Historie počasíPočasíSpadlé srážky

Spadlé srážky 3.3.2020

Hodnocení článku

Trvalé srážky, o jejichž předpovědi hovoříme ve včerejším článku Kolik kde spadne srážek v oblasti tlakové níže?, se vyskytly dnes na celém území ČR. Spadlé srážky za 3.3.2020 a jejich nejvyšší úhrnu jsou v přehledu níže. Místy byly srážky trvalé a přinesly o něco vyšší srážkový úhrn. Tyto srážky byly trvalejší a vydatnější naopak v nižších polohách a rozdíly v úhrnech mezi nížinami a horskými oblastmi tak nenajdeme. Naopak nejvíce srážek spadlo v oblasti středních Čech, zejména v Praze a okolí. Tam pršelo od brzkého rána až do pozdního odpoledne či podvečera. Dále byly vyšší úhrny srážek na severu Čech a velmi lokálně na jihovýchodě Moravy.

Trvalejší srážky v nížinách, to je postup tlakové níže od jihu

Situace vhodná na významnější srážkovou činnost mimo hory a vyšší polohy je právě postup cyklony z jihozápadního až jižního směru. Ten se odehrál právě dnes a situace je odpovědná za dnešní deštivý den. V ČR spadlo nejčastěji od 1 do 8mm srážek, míst to bylo 8 až 13mm a jen velmi ojediněle více.

Spadlé srážky 3.3.2020. Akumulace srážek za den do 3.3.2020 17h.

Obr. 1 Akumulace srážek v ČR za 24 hodin do 3.3.2020 17 SEČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny – spadlé srážky do 3.3.2020 17 SEČ:

21.2mm Strání

13.2mm Mrzky (KO)

13.1mm Borovno – Míšov a Dobřichovice

12.9mm Dlouhé Stráně

12.4mm Praha-Horní Měcholupy

12.2mm Bílý potok – Smědava

12.0mm Praha-Břevnov a Strašice

Ve středu se počasí zlepší. Bude přechodně i polojasno nebo skoro jasno. Srážky se objeví, ale budou pouze lokální v přeháňkové podobě. Další srážky lze čekat ale během čtvrtek a zejména v noci na pátek. Počasí ve střední Evropě ovlivní teplá fronta dalšího systému spojeného tlakovou níží. Tato se bude přesouvat přes Německo k severovýchodu. Vedle srážek bude zesilovat také vítr. Zejména ve východní části území bude mít místy nárazy. Tyto nebudou ale nijak vysoké, jen na horách mohou dosáhnout krátce hodnot kolem 25m/s, ojediněle 30m/s.

Jak vyšla předpověď?

Velmi dobře srážky odhadl model ALADIN a to až ve výstupu z dnešních 00 UTC. Co se týče ve včerejším článku uváděných příkladů předpovědi srážek globálními modely GFS, GEM a ARPEGE (viz patřičný text, odkaz výše), tak modely slibovaly plošnější srážky pro jihovýchod a východ území ČR. Některé slibovaly zcela zanedbatelné srážky pro celé Čechy. Pro střední část dávaly od 2 do 8mm v maximech dle jednotlivých modelů. Opět až výstupy z dnešních 00 UTC se přiblížily realitě, přesně odhadl srážkovou oblast sever, střed až jih Čech zejména model GEM.

Zdroj dat: hydro.chmi.cz