Červenec 2019 bude sušší a teplotně vyrovnaný

Měsíc se opět sešel s dalším a po prvním významně slunném, převážně velmi suchém a horkém měsíci klimatologického léta přichází další. Měsíc, kdy začínají školní prázdniny a s nimi spojené časté letní dovolené. Opět se pojďme podívat pro zajímavost jaký by měl podle sezónních prognóz být. Neodhalíme, kdy se objeví vysoké teploty, kdy bude naopak poměrně zima a už vůbec ne kdy se případně objeví vydatnější srážky nebo silnější bouřky. Ale můžeme říci jaká je pravděpodobnost že bude převládat během měsíce spíše teplé počasí nebo naopak a spíše vlhčí či naopak. Lépe řečeno se můžeme podívat na to, jak právě tuto pravděpodobnost vidí aktuální výstupy z klimatických modelů.

Srážky budou chybět i nadále

I když první červencové dny přinesou zmírnění teplot a odpočineme si od úmorných veder, tak srážky budou stále málo časté. Sucho tak bude pokračovat. Teploty budou během měsíce spíše střídavě stoupat a klesat a objeví se horké epizody. Tyto by ale neměly trvat nijak dlouho. Kolem poloviny měsíce a po jeho polovině by mělo srážek přibývat. Objeví se patrně nějaká vlhčí epizoda. Srážky budou vzhledem k období ale často konvekční a pravděpodobně na území ČR velmi nerovnoměrně rozložené. Celkově by měl být červenec spíše srážkově chudší než má.

Obr. 1 Předpoklad odchylek srážek na měsíc červenec 2019 v ČR

Dlouhodobý výhled vyšel tradičně na konci měsíce na stránce Výhled na měsíc.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.