Pravá zima nejen v dalším týdnu?

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po krátce teplejším úvodu února, oblevě a povodňové situaci přijdou další extrémy počasí. Tentokrát nás čeká postupně trvale mráz ve všech polohách a občas sněžení. Skutečně bude v ČR pravá zima nejen v dalším týdnu? Jak to vypadá podle aktuálních prognóz numerických modelů posledních dnů.

Týden 8. až 14.2.2021

Předpověď

Podle posledních výstupů základních modelů vydrží skutečně pravá zima nejen v dalším týdnu, na který zní tento stručný přehled. Očekává se skutečně razantní a stabilní přísun mrazivého vzduchu do centrální Evropy. Tento byl naznačen v dlouhodobém výhledu na únor, avšak v mnohem menší intenzitě a s kratším trváním. Nepočítala s ním ani předpověď v prvních únorových dnech. Podle posledních prognóz to vypadá dokonce tak, že mrazivé počasí jen tak neskončí. A pokud bude lehce přerušeno, tak skutečně velmi nevýznamně a krátce. Další týden by měl být ale kormě jihu území celý mrazivý se sněhem. Mráz bude i velmi silný. Objeví se arktické dny i mimo hory?

Skutečně to na příští týden vypadá, že bude hodně silně mrznout. Pokud se něco změní ke konci týdne tak asi pouze to, že zeslábne jen ten nejvýznamnější mráz. Ten modely slibují kolem poloviny týdne. Poměrně silně by mělo mrznout podle předběžných odhadů po krátké přestávce i v příštím týdnu. Hlavní srážky spadnou na počátku týdne, mrazivý vzduch bude následně sušší. Ale počasí nebude zcela bez srážek. Půjde o sněžení, jen zpočátku období se místy objeví mrznoucí déšť.

Následující předpověď je reálná podle současných numerických předpovědních podkladů, opravdu nejde o žert.

TIP: Sledujte průběžně předpověď teploty na naší stránce.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -10 až -16°C, uprostřed týdne místy až kolem -20°C. Zpočátku týdne zejména na jihu 0 až -8°C. Nejvyšší teplota: -8 až -3°C, na jihu zpočátku -3 až +3°C. Uprostřed týdne -11 až -6°C. Průměrná teplota: -8 až -5°C. Shrnutí období: Silně podprůměrné.

Celkové srážky: 15 až 25cm, místy 40cm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr

Frontální rozhraní spojené s cyklonou se bude na počátku týdne přesouvat ze střední Evropy k východu a ztratí vliv na počasí u nás. Od severu bude zasahovat do centrální Evropy okrajem vysoký tlak vzduchu. Během druhé poloviny týdne ovlivní počasí v ČR frontální vlna.

Mapy numerických modelů lze sledovat například na stránce wxcharts.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Pravá zima nejen v dalším týdnu?
Název
Pravá zima nejen v dalším týdnu?
Popis
Pravá zima nejen v dalším týdnu? Stručná vyhlídka průběhu počasí a hodnot základních prvků s odchylkami od normálu na týden 8.-14.2.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.