O víkendu patnáct stupňů, ochladí se ještě?

Hodnocení článku

Po kratším ochlazení nastává opět v typické březnové proměnlivosti počasí oteplení a to až na jarní teplotu. Teplé jihovýchodní proudění se projeví, proto čekejme o víkendu patnáct stupňů, ochladí se ještě? V nejbližších dnech až horizontu týdne nikoli, naopak se příští týden týden ještě oteplí. Poslední čistě březnový týden očekáváme velmi teplé počasí. Teplota vzduchu se dostane a slabě i přesáhne 20°C. Tomu lze říci pravé jaro. I noční teplota během příštího týdne stoupne a očekává se spíše nad 5°C v nočních či ranních minimech. Ochlazení zatím nebude na pořadu dne či spíše týdne. V příštím týdnu se totiž neočekává, počasí bude nějakou dobu oproti minulým týdnům stabilnější. Nicméně určitě nelze čekat, že by bylo stabilní již definitivně. Další vpád studeného vzduchu nás určitě čeká, zatím ale nelze odhadnout kdy nastane.

Teplota kolem 20°C a jarní bouřky

O víkendu patnáct stupňů, ochladí se ještě? Očekávané odchylky teploty vzduchu na 22.3.2023.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu na 22.3.2023, zdroj: pivotalweather.com

I když v dalších dnech a v příštím týdnu se srážky spíše nevyskytnou, v závěru příštího týdne už nějaké srážky vylučovat nelze. A vzhledem k teplotě a období může jít o první slabé jarní bouřky. Srážek čekáme ale v dalším týdnu velmi málo, půjde o významně srážkově podnormální období. Vzhledem k vyšší zásobě vody v půdě po končící zimě v tom problém spatřovat nelze, byť započne už vyšší výpar. Z dlouhodobého hlediska při postupujícím jaru by to z pohledu hrozícího sucha mohl být problém. Nyní se věnujme ale především teplotě vzduchu a jejímu očekávanému vývoji v dalších dnech druhé poloviny března.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty v různých výškách včetně odchylek.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 18.3.: 11 až 15°C

Ne 19.3.: 11 až 15°C

Po 20.3.: 14 až 18°C

Út 21.3.: 16 až 20°C

St 22.3.: 17 až 21°C

Čt 23.3.: 18 až 22°C

Z pohledu aktuální prognózy a modelových podkladů není jisté, kdy toto výjimečně teplé proudění skončí. Předpověď očekává až vysoce nadprůměrnou teplotu (obr. 1). Odchylky teploty vzduchu se čekají i kolem +10°C. Toto období tak kompenzuje naopak studené a teplotně podprůměrné období ze začátku měsíce.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář