Spadlé srážky 3.3.2020

Trvalé srážky, o jejichž předpovědi hovoříme ve včerejším článku Kolik kde spadne srážek v oblasti tlakové níže?, se vyskytly dnes na celém území ČR. Spadlé srážky za 3.3.2020 a jejich nejvyšší úhrnu jsou v přehledu níže. Místy byly srážky trvalé a přinesly o něco vyšší srážkový úhrn. Tyto srážky byly trvalejší a vydatnější naopak v nižších polohách a rozdíly v úhrnech mezi nížinami a horskými oblastmi tak nenajdeme. Naopak nejvíce srážek spadlo v oblasti středních Čech, zejména v Praze a okolí. Tam pršelo od brzkého rána až do pozdního odpoledne či podvečera. Dále byly vyšší úhrny srážek na severu Čech a velmi lokálně na jihovýchodě Moravy.

Trvalejší srážky v nížinách, to je postup tlakové níže od jihu

Situace vhodná na významnější srážkovou činnost mimo hory a vyšší polohy je právě postup cyklony z jihozápadního až jižního směru. Ten se odehrál právě dnes a situace je odpovědná za dnešní deštivý den. V ČR spadlo nejčastěji od 1 do 8mm srážek, míst to bylo 8 až 13mm a jen velmi ojediněle více.

Obr. 1 Akumulace srážek v ČR za 24 hodin do 3.3.2020 17 SEČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny – spadlé srážky do 3.3.2020 17 SEČ:

21.2mm Strání

13.2mm Mrzky (KO)

13.1mm Borovno – Míšov a Dobřichovice

12.9mm Dlouhé Stráně

12.4mm Praha-Horní Měcholupy

12.2mm Bílý potok – Smědava

12.0mm Praha-Břevnov a Strašice

Ve středu se počasí zlepší. Bude přechodně i polojasno nebo skoro jasno. Srážky se objeví, ale budou pouze lokální v přeháňkové podobě. Další srážky lze čekat ale během čtvrtek a zejména v noci na pátek. Počasí ve střední Evropě ovlivní teplá fronta dalšího systému spojeného tlakovou níží. Tato se bude přesouvat přes Německo k severovýchodu. Vedle srážek bude zesilovat také vítr. Zejména ve východní části území bude mít místy nárazy. Tyto nebudou ale nijak vysoké, jen na horách mohou dosáhnout krátce hodnot kolem 25m/s, ojediněle 30m/s.

Jak vyšla předpověď?

Obr. 2 Předpoklad akumulace srážek za 24 hodin do 4.3.2020 7 SEČ dle modelu Aladin dle výstupu ze 3.3.2020 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Velmi dobře srážky odhadl model ALADIN a to až ve výstupu z dnešních 00 UTC. Co se týče ve včerejším článku uváděných příkladů předpovědi srážek globálními modely GFS, GEM a ARPEGE (viz patřičný text, odkaz výše), tak modely slibovaly plošnější srážky pro jihovýchod a východ území ČR. Některé slibovaly zcela zanedbatelné srážky pro celé Čechy. Pro střední část dávaly od 2 do 8mm v maximech dle jednotlivých modelů. Opět až výstupy z dnešních 00 UTC se přiblížily realitě, přesně odhadl srážkovou oblast sever, střed až jih Čech zejména model GEM.

Zdroj dat: hydro.chmi.cz

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: