Čeká nás průměrný červenec 2022

Hodnocení článku

Čeká nás průměrný červenec 2022 co se počasí v ČR týče. Ano o konkrétním průběhu počasí a extrémech v jednotlivých týdnech nebo dnech nám to moc neřekne. Ale sdělí nám to, že celkově by nijak počasí nemělo vybočovat ze standardů našeho klimatu v tomto období přibližně poloviny léta. Období měsíce července by tedy mělo přinášet pokračování obdobného trendu počasí jako doposud. Takže teplé až horké dny s četnějším slunečním svitem vystřídají občas oblačné dny zejména s přeháňkami a bouřkami, v některých případech i silnými. Jednak srážek by nemělo být tolik co bylo v závěru minulého měsíce. A ani teplota by neměla dosahovat tak vysokých hodnot jako v posledních dvou týdnech předchozího měsíce. Samozřejmě lokální krátkodobé vyšší úhrny srážek v bouřkách očekávat lze. Stejně tak krátce vyšší teplotu překračující tropických 30°C více.

Odhad srážek v létě je téměř nemožný

Čeká nás průměrný červenec 2022. Odchylka teploty vzduchu na červenec 2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu v ČR od normálu na červenec 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Odhadovat odchylky srážek během vrcholu konvekční sezóny prakticky nelze. I proto klimatické modely slibují sice poměrně velkou jistotu u předpovědi odchylek teploty vzduchu, ale u srážek je tomu naopak. Tam není jisté kolik kde jich spadne ani v rámci necelého týdne, takže poté nelze dělat závěry jak se budou chovat charakteristiky srážek za čtyři týdny. A to ani v průměru období jako celku. Jedině máme jistotu, že srážkové úhrny se budou co do rozložení v rámci ČR více lišit. A také, že lokálně mohou být v určitých případech i vysoké. Najdeme však oblasti, kde budou dlouhodobě naopak nízké. A takové oblasti máme v ČR již nyní.

Jak bylo už řečeno, během měsíce srážek mírně ubude. Tyto ale čekáme stále v rámci běžných hodnot ve vztahu k delšímu období a území ČR jako celku. Teplota vzduchu se sníží, teplejší by měla být polovina měsíce. To se očekává krátce nadprůměrná teplota co do průměru teploty vzduchu v ČR. Zde lze čekat tedy i vyšší výchylky směrem  do vyšších hodnot teploty s výskytem, tzv. kratší horké vlny.

Stále vidíte informace o tom, jak bude počasí průměrné. Přesto se stále vyskytují horké vlny a přívalové lijáky. Informace v dlouhodobé předpovědi říká jaké bude vůči dlouhodobého normálu období jako celek na větším území a to zpravidla co se průměrné teploty a srážek týče. V silách předpovědi není stanovit, kde spadne srážek více, kde to bude a kdy nastane horká vlna i s nadprůměrnou teplotou. A takto nutno dlouhodobé odhady také interpretovat.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality