Na Mikuláše bude hezky, večer ale přimrzne

Přes střední Evropu postupuje tlaková výše a přechodně můžeme čekat slunečné počasí. Výjimkou budou ranní mlhy, které budou i mrznoucí, nebo nízká oblačnost. I čtvrteční počasí bude jasné nebo skoro jasné. Stále k nám proniká ale studený vzduch. Proto musíme počítat s tím, že ani přes den nebude nijak moc teplo. A v noci či ráno bude mrznout. Poklesu teplot budou svědčit jasná obloha a většinou i klidno bez větru. Právě zítra 5. prosince se koná tradiční Mikulášská nadílka, kdy do ulic vyrážejí lidé v převlecích. Tito se pohybují venku právě po setmění. Jaké bude zítra počasí?

S větší zimou je v tomto období nutné počítat

S tím, že nebude kolem 5. prosince jinak teplo je třeba počítat a není na tom nic zvláštního. Dobrou zprávou je, že se neobjeví srážky. Ale bude dosti mrazivo. Právě po západu sluníčka budou teploty za zcela jasné oblohy rychle klesat. Vzhledem k tomu, že sluníčko zapadá krátce po 16. hodině, bude později odpoledne a v podvečer již dosti zima. Postupně teploty klesnou pod bod mrazu. V noci na pátek lze čekat minimální teploty od -2 do -6°C nejčastěji. Na sněhu a za zcela klidného počasí i níže. Ještě více bude mrznout v horských údolích, kde bylo již dnes -15°C a zítra lze čekat ještě větší mráz. Tam „poletí“ teploty po setmění dolů ještě rychleji. Vítr bude foukat zítra večer slabý, jen na S/SV/V bude o něco rychlejší. Zejména od vyšších poloh pak i s nárazy 15-20m/s a tento tak může snižovat i dosti významně pocitovou teplotu. 

Obr. 1 Očekávané teploty dle modelu Aladin na 5.12.2019 19 SEČ dle stavu k 4.12.2019 6 UTC, zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Očekávaný směr a rychlost větru dle modelu Aladin na 5.12.2019 19 SEČ dle stavu k 4.12.2019 6 UTC, zdroj: chmi.cz

Z předpovědi regionální modelu Aladin vyplývá, že nejrychlejší vítr lze čekat ve Slezsku. Na severovýchodě bude více foukat již během dne. I to bude příčinou o něco pomalejšího poklesu teplot. Přesto bude vítr pocitovou teplotu při těchto hodnotách dosti snižovat.

Ne vždy je na Mikuláše zima, ale někdy je naopak pořádná

V minulosti jsme se setkali i s poměrně vysokými teplotami v tento den. Příkladem může být třeba rok 2015, kdy bylo přes den až 10°C a v noci většinou nemrzlo. Nebo v roce 2017 též ani v noci nemrzlo, přes ČR přecházela teplá fronta systému. Oteplení přišlo i v roce 2014 po dosti nepříjemné situaci s ledovkou. Více informací v textu Před pěti lety silná ledovky, před devíti vydatné sněžení. V roce 2013 v tento den dosti foukalo, počasí u nás bylo vlivem níže zvané „Xaver“. Současně se v noci na 6. prosinec tvořily na studené frontě bouřky, přinášely i sněžení.

Opak byl třeba rok 2016, kdy mrzlo tento den i v nížinách po celý den. Podobně chladno jako letos bylo například v roce 2012, v ČR se tvořila též ledovka.

Shrnutí
Datum
Název položky
Jak bude letos na Mikuláše?
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.