Na západě spadlo až 60mm srážek

()

Významná srážková činnost zvlněného frontálního rozhraní se prosadila na západě Čech, jinde pouze místy. Na západě spadlo až 60mm srážek a to během nedělního dne a noci na pondělí. Významnější srážky byly poté zaznamenány též v podvečerních a večerních významnějších bouřkách na severovýchodě a východě Čech. Jinde byly srážky slabší a spíše místní. Další srážková činnost se očekává zítra a zpočátku středy, tedy v úvodu měsíce září na severovýchodě a východě země.

V nejzápadnějším městě republiky napršelo 60mm srážek

Nejvíce srážek spadlo v Aši, podobné úhrny zaznamenala i další místa v okolí. Přes 40mm srážek spadlo v prudkých bouřkových srážkách místy v pásu táhnoucím se přes východní a severovýchodní Čechy. Významné srážky zaznamenal například Trutnov. Vodní toky reagovaly na srážky vzestupy, místy i významnějšími. Úrovní SPA dosáhly jen ojediněle a krátce.

Obr. 1 Srážkové úhrny za 24 hodin v ČR do 31.8.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Maximální srážkové úhrny do 31.8.2020 7h:

63.5mm Hazlov

60.8mm Aš

59.2mm Radvanice

54.7mm Varnsdorf

54.5mm Dyleň

54.1mm Cheb

49.8mm Citice

48.5mm Sokolov a Skalka

46.4mm Luby a Trutnov

45.0mm Krásné údolí

44.6mm Teplice nad Metují-Zdoňov

43.0mm Rovná

42.5mm Dolní Žandov

41.6mm Karlovy Vary-Olšová Vrata

41.1mm Chřibská

40.9mm Přebuz

40.8mm Šlapany

Další srážky pro východ země

Vydatné srážky se nyní vyskytnou v prostoru frontálního rozhraní ve východní části území ČR. Půjde zejména o Moravu a Slezsko a o severovýchod Čech. Nejvíce srážek spadne na návětří hor, srážkové úhrny se budou na východě území pohybovat zítra nejčastěji mezi 10 až 35mm. Na návětří hor může spadnout i přes 50mm srážek. Vodní toky v oblastech s vyšším nasycením mohou reagovat vzestupy hladin a to krátce s dosažením úrovní povodňových stupňů. V Čechách se kromě severovýchodu a východu očekávají srážky pouze místy a to ve formě přeháněk. Během středy bude srážek ubývat. Zpočátku dne bude na východě území ještě pršet. V Čechách bude už oblačnosti o něco méně. Během dne se tam budou tvořit ale opět lokální přeháňky. Definitivě ustanou srážky ve čtvrtek. Čeká nás opět kratší období s menší oblačností bez srážek. Jak ukazuje výhled na týden, také se bude citelněji oteplovat.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na středu 2.9.2020 ve 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Příčinou srážek bude vliv frontálního rozhraní spojené s tlakovou níží nad Polskem. Právě v oblasti Polska vypadne navzdory původním předpovědím nejvíce srážek. Srážkově bohatá bude samozřejmě také alpská oblast. Tlaková níže bude ve středu ležet nad Polskem, v postupu k severovýchodu ji bude bránit blokační anticyklona. Bude tedy postupovat k severozápadu, mezi zmíněnou výší a tlakovou níží u Islandu. Postupně bude ztrácet vliv na počasí u nás, i frontální rozhraní se bude odsouvat dále k severu. K nám zasáhne z jihozápadní Evrop výběžek vysokého tlaku vzduchu.

Data: hydro.chmi.cz, pla.cz a poh.cz

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Na západě spadlo až 60mm srážek
Název
Na západě spadlo až 60mm srážek
Popis
Na západě spadlo až 60mm srážek. Informace o spadlých srážkách a jejich důsledcích. Předpověď dalších srážek a příčiny jejich výskytu.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.