PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Teplo do konce října?

Hodnocení článku

Počasí se oproti studenému začátku měsíce října, kdy bylo navíc také velmi vlhko, opět značně změnilo. Po polovině měsíce lze během dne chodit venku v krátkých kalhotách i v tričku. Teploty stoupají mírně nad 20°C nebo se alespoň 20°C blíží, to vše jsou pro druhou polovinu října nadprůměrné teploty. A podle předpovědí potrvají dále. Nyní se po slabém ochlazení spojeném s přechodem studené fronty ve středu, která přinesla jediné srážky pracovního týdne, vrací příliv teplého vzduchu od jihovýchodu a teploty opět dosahují až 20°C. I víkend bude patřit mezi teplejší. To jsou pro většinu asi dobré zprávy, i když někteří už začínají myslet na zimu. Jaká bude, o tom je zatím předčasné se šířit ať modely ukazují na měsíce dopředu cokoli. Pojďme se raději podívat na to, co nás v počasí čeká zejména ohledně teplot v řádu nejbližších dnů. Bude teplo do konce října.

V první dekádě října nedosahovaly teploty při dešti ani 10°C a na horách napadl sníh, v poslední dekádě se možná budou trochu blížit i letním 25°C. I takovýto nevšední průběh teplot počasí umí.

METEO AKTUALITY

Teploty budou ke konci října připomínat spíše léto, převládající období se však nezapře

Bude teplo do konce října a podle posledních prognóz to vypadá, že určitě ještě celý příští týden. O víkendu bude nyní také teplo, srážky se objeví jen ojediněle. Zcela slunečné počasí čekat sice nelze, ale zejména neděle přinese během dne málo oblačnosti. Místy se budou tvořit mlhy nebo nízká oblačnost, což k období druhé poloviny října zajisté patří. Krátké období s denním světlem a sklon slunečního kotouče, to jsou důvody proč bude mimo odpoledne spíše chladno a také často mlhavo. Teploty budou nadprůměrně vysoké, ale místy je mohou ovlivnit uvedené vlivy. Aktuální období se tedy nezapře a rozhodně není možné se venku chovat zcela jako v létě.

Ještě o něco tepleji to vypadá, že bude v druhé polovině příštího týdne. V té první budou teploty stoupat na 15 až 21°C, ve druhé na 16 až 23°C. Jak dlouho poté teplé počasí vydrží je nyní otázkou. Jisté je, že příští týden ano. Ve spojení s přílivem teplého vzduchu nebudou nijak studené ani noci, zvláště oproti první dekádě měsíce, kdy i v nížinách ve dvou metrové výšce mrzlo. Nejčastěji je čekáme kolem 10°C, záležet bude na množství oblačnosti včetně tvorby té nízké nebo na rychlosti větru. V dohledné době bude foukat přes den vítr jen slabě, v noci bude často zcela klidno. To jsou právě vhodné podmínky pro vznik mlh či nízké oblačnosti.