PočasíPředpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Ochladí se, ale rozhodně ne příliš

Hodnocení článku

Teplotní inverze nám dnes už teploty významně ovlivňuje, to ovšem není v tuto roční dobu nic zvláštního. Převážně teplejší počasí, i když už ne tak jako o víkendu, včera a místy dnes, potrvá a to tento týden, podle prozatímních prognóz i na počátku týdne dalšího. Některá média hlásají v polovině týdne zlom v počasí, nijak zásadní tento zlom ovšem nebude. Ochladí se, ale rozhodně zatím ne nijak moc.

K tomu, že se opět již nyní objevují předpovědi na nadcházející zimu je lepší se raději nevyjadřovat. Každý si musí informace vyložit po svém a takzvaně přetřídit.

METEO AKTUALITY

Denní maximální teploty do 20°C, na počátku dalšího týdne možná i nad 20°C?

Ve středu přejde studená fronta, ale určitě ne nijak významná. Oproti období od 2. října do konce pracovní části minulého týdne, tedy do 12. října, bude nyní stále teplé a to přesněji teplotně nadprůměrné počasí. Větší rozdíl teplot způsobí jen teplotní inverze, které budou v oblastech tlakových výší vznikat stále častěji a budou mocnější. To ovšem s druhou půlkou října souvisí. Předpovědní modely slibují maximální teploty na konci týdne opět většinou do 20°C, nejčastěji mezi 15 až 21°C. Chladnější bude jen středa, při přechodu zmíněné studené fronty.

Vypadá to, že příliv teplého vzduchu opět zesílí na počátku dalšího týdne a teploty vystoupí na shodné hodnoty jako je tomu nyní nebo jako tomu bylo v posledních dnech. Zejména na JV/V území by mohlo být opět až 24°C. to ale nechme ještě otevřené.

Pršet zatím moc nebude

Tento týden přinese suché počasí, jak už naznačovaly prognózy minulý týden. Srážky se objeví pouze při přechodu zmíněné studené fronty během středy a budou lokální a krátkodobé. Více jich spadne na západě a jihozápadě území. Poté již do konce týdne žádné srážky čekat nelze. Vláhu budou kompenzovat silnější ranní rosy při malé oblačnosti nebo padající vlhkost z mlh a nízké oblačnosti v podobě mrholení. Podle dlouhodobější prognózy přibude srážek během nového týdne a s tím bude patrně souviset významnější ochlazení.

Počasí bude v dalších dnech určitě vůči začátku druhé poloviny října teplotně nadnormální, žádné větší ochlazení tedy nepřijde. Sledujte modelové mapy u nás na stránce Předpověď teploty nebo na stránce wetterzentrale.de s prezentací modelových map.