Předpověď teplotyPrognózy počasí

Bude ještě v březnu 20°C?

Hodnocení článku

Studené počasí končí a na našem území se začíná postupně oteplovat. Příliv studeného vzduchu slábne a zejména od zítřka lze čekat teplejší počasí. Teplota bude připomínat typické před jarní až jarní počasí. Oteplení by mělo být i významné, bude ještě v březnu 20°C? To modely současně rozhodně nevylučují, ale bez ochlazení to ještě opravdu nebude. jinými slovy stabilně teplo nebude a čím více se oteplí, o to větší bude poté ochlazení. První studená fronta přejde během pátku, další poté přijde po obnovení se přílivu teplého vzduchu během příštího týdne. Přesto to vypadá, že v březnu bude ještě 20°C.

Letos již přes 20°C bylo, ale velmi lokálně

Při významné teplotní inverzi na konci února bylo i mírně přes 20°C. V této souvislosti připomeňme náš článek vydaný přesně před měsícem Rekordně teplé počasí, ale ne všude. Dále pak zejména shrnující článek Opět bylo přes 20°C a další rekordy. V tomto případě se jednalo o příliv teplého vzduchu tzv. zimní podoby, kdy teplý vzduch pronikal do vyšších poloh a do nížin místy. Šlo zejména o jižní a jihozápadní Čechy, dále o severní Moravu. Nyní lze čekat teplejší počasí plošněji, přesto pokud vyjdou současné předpoklady, bude 20°C či více jen místy. A hlavně krátce, poté modely ukazují během týdne významné ochlazení a návrat studeného severozápadního proudění.

Teplé nebo studené Velikonoce?

Na svátky jara přichází často ochlazení, mnohdy i tak významné že i v nížinách padají smíšené srážky či sněhové krupky. Jde o typické severozápadní proudění s intenzivním přísunem studeného vzduchu. Jak bude letos na Velikonoce zatím nelze s jistotou říci. Předpovědi numerických modelů se na období 7 a více dnů totiž zatím rozhodně neshodují. Je ale pravděpodobné, že nějaký vpád studeného vzduchu se ve druhé poloviny příštího týdne také ještě odehraje. Nechme proto prozatím toto období ale otevřené. Zaměřme se na následující dny, kdy bude přechodně velmi teplé počasí. Očekávat lze příliv teplého vzduchu od jihu, což je dobře patrné na předpovědi teploty ve výšce (obr. 1). Následovat bude ovšem výměna vzduchových hmot a poté se situace opět zopakuje, viz dále.

Bude ještě v březnu 20? Teplota vzduchu v 850hPa na 26.3.2021.

Obr. 1 Očekávaná maxima teplot vzduchu v hladině 850hPa na 26.3.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 25.3.: 12 až 16°C, na SV 10°C

Pá 26.3.: 13 až 18°C

So 27.3.: 8 až 13°C

Ne 28.3.: 9 až 13°C

Po 29.3.: 13 až 18°C

Út 30.3.: 16 až 20°C

Podle vývoje odpoledních maxim teploty vidíme, že první studená fronta přinese citelné ochlazení v sobotu. Poté se ale rychle obnoví příliv teplého vzduchu a další jeho vrchol se očekává kolem poloviny týdne. Zejména od pondělí jde o předběžný výhled maxim teploty.