Prognózy počasíTýdenní výhledy

Týden inverzního počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Teplotní inverze, která započala na konci tohoto týdne bude pokračovat. Vliv anticyklony bude dosti stabilní a bude blokovat postup systémů front od západu. čeká nás týden inverzního počasí. Podle současných prognóz to vypadá, že k významnější změně v tomto týdnu nedojde. Zejména na horách tak bude během dne velmi teplo.

Kouřmo, teplotní inverze, týden inverzního počasí

Týden 9. až 15.11.2020

Předpověď

Týden inverzního počasí, tak lze stručně ale výstižně charakterizovat očekávaný průběh počasí u nás v dalším listopadovém týdnu. Četné mlhy a nízká oblačnost, udržující se i celé dny nás čekají v nižších polohách. Na horách bude často jasno či polojasno. Teplý vzduch tak bude pronikat během dne právě tam. Nížiny budou typicky vyplněny studeným vzduchem. Srážky kromě mrholení z nízké oblačnosti celý týden spíše nebudou. Původní prognózy počítaly s prvními srážkami před víkendem a o víkendu. Novější vliv tlakové výše s teplotní inverzní prodlužují. Týden se tedy zřejmě obejde bez srážek. Bude opakem předchozího období, kdy byly srážky místy velmi významné.

Teplota se bude během noci i během dne odvíjet od výskytu mlhy či nízké oblačnosti. V oblastech s trvale zataženým počasím nízkou oblačností se budou hodnoty teploty měnit jen minimálně. Předpověď počasí za této situace vykazuje spíše vyšší úspěšnost. Výjimkou je regionální chování mlh a nízké oblačnosti. A také konec inverze v podobě času nástupu změny počasí, která by inverzi definitivně odbourala. K té ovšem v dohledné době nedojde. Sledujte proto upřesňující výhledy na týden.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 5 až 0°C, při vyjasnění až -4°C. Nejvyšší teplota: 3 až 8°C, při vyjasnění a v závěru týdne pak četněji až 13-14°C. Průměrná teplota: 5 až 8°C. Shrnutí období: Nadprůměrné.

Celkové srážky: 0mm. Shrnutí období: Významně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Týden inverzního počasí

Po celé období bude naše území pod vlivem vysokého tlaku vzduchu. Zejména do vyšších vrstev atmosféry bude pronikat teplejší vzduch. Počasí bude mít tedy typicky podzimní inverzní ráz.

Týden teplotní inverze se ovšem může ještě prodloužit. Zatím není jisté, zda na počátku dalšího týdne dojde ke změně počasí a tedy kdy se tak stane. Prozatím naznačují modely v rámci předpovědi na další týden (nad rámec střednědobého horizontu stále pokračující anticyklonální ráz počasí a také inverzní ráz počasí bez srážek. Počasí bude stále teplotně rozdílné co se týče hor a obecně oblastí se slunečním svitem a nižších poloh. Tedy oblastí pod nízkou oblačností či v mlze. Dobrý přehled průměrných hodnot základních prvků s odchylkami od normálu je zobrazen na stránce univerzity George Mason wxmaps.org/outlooks.