Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Zářijové bouřky a významné ochlazení

Hodnocení článku

zářijové bouřky a významné ochlazení, to vše přinese počasí u nás ještě tento týden. Dobré podmínky pro zářijové bouřky nás čekají ve středu. Významné ochlazení se dostaví v pátek. Do té doby bude počasí teplejší, avšak suché počasí končí dnes, byť ne všude. Zítra se totiž vyskytnou místy přeháňky a bouřky. Bouřky mohou být i intenzivnější. Důvodem je dlouhé teplejší a slunné období. Nyní nás čekají poslední vhodnější podmínky pro typické letní bouřky. Nebudou ale tak dobré jako by byly ještě třeba před měsícem. Za okluzní frontou bude pokračovat příliv teplého vzduchu, takže teplo bude do čtvrtka a poté nastane významné ochlazení. To doprovodí zářijové bouřky. Jak bylo avizováno ve výhledu již na konci minulého týdne.

Zářijové bouřky: Z léta téměř do zimy, o víkendu hezky nebude

Máme za sebou mnoho pěkných dní, včetně volných víkendových. V ČR je místy značné sucho, proto musíme nyní přijmout fakt, že bude několik dní oblačných, deštivých a chladných. Počasí se skutečně po polovině týdne významně změní. Více oblačnosti bude na okluzní frontě zítra, půjde spíše o konvekční oblačnost. Srážky budou mít typicky letní charakter. Místy jich spadne za kratší čas i hodně a to kolem 30mm. Oblačnost se ale z našeho území rychle odsune a v přechodném výběžku vyššího tlaku vzduchu nás čeká ve čtvrtek lepší počasí. Teplota dosáhne v maximech opět až 24-25°C. A to prozatím naposledy. V pátek změní počasí v ČR významné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. Ukončí velmi pěkné předčasné babí léto, ale také přinese hodně vláhy. Ta vyjma ranních ros v uplynulých téměř třech týdnech chyběla.

Minulý i před minulý týden spadla v ČR pouhá 2% srážkového normálu aktuálního období, průměrně to bylo 0.2mm v rámci území ČR (ČHMÚ 2020). Tento týden pokračuje v prvních dnech ve stejném rázu počasí a v narůstání deficitu srážek. To se ale ke konci týdne významně změní. Numerické modely slibují místy vydatný déšť. Tím se projeví studená fronta, která bude příčinou velké změny počasí od pátku. O předpovědi srážek bude pojednávat samostatný článek s upřesňujícími informacemi. Obecné informace o vývoji počasí přináší pravidelný Výhled na týden.

Počasí bude připomínat pokročilejší podzim, čeká se významné ochlazení

Nadprůměrné hodnoty teploty budou kompenzovány, stejně jako dlouhé suché období. Počasí vše vyrovná a doplní. Proto je nutné počítat s tím, že bude na konci týdne zima a slunečního svitu velmi málo. Zejména při trvalých a intenzivních srážkách bude během dne opravdu zima a odpolední teplota se od noční příliš lišit nebude. Takovému počasí říkáme počasí s malými denními amplitudami teploty vzduchu. Nyní máme zcela opačný trende teploty vzduchu během dne. Ráno je i pod 5°C, zatímco odpoledne nad 20°C. A současné hodnoty minimální ranní teploty očekávané zítra a ve čtvrtek se stanou od pátku denními či bude dokonce ještě chladněji.

Zářijové bouřky a významné ochlazení. Maxima na 26.9.2020.

Obr. 1 Zářijové bouřky a významné ochlazení. Očekávaná maxima teploty vzduchu na sobotu 26.9.2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 23.9.: 19 až 23°C, na JZ/Z kolem 19°C

Čt 24.9.: 20 až 24°C

Pá 25.9.: 12 až 16°C

So 26.9.: 5 až 10°C

Ne 27.9. 6 až 10°C

Uvedeným maximálním hodnotám teploty na víkend se ani nechce věřit. Nicméně prognózy tyto hodnoty potvrzují již několik dní (obr. 1) a vzhledem k očekávanému průběhu počasí jsou reálné, zajisté s mírnými upřesněními. Skutečně bude počasí až zimní. Dokonce i v zimě se setkáváme často s teplejším počasí, zejména v posledních letech.

Když je počasí dlouho stabilní v podobě určitého druhu, poté je zcela realistické že nastane významná změna na opačné počasí. Jen je vždy otázkou za jak dlouho.