Prognózy počasíTýdenní výhledy

Pravá zima nejen v dalším týdnu?

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po krátce teplejším úvodu února, oblevě a povodňové situaci přijdou další extrémy počasí. Tentokrát nás čeká postupně trvale mráz ve všech polohách a občas sněžení. Skutečně bude v ČR pravá zima nejen v dalším týdnu? Jak to vypadá podle aktuálních prognóz numerických modelů posledních dnů.

Týden 8. až 14.2.2021

Předpověď

Pravá zima nejen v dalším týdnu? Zasněžená krajina s potokem.

Podle posledních výstupů základních modelů vydrží skutečně pravá zima nejen v dalším týdnu, na který zní tento stručný přehled. Očekává se skutečně razantní a stabilní přísun mrazivého vzduchu do centrální Evropy. Tento byl naznačen v dlouhodobém výhledu na únor, avšak v mnohem menší intenzitě a s kratším trváním. Nepočítala s ním ani předpověď v prvních únorových dnech. Podle posledních prognóz to vypadá dokonce tak, že mrazivé počasí jen tak neskončí. A pokud bude lehce přerušeno, tak skutečně velmi nevýznamně a krátce. Další týden by měl být ale kormě jihu území celý mrazivý se sněhem. Mráz bude i velmi silný. Objeví se arktické dny i mimo hory?

Skutečně to na příští týden vypadá, že bude hodně silně mrznout. Pokud se něco změní ke konci týdne tak asi pouze to, že zeslábne jen ten nejvýznamnější mráz. Ten modely slibují kolem poloviny týdne. Poměrně silně by mělo mrznout podle předběžných odhadů po krátké přestávce i v příštím týdnu. Hlavní srážky spadnou na počátku týdne, mrazivý vzduch bude následně sušší. Ale počasí nebude zcela bez srážek. Půjde o sněžení, jen zpočátku období se místy objeví mrznoucí déšť.

Následující předpověď je reálná podle současných numerických předpovědních podkladů, opravdu nejde o žert.

TIP: Sledujte průběžně předpověď teploty na naší stránce.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -10 až -16°C, uprostřed týdne místy až kolem -20°C. Zpočátku týdne zejména na jihu 0 až -8°C. Nejvyšší teplota: -8 až -3°C, na jihu zpočátku -3 až +3°C. Uprostřed týdne -11 až -6°C. Průměrná teplota: -8 až -5°C. Shrnutí období: Silně podprůměrné.

Celkové srážky: 1525cm, místy 40cm. Shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr: Pravá zima nejen v dalším týdnu?

Frontální rozhraní spojené s cyklonou se bude na počátku týdne přesouvat ze střední Evropy k východu a ztratí vliv na počasí u nás. Od severu bude zasahovat do centrální Evropy okrajem vysoký tlak vzduchu. Během druhé poloviny týdne ovlivní počasí v ČR frontální vlna.

Mapy numerických modelů lze sledovat například na stránce wxcharts.com.