Extrémní srážky v bouřkách, spadlo až 85mm

Hodnocení článku

V neděli se opakoval výskyt významných bouřek v pásu Vysočina až severní Morava, resp. severovýchodní Čechy. V bouřkách padaly kroupy a vyskytovaly se prudké lijáky, jak bylo předpokládáno. Nad naším územím se vlnilo frontální rozhraní. V části Vysočiny, na Moravě a ve Slezsku se nacházel teplý vzduch. V tomto prostoru leželo frontální rozhraní, které tento vzduch oddělovalo od chladného na západě. Právě zde vznikaly nejčastěji bouřky, které byly významné. V bouřkách spadlo ojediněle až 85mm srážek. Srážky vynechaly jižní Moravu a některé lokality v centru Čech (obr. 2b). V Čechách se jednalo o déšť, místy trvalejší.

Extrémní srážky přinesly bleskovou povodeň

Obr. 1 Suma srážek za 6.6.2020, do 7.6.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Na srážky reagovaly zejména menší toky na severu Moravy a na Vysočině. Jednalo se již o druhou vlnu významných přívalových srážek. První srážky v bouřkách se vyskytly v téměř shodném pásu v sobotu, nebyly ale tak vydatné. V neděli šlo o vydatnější srážky. Tyto zasáhly i větší území v podobě širšího pásu než sobotní srážky (obr. 1). Též srážky vynechaly jižní Moravu a v Čechách, kde byly v podobě deště, byly spíše zanedbatelné. V bouřkách spadlo na severu Moravy ojediněle 60mm srážek. V sobotních bouřkách padaly ale také kroupy, zejména na jihu Vysočiny. V neděli byly srážky opravdu extrémní a významné úhrny byly rozloženy plošněji.

Na obrázku 2 vidíme srovnání předpokládané sumy srážek za 7.6.2020 (do 8.6.2020 8 SELČ) modelem Aladin dle výstupu ze 6.6.2020 00 UTC (a). A skutečně spadlé srážky změřené srážkoměry v síti ČHMÚ na obrázku v kombinaci s odrazy z radiolokátorů za shodný termín (b). Obrázek má tedy dvě části a ukazuje předpoklad a realitu. Model Aladin z daného termínu dobře lokalizoval vydatné srážky, poměrně dobře odhadl sumy jejich úhrnů. Už ovšem nepočítal s jejich absencí nebo téměř absencí na jihu Moravy. Též téměř nepočítal s jinými místy, kde byly srážky zanedbatelné.

Obr. 2a Předpověď sumy srážek do 8.6.2020 8 SELČ modelem Aladin: zdroj: chmi.cz

Obr. 2b Suma srážek spadlých za 24h do 8.6.2020 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Spadlé srážky za 7. červen a srovnání s předpovědí

Nejvyšší úhrny do 8.6.2020 8 SELČ:

85.1mm Oskava

80.4mm Štíty

75.0mm Dlouhé Stráně

63.2mm Rýmařov

58.5mm Bělá pod Pradědem – Filipovice

52.8mm Paseka

52.5mm Hoštejn

51.7mm Velké Losiny

50.3mm Jemnice

50.0mm Jeseník

Zdroj: hydro.chmi.cz

Právě na říčce Oskavě byl v noci na pondělí a v pondělí ráno překročen 3.SPA. Tatáž úroveň SPA byla dosažena na nedaleké Oslavě. Jinde šlo ráno o stavy bdělosti, tedy 1.SPA. Vlhčí počasí se váže k „Medardu“, byť hlavní srážky vypadly ve dnech tomuto předcházejících. Hodně srážek bude ovšem i tento týden. Srážky budou časté, průběžné a tedy rovnoměrněji rozložené. S rostoucí teplotou vzduchu bude ovšem přibývat konvekčních s podobně prudkými srážkami jako nyní. Naznačuje to i poslední výhled na týden. Další vydatné srážky by měly v nejbližší době zasáhnout jih a jihozápad Čech. Půjde ovšem o trvalý a místy intenzivnější déšť.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality