Prognózy počasíSezónní výhledy

Čeká nás průměrný červenec 2022

Hodnocení článku

Čeká nás průměrný červenec 2022 co se počasí v ČR týče. Ano o konkrétním průběhu počasí a extrémech v jednotlivých týdnech nebo dnech nám to moc neřekne. Ale sdělí nám to, že celkově by nijak počasí nemělo vybočovat ze standardů našeho klimatu v tomto období přibližně poloviny léta. Období měsíce července by tedy mělo přinášet pokračování obdobného trendu počasí jako doposud. Takže teplé až horké dny s četnějším slunečním svitem vystřídají občas oblačné dny zejména s přeháňkami a bouřkami, v některých případech i silnými. Jednak srážek by nemělo být tolik co bylo v závěru minulého měsíce. A ani teplota by neměla dosahovat tak vysokých hodnot jako v posledních dvou týdnech předchozího měsíce, vypadá to spíše na průměrný červenec 2022. Samozřejmě lokální krátkodobé vyšší úhrny srážek v bouřkách očekávat lze. Stejně tak krátce vyšší teplotu překračující tropických 30°C více.

Odhad srážek v létě je téměř nemožný, čeká nás průměrný červenec 2022?

Čeká nás průměrný červenec 2022. Odchylka teploty vzduchu na červenec 2022.

Obr. 1 Čeká nás průměrný červenec 2022. Odchylky teploty vzduchu v ČR od normálu na červenec 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Odhadovat odchylky srážek během vrcholu konvekční sezóny prakticky nelze. I proto klimatické modely slibují sice poměrně velkou jistotu u předpovědi odchylek teploty vzduchu, ale u srážek je tomu naopak. Tam není jisté kolik kde jich spadne ani v rámci necelého týdne, takže poté nelze dělat závěry jak se budou chovat charakteristiky srážek za čtyři týdny. A to ani v průměru období jako celku. Jedině máme jistotu, že srážkové úhrny se budou co do rozložení v rámci ČR více lišit. A také, že lokálně mohou být v určitých případech i vysoké. Najdeme však oblasti, kde budou dlouhodobě naopak nízké. A takové oblasti máme v ČR již nyní.

Jak bylo už řečeno, během července srážek mírně ubude. Měsíce se čeká srážkově celkově průměrný, tj. srážky se čekají stále v rámci běžných hodnot ve vztahu k delšímu období a území ČR jako celku. Teplota vzduchu se sníží, teplejší by měla být polovina měsíce. To se očekává krátce nadprůměrná teplota co do průměru teploty vzduchu v ČR. Zde lze čekat tedy i vyšší výchylky směrem do vyšších hodnot teploty s výskytem, tzv. kratší horké vlny. Celkově by měl být průměrný červenec 2022.

Stále vidíte informace o tom, jak bude počasí průměrné. Přesto se stále vyskytují horké vlny a přívalové lijáky. Informace v dlouhodobé předpovědi říká jaké bude vůči dlouhodobého normálu období jako celek na větším území a to zpravidla co se průměrné teploty a srážek týče. V silách předpovědi není stanovit, kde spadne srážek více, kde to bude a kdy nastane horká vlna i s nadprůměrnou teplotou. A takto nutno dlouhodobé odhady také interpretovat. Čeká nás průměrný červenec 2022? Na to jednoznačně odpovědět nelze.