Vyjasnění zesílí noční mráz

()

Mrazivé období v ČR trvá s výjimkou jihu a jihovýchodě země od sobotního odpoledne a večera. To začal pronikat na naše území od severu až severovýchodu původem arktický vzduch. Mráz je silný zejména na severu jak v noci, tak přes den. S tím, že se hodnoty teploty příliš neliší. Převážně je totiž na obloze velká oblačnost, často i při této teplotě se sněžením. O tom pojednává článek Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy. Mráz se zatím alespoň v trvalé formě netýká nejjižnějších oblastí ČR. To se nyní v polovině týdne začne ale měnit. A navíc bude častěji méně oblaků, takže vyjasnění zesílí noční mráz.

I v nížinách může být pod -15°C

Vyjasnění podpořilo mráz na západě Čech krátce už v úterý večer. A bylo to velmi znát. V údolích tam teplota klesla téměř na -26°C a to během krátké doby. Minimum teploty bylo dosaženo před půlnocí, poté přibylo oblačnosti a oteplovalo se. Vyjasnění bude během druhé polovin týdne v ČR ale častější, proto zejména v údolích nebudou výjimkou minimální teploty po -30°C. Ojediněle se při vhodných podmínkách objeví minima -35°C, která se hojně vyskytla naposledy v únoru 2012. Na celém území je sněhová pokrývka, která při vyjasnění a utišení větru způsobí ještě intenzivnější ochlazování vzduchu. Na jihu území napadne sníh dnes a zítra.

Vyjasněn zesílí noční mráz. Minima teploty na 12.2.2021, model GFS.

Obr. 1 Předpověď minima teploty vzduchu na pátek 12. února 2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Do soboty bude ranní teplot klesat na četných místech pod -10°C a místy i pod -15°C. Od dneška do pátku se bude udržovat nízkou pod nulou i denní maximální teplota. Tedy teplota odpolední. V závěru týdne bude mráz slábnout, sluneční svit během dne bude působit pocitově ještě slabší mráz. Ale vyjasnění ho po západu Slunce, jak bylo již uvedeno, opět zesílí.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech (při vyjasnění, převažující rozmezí pro ČR):

Čt 11.2.: -12 až -16°C, ojed. -18°C

Pá 12.2.: -13 až -17°C, ojed. -20°C

So 13.2.: -11 až -16°C, ojed. -18°C

Ne 14.2.: -9 až -13°C, ojed. -16°C

Páteční ráno bude pravděpodobně zatím nejmrazivější, shodnou okolností velmi mrazivý byl 12. únor i v roce 2012. Ale nejsilnější byl příliv mrazivého vzduchu tenkrát kolem 6. února (obr. 2).

Je nutné předpokládat, že mráz může opět působit problémy a to hlavně v kolejové dopravě. Silný či velmi silný mráz se objeví již kdekoli v ČR, tedy i na jihu  a jihovýchodě. Srážky téměř ustanou, jak bylo již řečeno sněžit bude zpočátku období zejména na J/JV/V území ČR a to hlavně na horách. V Jeseníkách a Beskydech tak napadne v dalších dnech několik desítek centimetrů sněhu, jinde to budou jednotky centimetrů.

Vyjasnění zesílí noční mráz. Teplota v 850hPa dne 6.2.2012 - archiv.

Obr. 2 Teplota vzduchu v 850hPa a příliv mrazivého vzduchu od severu dne 6.2.2012, zdroj: wetterzentrale.de/archiv

Kdy skončí silný mráz? V noci bude zřejmě i příští týden

Zejména noční mrazy budou silné vlivem častějšího vyjasnění silné i v první polovině příštího týdne. Ke konci týdne by podle současných předpoklad měl mráz slábnout, zejména přes den půjde o teplotu slabě pod nulou. Zásadnější oteplení a tedy obleva zatím nenastane nikde ani podle delšího výhledu, tj. na celý příští týden. Tam ovšem modely vykazují silnou nejistotu vývoje proudění. Jak se vyvine přesněji řečeno příliv mrazivého a původem arktického vzduchu od severovýchodu, to bude ještě mimochodem zajímavé. některé modely v některých bězích opět slibují následně sílení tohoto proudění a tedy i mrazu. Tam zatím nemá smysl činit jakékoli závěry co do vývoje teploty a počasí.

Jisté je, že mráz bude trvale v ČR do konce tohoto týdne, kdy krátce mírně zeslábne. A pravděpodobně bude pokračovat zejména v noci velmi silný mráz i na počátku příštího týdne. Poté bude nutné počkat na odhad vývoje podle dalších předpovědí a to z konce tohoto týdne. Modely také v převážné většině výstupů oddalují případný konec mrazivého počasí.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Vyjasnění zesílí silný mráz
Název
Vyjasnění zesílí silný mráz
Popis
Vyjasnění zesílí noční mráz. Předpověď teploty vzduchu na nejbližší dny. Vyhlídka průběhu teploty na další týden. Příčiny výskytu mrazu.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.