Ochladí se, ale rozhodně ne příliš

Hodnocení článku

Teplotní inverze nám dnes už teploty významně ovlivňuje, to ovšem není v tuto roční dobu nic zvláštního. Převážně teplejší počasí, i když už ne tak jako o víkendu, včera a místy dnes, potrvá a to tento týden, podle prozatímních prognóz i na počátku týdne dalšího. Některá média hlásají v polovině týdne zlom v počasí, nijak zásadní tento zlom ovšem nebude. Ochladí se, ale rozhodně zatím ne nijak moc.

K tomu, že se opět již nyní objevují předpovědi na nadcházející zimu je lepší se raději nevyjadřovat. Každý si musí informace vyložit po svém a takzvaně přetřídit.

METEO AKTUALITY

Denní maximální teploty do 20°C, na počátku dalšího týdne možná i nad 20°C?

Ve středu přejde studená fronta, ale určitě ne nijak významná. Oproti období od 2. října do konce pracovní části minulého týdne, tedy do 12. října, bude nyní stále teplé a to přesněji teplotně nadprůměrné počasí. Větší rozdíl teplot způsobí jen teplotní inverze, které budou v oblastech tlakových výší vznikat stále častěji a budou mocnější. To ovšem s druhou půlkou října souvisí. Předpovědní modely slibují maximální teploty na konci týdne opět většinou do 20°C, nejčastěji mezi 15 až 21°C. Chladnější bude jen středa, při přechodu zmíněné studené fronty.

Vypadá to, že příliv teplého vzduchu opět zesílí na počátku dalšího týdne a teploty vystoupí na shodné hodnoty jako je tomu nyní nebo jako tomu bylo v posledních dnech. Zejména na JV/V území by mohlo být opět až 24°C. to ale nechme ještě otevřené.

Pršet zatím moc nebude

Tento týden přinese suché počasí, jak už naznačovaly prognózy minulý týden. Srážky se objeví pouze při přechodu zmíněné studené fronty během středy a budou lokální a krátkodobé. Více jich spadne na západě a jihozápadě území. Poté již do konce týdne žádné srážky čekat nelze. Vláhu budou kompenzovat silnější ranní rosy při malé oblačnosti nebo padající vlhkost z mlh a nízké oblačnosti v podobě mrholení. Podle dlouhodobější prognózy přibude srážek během nového týdne a s tím bude patrně souviset významnější ochlazení.

Počasí bude v dalších dnech určitě vůči začátku druhé poloviny října teplotně nadnormální, žádné větší ochlazení tedy nepřijde. Sledujte modelové mapy u nás na stránce Předpověď teploty nebo na stránce wetterzentrale.de s prezentací modelových map.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality