Na Mikuláše bude hezky, večer ale přimrzne

Hodnocení článku

Přes střední Evropu postupuje tlaková výše a přechodně můžeme čekat slunečné počasí. Výjimkou budou ranní mlhy, které budou i mrznoucí, nebo nízká oblačnost. I čtvrteční počasí bude jasné nebo skoro jasné. Stále k nám proniká ale studený vzduch. Proto musíme počítat s tím, že ani přes den nebude nijak moc teplo. A v noci či ráno bude mrznout. Poklesu teplot budou svědčit jasná obloha a většinou i klidno bez větru. Právě zítra 5. prosince se koná tradiční Mikulášská nadílka, kdy do ulic vyrážejí lidé v převlecích. Tito se pohybují venku právě po setmění. Na Mikuláše bude hezky, ale žádné teplo.

Na Mikuláše bude hezky, ale s větší zimou je v tomto období nutné počítat

S tím, že nebude kolem 5. prosince jinak teplo je třeba počítat a není na tom nic zvláštního. Dobrou zprávou je, že se neobjeví srážky. Ale bude dosti mrazivo. Právě po západu sluníčka budou teploty za zcela jasné oblohy rychle klesat. Vzhledem k tomu, že sluníčko zapadá krátce po 16. hodině, bude později odpoledne a v podvečer již dosti zima. Postupně teploty klesnou pod bod mrazu. V noci na pátek lze čekat minimální teploty od -2 do -6°C nejčastěji. Na sněhu a za zcela klidného počasí i níže. Ještě více bude mrznout v horských údolích, kde bylo již dnes -15°C a zítra lze čekat ještě větší mráz. Tam “poletí” teploty po setmění dolů ještě rychleji. Vítr bude foukat zítra večer slabý, jen na S/SV/V bude o něco rychlejší. Zejména od vyšších poloh pak i s nárazy 15-20m/s a tento tak může snižovat i dosti významně pocitovou teplotu.

Obr. 1 Očekávané teploty dle modelu Aladin na 5.12.2019 19 SEČ dle stavu k 4.12.2019 6 UTC, zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Očekávaný směr a rychlost větru dle modelu Aladin na 5.12.2019 19 SEČ dle stavu k 4.12.2019 6 UTC, zdroj: chmi.cz

Z předpovědi regionální modelu Aladin vyplývá, že nejrychlejší vítr lze čekat ve Slezsku. Na severovýchodě bude více foukat již během dne. I to bude příčinou o něco pomalejšího poklesu teplot. Přesto bude vítr pocitovou teplotu při těchto hodnotách dosti snižovat.

Ne vždy je na Mikuláše zima, ale někdy je naopak pořádná

V minulosti jsme se setkali i s poměrně vysokými teplotami v tento den. Příkladem může být třeba rok 2015, kdy bylo přes den až 10°C a v noci většinou nemrzlo. Nebo v roce 2017 též ani v noci nemrzlo, přes ČR přecházela teplá fronta systému. Oteplení přišlo i v roce 2014 po dosti nepříjemné situaci s ledovkou. Více informací v textu Před pěti lety silná ledovky, před devíti vydatné sněžení. V roce 2013 v tento den dosti foukalo, počasí u nás bylo vlivem níže zvané “Xaver”. Současně se v noci na 6. prosinec tvořily na studené frontě bouřky, přinášely i sněžení.

Opak byl třeba rok 2016, kdy mrzlo tento den i v nížinách po celý den. Podobně chladno jako letos bylo například v roce 2012, v ČR se tvořila též ledovka.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality