Spadlé srážky 3.3.2020

Hodnocení článku

Trvalé srážky, o jejichž předpovědi hovoříme ve včerejším článku Kolik kde spadne srážek v oblasti tlakové níže?, se vyskytly dnes na celém území ČR. Spadlé srážky za 3.3.2020 a jejich nejvyšší úhrnu jsou v přehledu níže. Místy byly srážky trvalé a přinesly o něco vyšší srážkový úhrn. Tyto srážky byly trvalejší a vydatnější naopak v nižších polohách a rozdíly v úhrnech mezi nížinami a horskými oblastmi tak nenajdeme. Naopak nejvíce srážek spadlo v oblasti středních Čech, zejména v Praze a okolí. Tam pršelo od brzkého rána až do pozdního odpoledne či podvečera. Dále byly vyšší úhrny srážek na severu Čech a velmi lokálně na jihovýchodě Moravy.

Trvalejší srážky v nížinách, to je postup tlakové níže od jihu

Situace vhodná na významnější srážkovou činnost mimo hory a vyšší polohy je právě postup cyklony z jihozápadního až jižního směru. Ten se odehrál právě dnes a situace je odpovědná za dnešní deštivý den. V ČR spadlo nejčastěji od 1 do 8mm srážek, míst to bylo 8 až 13mm a jen velmi ojediněle více.

Obr. 1 Akumulace srážek v ČR za 24 hodin do 3.3.2020 17 SEČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny – spadlé srážky do 3.3.2020 17 SEČ:

21.2mm Strání

13.2mm Mrzky (KO)

13.1mm Borovno – Míšov a Dobřichovice

12.9mm Dlouhé Stráně

12.4mm Praha-Horní Měcholupy

12.2mm Bílý potok – Smědava

12.0mm Praha-Břevnov a Strašice

Ve středu se počasí zlepší. Bude přechodně i polojasno nebo skoro jasno. Srážky se objeví, ale budou pouze lokální v přeháňkové podobě. Další srážky lze čekat ale během čtvrtek a zejména v noci na pátek. Počasí ve střední Evropě ovlivní teplá fronta dalšího systému spojeného tlakovou níží. Tato se bude přesouvat přes Německo k severovýchodu. Vedle srážek bude zesilovat také vítr. Zejména ve východní části území bude mít místy nárazy. Tyto nebudou ale nijak vysoké, jen na horách mohou dosáhnout krátce hodnot kolem 25m/s, ojediněle 30m/s.

Jak vyšla předpověď?

Obr. 2 Předpoklad akumulace srážek za 24 hodin do 4.3.2020 7 SEČ dle modelu Aladin dle výstupu ze 3.3.2020 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Velmi dobře srážky odhadl model ALADIN a to až ve výstupu z dnešních 00 UTC. Co se týče ve včerejším článku uváděných příkladů předpovědi srážek globálními modely GFS, GEM a ARPEGE (viz patřičný text, odkaz výše), tak modely slibovaly plošnější srážky pro jihovýchod a východ území ČR. Některé slibovaly zcela zanedbatelné srážky pro celé Čechy. Pro střední část dávaly od 2 do 8mm v maximech dle jednotlivých modelů. Opět až výstupy z dnešních 00 UTC se přiblížily realitě, přesně odhadl srážkovou oblast sever, střed až jih Čech zejména model GEM.

Zdroj dat: hydro.chmi.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality