Historie počasíPočasíSpadlé srážky

Na západě spadlo až 60mm srážek

Hodnocení článku

Významná srážková činnost zvlněného frontálního rozhraní se prosadila na západě Čech, jinde pouze místy. Na západě spadlo až 60mm srážek a to během nedělního dne a noci na pondělí. Významnější srážky byly poté zaznamenány též v podvečerních a večerních významnějších bouřkách na severovýchodě a východě Čech. Jinde byly srážky slabší a spíše místní. Další srážková činnost se očekává zítra a zpočátku středy, tedy v úvodu měsíce září na severovýchodě a východě země.

V nejzápadnějším městě republiky napršelo 60mm srážek

Nejvíce srážek spadlo v Aši, podobné úhrny zaznamenala i další místa v okolí. Přes 40mm srážek spadlo v prudkých bouřkových srážkách místy v pásu táhnoucím se přes východní a severovýchodní Čechy. Významné srážky zaznamenal například Trutnov. Vodní toky reagovaly na srážky vzestupy, místy i významnějšími. Úrovní SPA dosáhly jen ojediněle a krátce.

Na západě spadlo až 60mm srážek. Akumulace srážek za den do 31.8.2020 8h.

Obr. 1 Srážkové úhrny za 24 hodin v ČR do 31.8.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Maximální srážkové úhrny do 31.8.2020 7h:

63.5mm Hazlov

60.8mm Aš

59.2mm Radvanice

54.7mm Varnsdorf

54.5mm Dyleň

54.1mm Cheb

49.8mm Citice

48.5mm Sokolov a Skalka

46.4mm Luby a Trutnov

45.0mm Krásné údolí

44.6mm Teplice nad Metují-Zdoňov

43.0mm Rovná

42.5mm Dolní Žandov

41.6mm Karlovy Vary-Olšová Vrata

41.1mm Chřibská

40.9mm Přebuz

40.8mm Šlapany

Další srážky pro východ země

Vydatné srážky se nyní vyskytnou v prostoru frontálního rozhraní ve východní části území ČR. Půjde zejména o Moravu a Slezsko a o severovýchod Čech. Nejvíce srážek spadne na návětří hor, srážkové úhrny se budou na východě území pohybovat zítra nejčastěji mezi 10 až 35mm. Na návětří hor může spadnout i přes 50mm srážek. Vodní toky v oblastech s vyšším nasycením mohou reagovat vzestupy hladin a to krátce s dosažením úrovní povodňových stupňů. V Čechách se kromě severovýchodu a východu očekávají srážky pouze místy a to ve formě přeháněk. Během středy bude srážek ubývat. Zpočátku dne bude na východě území ještě pršet. V Čechách bude už oblačnosti o něco méně. Během dne se tam budou tvořit ale opět lokální přeháňky. Definitivě ustanou srážky ve čtvrtek. Čeká nás opět kratší období s menší oblačností bez srážek. Jak ukazuje výhled na týden, také se bude citelněji oteplovat.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na středu 2.9.2020 ve 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Příčinou srážek bude vliv frontálního rozhraní spojené s tlakovou níží nad Polskem. Právě v oblasti Polska vypadne navzdory původním předpovědím nejvíce srážek. Srážkově bohatá bude samozřejmě také alpská oblast. Tlaková níže bude ve středu ležet nad Polskem, v postupu k severovýchodu ji bude bránit blokační anticyklona. Bude tedy postupovat k severozápadu, mezi zmíněnou výší a tlakovou níží u Islandu. Postupně bude ztrácet vliv na počasí u nás, i frontální rozhraní se bude odsouvat dále k severu. K nám zasáhne z jihozápadní Evrop výběžek vysokého tlaku vzduchu.

Data: hydro.chmi.cz, pla.cz a poh.cz