Léto během týdne skončí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Léto během týdne skončí. Tzv. pozdně letní počasí potrvá zhruba do poloviny týdne. Poté se začne ochlazovat a celkově se počasí měnit. Přibude oblačnosti i srážek. Zpočátku týdne při vlivu vysokého tlaku vzduchu a malé oblačnosti čekejte četnější ranní mlhy. Ty jsou v současné době zatím ale jen ranní nebo brzkou ranní záležitostí. Nejsou mocné a jsou více lokální. Ke konci týdne je nutné počítat již s velmi studenými rány, zejména při zmenšené oblačnosti. V takovém případě též s místními mlhami.

Týden 13. až 19.9.2021

Předpověď

Hezké a velmi teplé počasí si můžeme užívat do středy. První dny týdne přinesou ještě pokračující letní počasí. Maxima teploty dosáhnou nebo i slabě přesáhnou letních 25°C a to hlavně v závěru tohoto teplého období, tedy ve středu. Následně se mírně ochladí, další ochlazení se očekává na závěr týdne, tedy na víkend. Tam s případnými plány výletů a venkovních aktivit spíše opatrně. I když s patřičným vybavením se není třeba obávat nepřízně počasí. Naopak vyrazit do lesa na houby bude dobrým nápadem. Zejména po výskytu významnějších srážek. Ty hlavní by měly spadnout na studené frontě při prvním, hlavním, ochlazení právě v polovině týdne. Další dny tak nabídnou příznivé podmínky pro růst hub.

TIP: Sledujte předpověď podmínek pro růst hub na naší stránce Počasí na houby.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 10°C, ke konci týdne 12 až 6°C.
  • Nejvyšší teplota: 20 až 26°C a na JV i 28°C, ke konci týdne 17 až 22°C.
  • Průměrná teplota: 13 až 16°C, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 820mm a místy 40mm, na JV/V 210mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne lze čekat pokračující vliv vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropou v pásu sever až jih Evropy. Tento se odsune během první poloviny týdne více k východu. Po jeho zadní straně k nám zesílí a následně vyvrcholí příliv teplého vzduchu. V polovině týdne ovlivní počasí u nás tlaková níže přesouvající se přes Německo. S ní spojená zvlněná studená fronta přejde naše území k východu během středy a ve čtvrtek.

Po delším sušším a velmi teplém období pozdního léta lze čekat výskyt srážkové činnosti a snižování teploty. To bude mít pozitivní vliv na půdní vláhu. Očekávat lze její mírné zvýšení, zejména v oblastech s vyššími srážkami. Zpočátku týdne dny s vyšším výparem vystřídají dny s nižším až velmi nízkým v úplném závěru týdne. Místní ranní mlhy a vznik rosy částečně kompenzují vlhkost v nejsvrchnější vrstvě půdy. Synoptické mapy až na 5 dní dopředu a analýzy čtyřikrát denně pro Evropu sledujte na stránce německé meteorologické služby dwd.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality