Konec dubna bude vlhčí, stabilně teplo zatím nebude

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Suché období s koncem dubna skončí. Konec dubna a začátek května bude vlhčí. Teplé počasí stabilněji ještě nevydrží. Bude méně slunečního svitu.

Týden 27.4. až 3.5.2020

Předpověď

V přelomovém týdnu měsíců dubna a května bude konečně více srážek než tomu bylo v ostatních týdnech. Mírně se tak sníží dubnový deficit srážek. Počasí bude více oblačné a s častějšími srážkami. Vyloženě teplo rozhodně čekat nemůžeme. Jinými slovy v dubnu bylo již tepleji. Teplejší vzduch k nám na počátku týdne pronikne, ale po přechodu rozhraní bude tento příliv ukončen. Ve druhé polovině týdne bude počasí opět mírně chladnější. Stále budou chladnější noci či rána, teplota bude klesat pod 8°C a při zmenšené oblačnosti i mírně pod 5°C. Za velké oblačnosti bude samozřejmě o něco tepleji.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota 12 až 7°C, ve druhé polovině týdne 8 až 3°C. Nejvyšší teplota 17 až 22°C, ve druhé polovině týdne většinou 11 až 17°C. Průměrná teplota 8 až 12°C. Shrnutí období: Průměrné.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 10 až 25mm, místy kolem 35mm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace

Zpočátku týdne bude středoevropské počasí určovat nevýrazná oblast vysokého tlaku vzduchu. Pronikat k nám bude teplejší vzduch od východu až jihovýchodu. Během týdne bude na naše území proudit vlhký vzduch. Po polovině týdne přejde naše území frontální rozhraní v podobě studené fronty. Po jejím přechodu k nám pronikne studený a vlhčí vzduch ze západních směrů.

Konec dubna bude konečně vlhčí, srážkový deficit se začne snižovat. Sucho samozřejmě zatím nijak moc zmírněno nebude. Jen lze očekávat snížení míry rizik vzniku požárů oproti dnům a týdnům minulým. Očekávané srážky a jejich rozložení, včetně akumulací na delší období najdete na stránce Střednědobé předpovědi. Klimatický výhled na další měsíc či měsíce lze sledovat například na stránce iri.columbia.edu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality