Extrémní srážky na severu, spadlo i kolem 150mm

Hodnocení článku

Extrémní srážky na severu se vyskytly v noci na sobotu a v sobotu. Zasáhly zejména Jizerské hory, spadlo tam i 150mm srážek. Důsledkem byla rychlá povodeň v povodí Smědé a Lužické Nisy. Stoupají i další toky. Významné srážky zasáhly také jihovýchodní a východní Čech, znovu došlo k významné povodni na Novohradce. Stoupají i další toky, reakce na srážky se během dne teprve dostavují. Stoupají i toky na severu Moravy a ve Slezsku, kde ještě i stoupat budou. Významná srážková činnost započala během čtvrtka a potrvá do konce týdne, zejména na Moravě a ve Slezsku. Významnější srážky spadly ale i na dalších místech zejména východních, jihovýchodních Čech a severní Moravy či Slezska.

V Jizerských horách spadlo místy 90 až 150mm srážek, ohrožení na Smědé

V noci na sobotu spadly velmi vydatné srážky v Jizerských horách a částečně v Krkonoších. Hodinové úhrny byly vysoké, mezi 10 až 15mm a ojediněle vyšší. Vydatné srážky pokračovaly i během dopoledne. Spadlo tam od včerejšího poledne většinou 60 až 100mm, místy až 150mm srážek. Podle srážkoměrů Povodí Labe i přes 170mm srážek. O něco nižší srážky byly zaznamenány v Orlických horách. To vyvolalo poměrně rychlé vzestupy hladin toků v uvedených oblastech, kde bylo území i významněji nasyceno předchozími srážkami. Tyto extrémní srážky zejména na severu Čech nasycení významně zvýšily.

Obr. 1 Akumulace srážek za 24h do 20.6.2020 14 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 20.6.2020 14 SELČ:

178.0mm Černá hora

150.5mm Bílý potok-Pavlova cesta

142.0mm Hřebínek

121.6mm Nová Louka

117.1mm Hejnice-Smědavská hora

110.0mm Bílý potok-Smědava

107.2mm Bedřichov

102.0mm Tomšovka

99.2mm Olivetská hora

98.2mm Bedřichov-Uhlířská

Jen poznámka ke stanici Nová Louka, kde spadlo při velkých povodních v roce 1897 za den 345.1mm srážek. To je doposud nepřekonaný denní úhrn srážek v ČR.

V Orlických horách a podobně v okolí, stejně jako na Chrudimsku, Žďársku a Pardubicku spadlo místy 30 až 50mm, jen ojediněle více. Lze říci, že pršelo v posledních 24 hodinách na celém území ČR (obr. 1), jen někde byly srážky nevýznamné.

Nejhorší povodňová situace na Smědé, vzestupy i na jihovýchodě Čech

Na nejvyšší SPA vystoupala Smědá ve všech profilech, dále Jeřice v Mníšku. Stoupá i horní Jizera, stavy bdělosti platí v Železném Brodě a v Jablonci. Stoupají vodní toky též v povodí Doubravy, Chrudimky, Novohradky a Loučné a ještě nějaký čas budou. Tam je nutné stále očekávat vydatné srážky a to i v noci na neděli. První a ojediněle druhé povodňové stupně lze čekat na Chrudimce i Loučné. V neděli budou v Čechách srážky postupně ustávat, na Moravě a ve Slezsku je nutné očekávat ještě vydatný déšť. Vzestupy toků v povodí Olše a Odry budou tedy pokračovat.

AKTUALIZACE 21.6.2020 9:45

Povodňová situace se zhoršila na východě Čech i Moravě a ve Slezsku

Obr. 2 Aktuální povodňová situace v ČR k 21.6.2020 9h, zdroj: hydro.chmi.cz

Po nočních srážkách začaly stoupat toky na Moravě. Nejvyšší SPA platí na Bystřičce. Nejvíce srážek spadlo na Lysé hoře a to kolem 90mm za posledních 24 hodin. Vlivem dalších srážek, byť méně vydatných, stoupají některé toky na východě a jihovýchodě Čech. Stoupají též větší toky vlivem stékání vody povodími. Ve východní části středního Polabí a na jihovýchodě Čech platí několik stavů pohotovosti.

Významné srážky se objeví ještě během neděle na Moravě a ve Slezsku i v podobě prudkých bouřkových srážek. Na východě Čech půjde o méně vydatný déšť, i ten ale při vyšším nasycení působí zvýšené odtoky vody z území.

AKTUALIZACE 22.6.2020 14:00

Povodňová situace se dále uklidňuje. Slabě stoupají velké toky na východě Čech a ve střední části Čech tak, jak voda stéká povodími. V pondělí dopoledne byl odvolán 3.SPA na Novohradce v Úhřetici. Stále platí na Chrudimce ve Svídnici a 1.SPA dosáhlo například Labe v Přelouči. Toky budou v dalších dnech vlivem počasí bez srážek nebo téměř bez srážek klesat.

Ve druhé polovině týdne budou vznikat ale místy bouřky s přívalovými srážkami a tyto srážky mohou hydrologickou situaci v oblastech s nasyceným územím krátce zhoršit. Nutné bude sledovat upřesňující předpovědi počasí. -informace o případných dalších významnějších srážkách budou podány v následujících článcích.


Jak to vypadá dále se srážkami? Sledujte stránku Předpověď srážek s mapami výstupů několika základních numerických modelů.

Potřebujete se zeptat? Položte otázku v diskuzi pod článkem nebo využijte náš email.

Článek bude dle potřeby aktualizován o nový průběh povodňové situace a spadu srážek.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality