Vlhké a na konci týdne i letní počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počasí bude i nadále vlhčí a na konci týdne nás čeká i letní počasí. Srážky budou v týdnu rozloženy rovnoměrně, ke konci budou převážně konvekční.

Týden 8. až 14.6.2020

Předpověď

V dalším červnovém týdnu nelze čekat vyloženě slunečné počasí. Naopak bude často spíše oblačno a průběžně se budou vyskytovat srážky. Ty budou mít formu deště nebo přeháněk, ojediněle bouřek. Během druhé poloviny týdne budou srážky v přeháňkách převládat, místy se budou vyskytovat také bouřky. Ty převládnou hlavně v úplném závěru týdne, tedy o víkendu. Na konci týdne bude tedy i letní počasí, stále ovšem vlhké. Do čtvrtka je možné očekávat podobné hodnoty teploty jako v minulých dnech, tedy spíše do 20-21°C. Jak četné a intenzivní budou bouřky ke konci týdne je ještě zatím nejisté. Proto je třeba sledovat dílčí předpovědi. Předpověď bude upřesněna týdenními výhledy. Sucho by se nemělo vlivem významnějších a hlavně průběžných srážek zvýrazňovat. Tomu pomohou také spíše nižší hodnoty teploty vzduchu a vyšší hodnoty relativní vlhkosti vzduchu. Ke konci týdne bude teplota vzduchu vyšší, avšak zatím ne nijak významně. Srážky budou konvekční a lokální, hydrologicky tak nebudou tak významné. Avšak budou přidávat vláhu a lokálně zlepšovat průtoky toků.

HODNOTY PRVKŮ

Nejnižší teplota: 12 až 6°C, ke konci týdne 15 až 10°C, nejvyšší teplota: 16 až 22°C, ke konci týdne 20 až 27°C, průměrná teplota 12 až 16°C. Shrnutí období: Průměrné. Celkové srážky: 20 až 60mm, na JV/V území až 80mm (lokální rozdílnost, maximum tak může být vyšší). Shrnutí období: Průměrnénadprůměrné.

Synoptická situace

Východní část našeho území bude na počátku týdne i nadále ovlivňovat zvlněné frontální rozhraní. I v dalších dnech  nám bude pronikat vlhký vzduch v oblasti tlakové níže. Tato bude ležet ve druhé polovině týdne nad Polskem a bude určovat počasí u nás. Předpovědní mapy numerických modelů lze nalézt například na stránce modellzentrale.de. Pro sledování hodnot veličin důležitých pro předpověď konvekce doporučujeme stránku meteomodel.pl.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality