Extrémní srážky jako před deseti lety?
Extrémní srážky nás provedou prodlouženým víkendem. Již od konce minulého týdne bylo podle prognóz jasné, že dlouhotrvající slunné a velmi teplé počasí skončí. Víkend bude tedy nevhodný pro pořádání venkovních aktivit. Voda je v ČR ale potřeba a příroda to ví. Proto připravila situaci, která doplní deficit srážek a vláhy za poslední týdny. Další dny budou ve znamení trvalého deště. Srážky budou místy intenzivní a vydatné. Přesně přes 10 lety se vyskytla shodná situace v podobě významných trvalých srážek a to na den přesně. Tehdy se vyskytly významnější povodně. Jak se tyto situace liší?
Do konce týdne bude vydatně pršet, naprší 10 až 50mm za den
Obr. 1 Očekávané srážky v podobě akumulace za 120 hodin do 29.9.2020 2 SELČ – model GFS, zdroj: wetterzentrale.de
Na celém území vydatněji zaprší a to během několika dalších dnů. Za jeden den by mohlo spadnout místy 30-50mm srážek. Za období této srážkové epizody, tedy za 4 dny, to může být i 40 až 80mm a místy 120mm srážek. V místech s vyšším nasycením bude postupně docházet k vzestupům hladiny vodních toků na úrovně povodňových stupňů. Zpočátku půjde spíše o prvotní mírné vzestupy. Tyto se mohou zdát být i významné, ale půjde často o vzestupy ze stavů sucha například na horní hranici normálních stavů. Proto budou některé vzestupy významné, avšak povodňový stav zatím znamenat nemusí. Extrémní srážky jsou v dalších dnech ale jisté. Převládne zatažená obloha a často se srážkami, jen velmi krátce bude docházet místy k jejich ustávání a někde i k protrhávání oblačnosti. Toto bude ale poměrně rychle střídáno opětovným příchodem srážkové oblačnosti.
Očekávané úhrny srážek za den:
Pá 25.9.: 10 až 30mm, místy 50mm
So 26.9.: 3 až 20mm, na SV/V místy 40mm
Ne 27.9.: 0 až 30mm
Obr. 2 Očekávaná akumulace srážek za 24 hodin do 26.9.2020 8 SEL%C dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz
Některé numerické modely slibují spad vydatných srážek na S/VV země, jiné na JZ/Z. Vydatnější srážky budou na celém území, kde spadnu ty maximální bude jako vždy nejisté do poslední chvíle. Až teprve samotný průběh srážkové situace nám ukáže, kde je pravděpodobnost výskytu těch nejvydatnějších srážek. Dnešní noční výstup globálního modelu slibuje maxima srážek v Orlických horách, Jeseníkách a na Šumavě. Částečně pak na východě Krkonoš. S koncem prodlouženého víkendu srážková činnost totiž zcela neskončí. Vlhké počasí nás čeká na dalších frontálních systémem i v dalších dnech příštího týdne. Současně je třeba počítat s tím, že bude chladněji. Počasí bude ryze podzimní a zejména při trvalém dešti bude teplota v maximech velmi nízká, podobná noční minimální.
Extrémní srážky jako před deseti lety: Tehdy bylo celé území více nasyceno
Na konci září 2010 se vyskytly extrémní srážky v daném chladném a vlhkém roce již poněkolikáté a způsobily též několikáté povodně. První velmi srážkově významná událost nastala na jaře, druhá v srpnu a třetí s maximem srážek v obdobných oblastech na konci září, shodně jako letošní očekávaná. Ale nasycení území bylo vysoké i v nížinách, proto byla hydrologická odezva na srážky rychlá až velmi rychlá a významná. Letos musejí srážky nejprve namočit povrch, mnohde nasytit území a následně ještě doplnit deficitní průtoky vodních toků. K výročí 10 let od povodně v září 2010 vydáme samostatný článek. Rozbor situace je dostupný stále na naší stránce Povodeň 2010 se srovnáním dalších větších povodní v tomto roce (letní I. a jarní).