PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Srážky se opět odmlčí, zpočátku týdne ranní mrazy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Srážky se opět odmlčí, zpočátku týdne lze čekat ranní mrazy. Počasí bude proměnlivé, jak bývá v dubnu často zvykem. I proto se prognózy nyní častěji mění.

Týden 15. – 21.4.2019

Stručně

Počasí se bude v příštím týdnu postupně stávat teplejším. Zpočátku týdne lze ještě vlivem vyjasnění a utišení větru čekat slabé ranní mrazy. Teploty se budou během týdne postupně zvyšovat, zatím ovšem ne na takové hodnoty jak se původně zdálo. Prognózy se totiž nyní v jarním období často a rychle mění, proto je třeba počítat ohledně dlouhodobého výhledu s většími změnami.

Předpověď: Srážky se opět odmlčí

Lidstvo ovlivňuje globální oteplování. Je letos větší sucho? Teplota opět krátce přesáhne 35°C. Rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Hrozí nevratné změny klimatu. K čemu je dobré horké počasí? Velké výkyvy teplot. Bude sucho problémem naší země? Horko a sucho, srážky se opět odmlčí.

V týdnu bude často slunečno až polojasno, zejména v chladném vzduchu zpočátku týdne mohou vznikat ráno místy mlhy. Jen přechodně bude během dne oblačno a srážky se neobjeví zřejmě po celý týden. Teploty budou pozvolna stoupat a z podprůměrných hodnot se dostanou k normálu pro začátek druhé poloviny dubna.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +3 až -2°C, během dne týdne 5 až 0°C

Nejvyšší teploty 9 až 15°C, ve druhé polovině týdne 12 až 19°C.

Průměrné teploty 3 až 9°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 1 až 8mm.

Shrnutí

Týden bude pokračovat v převážně slunečném a hlavně suchém počasí. Teploty se budou postupně zvyšovat a přibližovat normálu pro počátku druhé poloviny dubna.

Týden bude:

teplotně podprůměrný

srážkově mírně podprůměrný.

Synoptická situace

Středoevropské počasí bude po většinu období pod vlivem mohutné tlakové výše nad severní Evropou, která bude částečně zasahovat nad naše území. Během týdne k nám začne pronikat teplý vzduch.

Zejména jarní počasí vykazuje velkou proměnlivost. S tím je spojena také velká proměnlivost prognóz počasí. To znamená jejich menší spolehlivost. Proto je třeba týdenní výhledy brát s větší rezervou. Pro obecný přehled o vývoji základních prvků počasí lze sledovat předpovědi mnoha numerických modelů na další dny. Prezentaci těchto map je možné najít například na stránce wetterzentrale.de.