Předpověď bouřekPředpověď srážekPrognózy počasí

Po horku významné bouřky

Hodnocení článku

Po horku ve středu dorazí významné bouřky. Podmínky pro vznik a intenzitu bouřek se očekávají významně dobré. Půjde o přechod studené fronty po přílivu velmi teplého vzduchu. Studená fronta, na které se čeká vznik bouřek, začne ovlivňovat počasí u nás zítra během odpoledne a zejména pak večer a v noci na čtvrtek. To mohou být skutečně významné bouřky a mít lokálně devastující důsledky. Přívalové srážky i krupobití mohou způsobit větší škody a přívalové deště krátce, avšak významně, rozvodnit toky i zatopit nebo učinit jindy suchá místa, resp. koryta. Větší kroupy mohou škodit nejen v zemědělství a zahradnictví, ale i mnohde jinde. Tyto bouřky budou dosti významné a pravděpodobně budou jednou z nejvýznamnějších bouřkových situací letošního roku, resp. tzv. bouřkové sezóny.

V červnu a červenci se u nás vyskytuje nejvíce bouřek. Je to tím, že jsou v atmosféře pro vznik bouřek nejlepší podmínky. A nejlepší podmínky bývají v některých situacích i pro vznik silných bouřek. Jednu takovou situaci očekáváme během středy a v noci na čtvrtek. Další pak pravděpodobně v noci na sobotu. Horké počasí, tj. vysoká teplota a přísun dostatečné vlhkosti v atmosféře. Samozřejmě musí být splněny i další podmínky, ale toto jsou základní faktory pro vznik tzv. oblačné konvekce s dalším rozvojem.

Významné bouřky po horku během středy a v noci na čtvrtek mohou přinést extrémní srážkové úhrny

Po horku významné bouřky. Hodnoty CAPE Lifted indexu na 10.7.2024.

Obr. 1 Hrozí významné bouřky. Předpověď CAPE a Lifted indexu na středeční odpoledne, kdy budou postupně splněny i další podmínky pro konvekci, zdroj: wetterzentrale.de

V zasažených lokalitách velmi významnými bouřkami může za krátký čas spadnout i více než 50mm srážek. V celkovém úhrnu to může být přes 75mm srážek a některé současné prognózy nevylučují vyšší úhrny, samozřejmě dosti lokálně. Na numerickou předpověď srážek se však v těchto případech příliš spolehnout nemůžeme a to zejména co do místa a času. Předpověď nám není schopna říci, kde přesně spadnou jak významné srážky. Také nám neřekne kdy přesně se v místě srážky a tedy bouřka či významná bouřka vyskytne. Na předpověď je nutné pohlížet obecně. Tedy příkladem, “v Čechách, především na východě, se mohou během odpoledne a večera objevit místy silné bouřky s úhrny 30mm, ojediněle 50mm srážek za kratší čas”. Detailnější přesnější předpověď bohužel dostat nemůžeme. Podobné to bude při zítřejší situaci. Zejména na východě území se objeví během středečního večera a zpočátku noci na čtvrtek místy silné až velmi silné bouřky. Ty doprovodí přívalové srážky s úhrny i nad 50mm za kratší čas nebo významnější krupobití.

Dnes máme na území ČR významné hodnoty energie CAPE (i přes 2 000J/Kg) a nízké hodnoty Lifted indexu – teplotního zvrstvení (až -6, ukazuje instabilitu), ale bouřky vůbec nevzniknou. Nevznikne navíc ani významnější kupovitá oblačnost. Zůstane převážně slunečno. Důvod je prostý, suchý vzduch v oblasti vyššího tlaku vzduchu a absence “spouštěče” konvekční činnosti. Tak tomu bude i zítra zpočátku dne, během odpoledne se to však změní, jak je popsáno výše.

Napsat komentář