5. 12. 2024

METEO AKTUALITY

Seriózní servis o počasí

Prognózy počasíSezónní výhledyZajímavosti

Zima 2021/2022 podle pranostik

Hodnocení článku

Pranostiky jsou dávné zapomenutá pořekadla, která věstí předpověď počasí. Dnes nejsou používané a každý si říká, že byly sestaveny tak, aby se rýmovaly. Spojitost určitých jevů například v počasí určitého období s počasím v jiném období pravděpodobně není. Někdy jsou pranostiky až úsměvné a nereálné. Co přesně dříve označovaly a zda některé byly sestaveny jen pro rýmy těžko říci. Ale mnoho z nich předpovídá podle počasí na podzim právě průběh zimního počasí. Pro zajímavost se můžeme podívat, jak by předpověď zimy vyšla podle dosud proběhlých dnů a období, k nimž se váží nejznámější pranostiky s předpovědí zimy. Jak vypadá zima 2021/2022 podle pranostik? Spolehlivější modelovou předpověď nabízíme v článku Výhled na zimu 2021/2022.

Zima 2021/2022 podle pranostik. Lze v září předpovědět zimu? Hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.

Zima podle pranostik a chování přírody, v dnešní době poměrně nespolehlivá předpověď.

Horko v srpnu – zima v létě? Bouřka v září a poté mnoho sněhu v zimě? Zima 2021/2022 podle pranostik

To jsou jen příklady některých, kterým se opravdu nechce věřit. Ale existují. Dále vybíráme ty nejvýznamnější pro předpověď zimy a vážeme je na proběhlé počasí u nás v dané měsíce či konkrétní dny. Na závěr vyhodnotíme, kolik z nich předpovídá studenou a obecně tuhou zimu a naopak. První pranostiky, které vyloženě předpovídají zimu hledejme už dokonce v červenci. A některé se protiřečí.

25.7.: Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu. Jakub bez deště – tuhá zima. Pakli na Jakuba slunce svítí, pak má krutá zima býti.

Tento den bylo v ČR slunečno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti a místy přeháňky či bouřky. Příčinou byl přechod zvlněné studené fronty.  ⊗ ⊗

A teď si vyberme, že? I počasí bylo letos v tento den rozmanité, takže je splněna pranostika třetí kladně, částečně někde i druhá. Mraků bylo opět někde více, někde méně. Celý den zatažený nebyl.

Srpen: Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.

V srpnu se bouřky vyskytují relativně často. Otázkou je, co znamená „moc hřmí“. Navíc hodnotit tuto pranostiku je nutné spíše ve vztahu ke konkrétnímu místu, protože bouřky jsou velmi lokálním jevem.  ⁄ 

Srpen: Když srpen zpočátku hřeje, ledový vítr v zimě dlouho věje.

Letos přišlo na počátku srpna ochlazení po tropickém naopak konci července. Ochladilo i o 10°C za jeden den. 

Září: Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom.

Letos se vyskytly bouřky ještě kolem poloviny září. 

I v září se bouřky v ČR objevují, zejména v první polovině. Takže by odpověď zněla většinou ano.

Podzimní období

Říjen: Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.

Na začátku října bylo letos až letní počasí a to do studené fronty, která přešla naše území 5. října a přinesla místy i významnější bouřky. 

Existuje i pranostika, říkající že po studeném říjnu následuje zelený leden. Letošní říjen byl naopak dosti teplý.

2.10.: Fouká-li na den Marie Orodovnice od východu, bude tuhá zima.

Letos bylo v tento den jihovýchodní až jižní proudění za vlivu tlakové výše a přílivu teplého až velmi teplého vzduchu. 

9.10.: Je-li na déšť na svatého Diviše, bude mokrá zima.

Letos se v ČR tento den srážky vůbec nevyskytly, naopak bylo na většině území v centru anticyklony jasno. 

16.10.: Déšť na Havla, déšť na Vánoce.

Letos se srážky v ČR v tento den při nástupu tlakové výše nevyskytly nebo téměř nevyskytly. 

Listopad: Začátkem-li listopadu sněží, mívá pak sníh výšku věží.

Letos sněžilo po ochlazení za zvlněnou studenou frontou jen na horách. 

11.11.: Na Martina zamračeno – levná zima, na Martina jasno – zima tuhá.

Letos bylo v tento den většinou zataženo nízkou oblačností a mlhavo, kromě hor. 

Ještě neproběhlé období

25.11.: Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.

Od vyšších poloh letos v tento den převládne zimní počasí, jinde nikoli.

1.12.: Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má po čtyři neděle trvati.

6.12.: Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.

Advent: Začne-li zima až s adventem, potrvá deset týdnů.

Jak bude na začátku prosince zatím říci nelze, odpověď na tyto pranostiky najdeme  až později.

Shrnutí: Zima 2021/2022 podle pranostik

Kolik pranostik říká, že letos bude tuhá zima a kolik naopak? Které pranostiky nelze dostatečně vyhodnotit a u kterých to vypadá nejistě?

Celkem hodnoceno pranostik: 12

Tuhá zima: ⊕ 7

Teplá zima: ⊗ 5

Nejisté/nelze určit:  ⁄ 1

Uvedené hodnocení je jen pro zajímavost, vychází to spíše na chladnější zimu, nelze říci ale přímo tuhou. To ovšem reflektují i klimatické předpovědi. Studená podle nich nebude celá, ale určité přílivy studeného vzduchu zejména v její druhé polovině čekat lze. Za několik dnů až týdnů můžeme doplnit zbývající předpovědní pranostiky. Mezi tím si též můžete připomenout předpověď zimy podle pranostik z roku 2019 v článku Jaká bude zima 2019/2020 podle pranostik?

K přesnějšímu odhadu jaká bude zima můžeme též použít obecné pozorování přírody, což ovšem vztahujeme spíše ke konkrétnímu místu. Zejména poloze co do nadmořské výšky. Řídit se lze například četností výskytu některých plodů jako jsou žaludy, bukvice nebo i plody pámelníku bílého. To je totiž keř s menšími bílými kuličkami, které dozrávají právě na konci podzimu. Děti je velmi často trhají a na chodníku nebo jiné tvrdé ploše rozšlapávají. Tyto totiž při šlápnutí na ně lehce praskají. Platí pořekadlo, že větší četnost výskytu těchto plodů značí studenější nadcházející zimu. Podzimní cibule mající více vrstev slupek má též značit studenější nadcházející zimu. Též lze pozorovat chování některých zvířat, například jejich předpoklady připravovat se na přezimování před blížící se zimou a podobně. Jde zejména o tendenci stahovat se k lidem do příbytků nebo dělat si větší zásoby potravy či materiálu na tvorbu svého obydlí.

Některé uvedené indikátory jsou reálné, některé jsou patrně holým konstatováním nebo přirovnáním z jiných důvodů bez vztahu k průběhu počasí v následujícím ročním období. V moderní meteorologii se musíme spolehnout na výpočetní modely. A v delším horizontu spíše počítat s chybami a nemožností ani hrubšího odhadu průběhu počasí. Jaká bude zima 2021/2022 nelze opravdu předpovědět ani pomocí moderních technologií.