PočasíPrognózy počasí

Jak dlouho potrvají mrazy?

Hodnocení článku

Na naše území proniká studený až mrazivý vzduch od severu až severovýchodu a počasí má tak má ve všech polohách zimní až řekněme trvale mrazivý charakter. Teplota vzduchu vystupuje během dne jen slabě nad bod mrazu a v mnohých oblastech zůstává alespoň slabě pod ním po celý den. Při vyjasnění dochází k intenzivnění mrazu během nočních hodin, v minulých dnech bylo naměřeno v šumavských a krušnohorských údolích i slabě pod -20°C. Což zde není žádná výjimka. V nížinách teploty klesají pod -5°C, ojediněle i k -10°C. Nízká oblačnost a mlhy, které se hojněji tvořily zejména během pátečního dne, mráz mírnily. Jak dlouho potrvají mrazy?

Mlhy ovšem za záporných teplot namrzají a vzniká námraza na všech předmětech vystavených vlhkosti a mrazu, souhrnně řečeno působení povětrnostních podmínek. Naučné informace o usazených srážkách a procesech jejich vzniku nabízí stránka Atmosférické srážky. Zpět ale k mrazům, které o víkendu ještě zesílí. Jak dlouho potrvají mrazy?

Jak dlouho potrvají mrazy? Dlouhé mrazivé období nás nečeká, ale ani větší oteplení

Březen byl studený. O víkendu zimní počasí. Na Šumavě změřili pod -27°C. Hlavní mrazy skončily, bohužel škodily. Led po mrazu.

Podle nejnovějších numerických prognóz to stále nevypadá, že by mělo přijít na naše území delší období s trvalým mrazem nebo alespoň s významnějšími nočními mrazy. Mráz vydrží jen několik málo dnů a jak již bylo řečeno v předchozích prognózách, příští týden bude slábnout.

Jak bude o víkendu? V sobotu více oblačnosti, neboť počasí v centrální Evropě ovlivní výšková tlaková níže. Srážek ale příliš nebude, objeví se spíše ojediněle, zpočátku dne místy a to hlavně na horách. Budou mít podobu slabého sněžení. Oblačnost spojená s výškovou cyklonou přinese o něco mírnější mráz v noci, nejnižší teploty klesnou v sobotu na -2 až -6°C, jen při vyjasnění to může být i kolem -10°C.

V neděli bude mráz o poznání významnější, neboť bude chybět frontální oblačnost. Tam, kde nevznikne nízká oblačnost či mlha, klesnou teploty na -4 až -8°C a místy k -13°C a to hlavně při výskytu sněhové pokrývky. Při nízké oblačnosti a mlze bude o něco tepleji. V sobotu dosáhnou maximální teploty velmi podobných hodnot jako v pátek, -3 až +1°C. V neděli by se nad nulu převážně dostat neměly a zůstanou celý den slabě pod ní. Mrazy tak potrvají dále.

Jak dlouho potrvají mrazy – výhled na příští týden

Příští týden se bude mírně oteplovat, již v pondělí bude znát, že mrazy slábnou. Ranní minimální teploty klesnou jen do -5°C a odpolední budou už stoupat slabě nad bod mrazu. Podobné to bude podle nynějších prognóz i v dalších dnech týdne. Na druhou stranu žádné větší oteplení zatím nenastane. Že by až na Vánoce?

Více než počátek příštího týdne vás určitě zajímá počátek toho následujícího. Alespoň ohledně počasí můžeme posloužit. Zatím ovšem ne nijak podrobnými a jistými předpověďmi. Podle posledních prognóz se teploty ještě více zvýší o víkendu, dosahovat by měly 5-7°C v maximech. Ani v noci by většinou nemělo mrznout, pokud někde, tak jen velmi slabě. Jaký bude vývoj na počátku dalšího týdne ale není zatím na místě odhadovat. Jak bylo řečeno už v posledním textu týkajícím se přímo prognózy na Vánoce: Za dva týdny Vánoce, lze už říci jak bude? 

Prognózy vykazují na období po 7. dni od data sestavení značné odchylky. Teploty by měly být nadprůměrné během příštího týdne, poté se nejnovější odhady shodují na tom, že se budou blížit normálu pro toto období. Některé předpokládají dosažení dlouhodobého normálu či krátké dosažení podnormálních hodnot teplot. Pokud tato prognóza vyjde, dojde na Vánoce k ochlazení zhruba na současné teploty nebo na teploty nepatrně vyšší, což by znamenalo v nižších polohách maxima lehce nad nulou, noční minima lehce pod nulou. Obecně se budou počasí a teploty stále střídat, i když již ne tak výrazně rychle jako tomu bylo týdnech uplynulých. Otázkou tak ještě bude, jaký typ proudění vyjde na vánoční dny a zda potrvají ještě mrazy nebo se uplatní tzv. teplá varianta proudění.