkám lokálního charakteru v úterý v oblasti výškové cyklony (v odkazu objasnění pojmu a převažující průběh počasí) a dnešním na studené frontě především na JZ/Z Čech nás čekají četnější bouřky. Ty lze čekat na další studené frontě, jak je uvedeno v prvním odstavci tohoto pod nadpisu. Opět, jak je zvykem, budou místa kde spadne srážek méně. Oproti nim budou místa se spadem významných srážek.

Srážky o víkendu

Čtvrtkem srážky ale také nekončí. Bouřková činnost přejde s přílivem chladnějšího vzduchu v noci na pátek v déšť. Deštivé počasí nás čeká pak i zpočátku pátečního dne. Za frontou musíme počítat nejen s přílivem chladnějšího, ale také vlhčího vzduchu. Tvořit se tedy budou poměrně četné přeháňky, bouřky přes den spíše ojediněle. I o víkendu lze čekat srážky, nebudou ale tak vydatné jako čtvrteční a páteční. Místa, kde nespadne mnoho srážek v bouřkách se tak zřejmě dočkají srážek následně. Srážková činnost by do konce týdne neměla vynechat žádné místo u nás. Slibují to alespoň numerické modely a to již několikátým výstupem. Opět se ale jednotlivé druhy modelů liší, stejné lze říci o jejich výstupech. Na obrázcích níže je prezentován dnešní výstup z 00 UTC a akumulace srážek do neděle podle modelů GFS a GEM. Mnoho modelů totiž na tolik dní ani nepředpovídá.

Obr. 1 Akumulace srážek do 7.6.2020 23 SELČ dle modelu GFS z 3.6.2020 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Akumulace srážek do 7.6.2020 23 SELČ dle modelu GEM z 3.6.2020 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Ve druhé polovině týdne zaprší
Název
Ve druhé polovině týdne zaprší
Popis
Ve druhé polovině týdne zaprší. Aktuální informace o předpokládaných srážkách a jejich příčinách v dalších dnech, příklad modelových map.
Autor