Předpověď teplotyPrognózy počasí

Během týdne přízemní mrazíky

Hodnocení článku

Během týdne přízemní mrazíky a přes den nebude ani 10°C, v týdnu lze očekávat snižování teploty. Tedy přesněji řečeno typický trend teploty vzduchu v tomto ročním období na našem území. Nejde o nic neobvyklého, velmi neobvyklé bylo vysoce teplotně nadprůměrné počasí před několika týdny. Nyní se počasí dostalo teplotně do normálu a i srážkově si některé oblasti polepšily. Zdůraznit nutno ovšem, že pouze některé. Teplota vzduchu se tento týden očekává zpočátku mírně nad 10°C, ke konci týdne pak mírně pod 10°C. Ale rozhodně nemůžeme říci, že už tepleji nebude. Naopak výkyvy teploty nekončí a i numerické modely značí, že dojde následně opět ke krátkodobému oteplení. Půjde však o typické krátké “závany” teplejšího vzduchu. Musíme přeci jen počítat s tím, že teplota vzduchu už bude odpovídat poslední třetině klimatologického podzimu.

Během týdne přízemní mrazíky, přes den ani 10°C

Ochlazení se samozřejmě neprojeví jen přes den, ale i v nočních hodinách. To začne teplota klesat pod 5°C. Při vyjasnění pak k 0°C a vyskytnou se přízemní mrazíky. Letos až na velmi krátkodobý výkyv teploty vzduchu přicházejí přízemní mrazíky dosti pozdě. noční tepotu ovlivní vítr a zejména oblačnost. Převládne cyklonální počasí v podobě svižnějšího proudění od západu až postupně severozápadu. V tomto vlhkém vzduchu tedy nevzniknou příliš vhodné podmínky pro velké noční ochlazování. Jen přechodně může být oblačnost protrhaná a pokud se tak stane na delší dobu, tak teplota vzduchu poklesne více a objeví se zmíněný přízemní mráz. Minima teploty však čekáme ke konci týdne i tak kolem 4°C. Maxima teploty vystoupí totiž v některých dnech jen na 8°C.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 7.11.: 9 až 5°C

St 8.11.: 7 až 3°C, ojediněle mrazíky

Čt 9.11.: 4 až 0°C, mrazíky

Pá 10.11.: 7 až 3°C

So 11.11.: 6 až 2°C, místy mrazíky

Ne 12.11.: 5 až 1°C, mrazíky

Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Nutno zdůraznit, že přízemní mráz se vyskytne při delším nočním vyjasnění a také uklidnění větru. Jinak nejsou podmínky pro takové radiační ochlazení vzduchu u povrchu. Na horách bude i nadále střídavě sněžit, během týdne se krátce oteplí. Aby mohl dojít na víkend k ochlazení a sněžení nebo smíšené srážky se vyskytnou již od vyšších poloh. Z tohoto plyne, že tzv. “Martin na bílém koni přijede” minimálně na hory, možná i do některých vyšších poloh. Samozřejmě ale bude záležet na výskytu srážek. Ty se na konci týdne minimálně na frontě očekávají. Stále budeme v západním spíše svižnějším proudění s postupem systémů front a ochlazení přinese samozřejmě studená fronta daného systému. Vítr čekejme v oblasti změny počasí čerstvý s nárazy, zatím to nevypadá, že by mělo jít přímo vítr silný.

Pod tím, že během týdne nebude ani 10°C si představme konkrétně takový vývoj teploty, že do čtvrtka se maxima kolem 10°C očekávají. Ale v pátek už příliš míst, kde teplota 10°C dosáhne příliš čekat nelze. O víkendu už taková místa vůbec nečekejme.