Extrémy teplotyHistorie počasíSpadlé srážky

Učebnicový přechod frontálního systému

Hodnocení článku

V pátek tropické a vysoce nadprůměrně teplé počasí s teplotami i nad 31°C, v sobotu už první studená fronta a za ní příliv studeného vzduchu od severozápadu s teplotními maximy do 19°C. Další významné ochlazení přinesl frontální systém spojený s významnou tlakovou níží zvanou „Fabienne“, která ovlivnila počasí u nás během neděle, prvního astronomicky podzimního dne letošního roku. Další ukázka, jak se počasí u nás dokáže velmi rychle změnit. A také ukázka přechodu frontálního systému vázaného na významnější tlakovou níži se vznikem značného tlakového rozdílu nad Evropou. Nyní si shrňme průběh počasí od konce pracovní části minulého týdne až po dnešní den. Odehrál se totiž učebnicový přechod frontálního systému.

Tropické a slunné období skončilo v pátek

Vysoce nadprůměrné teploty dosahující v maximech 30°C a ojediněle tuto hodnotu překračující skončily u nás v pátek. Tento den byl velmi teplý, neboť na naše území před výraznou studenou frontou vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Nejvyšší teploty v nejnižších oblastech naší země pokořily i 31°C a 19 stanic v ČR zaznamenalo teplotu na 30°C a vyšší. Na 18 stanicích měřících minimálně 30 let byl pokořen nebo alespoň vyrovnán teplotní rekord pro 21. září.

Nejvyšší teploty 21.9.2018: 31.5°C Brandýs nad Labem, 31.4°C Husinec-Řež, 30.9°C Praha-Libuš.

Večer od severozápadu postoupila nad naše území studená fronta, která se projevila bouřkovou činností. V bouřkách se vyskytovaly silné nárazy větru, které na některých místech lámaly větve a vyvracely stromy. Srážková činnost byla velmi krátká, stejně jako nárazy větru. Tyto byly vázány jen na samotnou bouřkovou činnost. Ochlazení za frontou bylo znát hned v sobotu ráno.

Frontální systém, níže „Fabienne“ a silný vítr

TN Fabienne

Synoptická předpovědní mapa s polohou níže “Fabienne” a výše “Schorse” k 23.9.2018 14 SELČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Sobotní počasí bylo již jen s ojedinělými přeháňkami polojasné až oblačné, večer přibývalo od severozápadu oblačnosti. Tato souvisela s přechodem další fronty. Jednalo se o teplou frontu systému tlakové níže, která postupovala v noci na neděli nad Německo a během neděle další k severovýchodu. V neděli během dne se vyskytovala nad územím ČR vrstevnatá oblačnost, která patřila právě teplé frontě. Přinášela místy občasný déšť nebo mrholení. Teploty byly v ČR na mnohých místech po poledni nižší než například kolem šesté hodiny večerní, kdy se daná oblast přechodně nacházela v teplém sektoru tlakové níže.

Tento teplý sektor byl velmi krátký, trval skutečně několik málo hodin. Večer dorazila podobně jako v pátek od západu studená fronta tohoto systému a ta přinesl na svém čele opět bouřkovou činnosti s prudkými srážkami a také nárazy větru. Tlak vzduchu v ČR silně klesl, následně začal mírně až silně růst. Tlaková níže přešla přes Německo, studená fronta systému postupovala velmi rychle k východu až severovýchodu a přinesla srážky nad celé území ČR. Po bouřkové činnosti se jednalo o déšť, místy intenzivnější. Teploty za frontou začaly prudce klesat. A pondělní počasí bylo typické za studenou frontou v silném severozápadním proudění, v němž pokračoval čerstvý až silný vítr s nárazy a to za doprovodu přeháněk.

Průběh srážek

Srážky přešly na horách ve sněhové, v nejvyšších polohách napadl první poprašek sněhu letošní chladné části roku. Pondělní den byl studený, maximální teploty v ČR sotva přesáhly 13°C. Podobné to bude dnes, kdy bude pokračovat studené severozápadní proudění, ale již nebude tak čerstvé a nebude v něm tolik vlhkosti. Počasí totiž zaznamenává další významnou změnu, kdy tlak vzduchu v ČR silně stoupá a stoupat bude ještě dnes. Příčinou je mohutná a rozsáhlejší tlaková výše, která se k nám dostává od západu. Tlak vzduchu klesl v ČR při přechodu zmíněné níže na 1000hPa, na Z/SZ o něco níže. Nyní stoupne ve středu tlakové výše až na 1040hPa a to během necelých dvou dnů.

Srážkové úhrny za 24h v ČR do 24.9.2018 7h: 46mm Špindlerovka, 44mm Medvědín, 43mm Přebuz a Albertamy.

Nejvyšší nárazy větru v ČR v noci na 24.9.2018: 38m/s Sněžka, 31m/s Klínovec, 29m/s Přimda a Lysá hora.

S příchodem astronomického podzimu tak přišel první silný vítr způsobený postupem významnější tlakové níže z Atlantiku a od Severního moře nad střední Evropu. Srážky v ČR zmírnily významné sucho po dlouhotrvajícím teplém a suchém počasí. Zanedbatelné srážky byly na jihu Moravy a na jihovýchodě Vysočiny.

A navrch velmi studená rána

Ve studeném proudění se díky postupu mohutné tlakové níže utvořily výborné podmínky pro noční radiační ochlazování. Teploty za jasných nocí klesají pod 5°C a někde až k nule. Při zemi se objevují mrazíky. Nejstudenější noc a ráno nás čeká zítra, kdy teploty klesnou k 0°C a objeví se četné přízemní mrazíky.

Na studené noci si musíme již zvyknout. Nebude-li hodně oblačnosti, budou teploty klesat výhradně pod 10°C a občas i pod 5°C. Oblačnosti v ČR nebude z důvodu dlouhodobějšího vlivu tlakové výše mnoho, nízká oblačnost a mlhy budou zatím vznikat jen lokálně nad ránem. Tepleji ale přeci jen bude, hlavně přes den. Během druhé poloviny týdne k nám začne pronikat teplejší vzduch od jihovýchodu a teploty budou v maximech vystupovat i slabě nad 20°C, což budou při zářijovém slunečním svitu velmi příjemné hodnoty. Možná se ojediněle i letních 25°C ještě dočkáme, ale častěji budou teploty stoupat jen do 20°C.

Ve čtvrtek bude i ráno o něco tepleji, minima klesnou na 8 až 4°C, v pátek na 10 až 6°C, ale v sobotu opět na 7 až 3°C, jen na JV bude kolem 8°C. Další vývoj teplot je k dispozici v týdenním výhledu počasí s pravidelnou aktualizací.

Data: hydro.chmi.cz, infomet.cz