Prognózy počasíTýdenní výhledy

Od poloviny týdne ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V prvních dnech týdne můžeme čekat tropické počasí, od poloviny týdne ochlazení. Teplota po delší době na několik dnů klesne i pod letní hodnotu a očekáváme jí v maximech jen kolem 20°C. V noci se ochladí na 10°C a místy teplota klesne i pod tuto hodnotu. Pokud si stěžujete, že máte v místnosti stále horko a nelze tam ani spát, pak právě po svátcích bude příští týden ten pravý čas na snížení teploty celkově ve vašem bytě nebo domě. Oteplovat by se mělo mírně podle současných odhadů až na začátku týdne následujícího.

Týden 4. až 10.7.2022

Předpověď

Faktory podporující nebezpečné projevy bouřek. Od poloviny týdne ochlazení. Bouřková oblačnost na letní obloze.

Počasí čekáme ve znamení zpočátku letního rázu s polojasnou, přes den oblačnou oblohou a místy přeháňky nebo bouřkami. Teplotu vyšší a to přesahující letních 25°C, místy i 30°C. Pravděpodobně nejteplejší čekejme hned pondělí a to opět zejména ve východní části země. Tam teplota dosáhne i 33°C. Místy 31°C dosáhne ještě do poloviny týdne, poté za studenou frontou teplota klesne i o 10°C. A pocítíme to nejen přes den, ale i v noci.

Druhá polovin týdne přinese chladnější počasí, typicky pro období před polovinou července. Čekáme přísun chladnějšího a mírně vlhčího vzduchu ze západních až severozápadních částí Evropy. Taková cirkulace přináší chladnější léto. Očekávat můžeme oblačné až zatažené počasí a místy s přeháňkami nebo deštěm, zejména v závěru týdne. Jen přechodně se objeví polojasná obloha. Léto si dává tzv. pauzu, pro přírodu je to ovšem spíše pozitivní zpráva.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, po polovině týdne 13 až 7°C
  • Nejvyšší teplota: 25 až 31°C, ojediněle 33°C, po polovině týdne 17 až 23°C
  • Průměrná teplota: 15 až 18°C, odchylka období: průměrné až podprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm, na východě až 40mm, odchylka období: průměrné až podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Od poloviny týdne ochlazení

Vysoký tlak vzduchu zeslábne a počasí u nás začne na počátku týdne ovlivňovat zvlněná studená fronta. Na naše území bude vrcholit příliv teplého vzduchu. Tento příliv ukončí přechod studené fronty během středy. Ve zbývající části týdne očekáváme chladnější a vlhčí západní proudění.

TIP: Sledujte denně aktualizovanou Předpověď na den. Mapy numerických modelů najdete například na stránce Wetterzentrale.de.