Začíná období přízemních mrazů

Hodnocení článku

Přes ČR přešla studená fronta a ukončila krátce velmi teplé počasí. To je ostatně dnes již znát na odpolední maximální teplotě vzduchu. Přechod studené fronty se projevil místy vydatnějším deštěm. Jednalo se o hlavní srážky tohoto týdne a poslední významnější srážky před delším sušším obdobím. Jak ostatně naznačuje i nejnovější výhled počasí. Nyní se budeme častěji setkávat se zmenšenou oblačností a místní tvorbou mlh. Jinými slovy počasí bude anticyklonální, přesněji podzimně anticyklonální. V přílivu studeného vzduchu bude zejména v noci velmi chladno. Začíná období přízemních mrazů. První se mohou vyskytnout již zítra ráno. Zejména od středních poloh je poslední možnost houbaření právě dnes. Mráz růst hub zastaví a dosavadní vyrostlé houby se po mrazu sbírat nedoporučují.

Mrznout může ráno nejen při zemi

Další dny přinesou vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Začíná období přízemních mrazů a to po několika dnech vlhkého počasí s převahou velké oblačnosti a přílivu teplejšího vzduchu. V dalších dnech k nám bude pronikat studenější vzduch a bude to znát nejen na nočních a ranních minimech teploty. Ráno tak může mrznout i ve výšce 2 metry nad povrchem, tedy ve standardní výšce, ve které měříme teplotu vzduchu. V některých částech země se tak stane například již v pátek, zejména na jihozápadě a západě Čech. Obecně půjde o ty oblasti, ve kterých bude celou noc malá oblačnost či zcela jasno a nebude foukat vítr. Současně se v takovém místě neutvoří během noci ani mlha či nízká oblačnost. Jaké lze čekat hodnoty nočních minim teploty v nejbližších dnech? Kdy bude mrznout ráno nejvíce?

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na sobotu 7.11.2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Čt 5.11.: 4 až 0°C a četné mrazíky (na JV/V spíše kolem 3-4°C)

Pá 6.11.: +3 až -1°C

So 7.11.: +3 až -2°C

Ne 8.11.: +3 až -1°C

V sobotu bude zejména na JZ/Z Čech mrznout i v nižších nadmořských výškách nejen při zemi (obr. 1). Při předpokladu teploty vzduchu ve 2 metrech nad povrchem až v záporných hodnotách se předpokládá výskyt četného přízemního mrazu. Až do konce týdne tak lze čekat velmi studené noci a rána, místy budou vznikat ale mlhy a to hlavně o víkendu. Ty ovlivní chod teploty vzduchu, avšak slabé málo mocné mlhy vzniklé během druhé poloviny noci ne příliš. A tyto mohou být i mrznoucí. Chladnější rána je třeba čekat i v novém týdnu, mráz by měl být ale méně četný.

Průběh teploty se bude oproti posledním dnům velmi lišit. Noční minima při velké oblačnosti nebo za přílivu teplého vzduchu v teplém sektoru cyklony neklesaly ani pod 10°C. V dalších dnech to mnohdy nebudou ani denní maxima teploty, ty lze čekat o víkendu spíše do 9°C. Maxima teploty v minulých dnech dosáhla téměř 20°C a to v pondělí místy v Čechách i na Moravě a v úterý pak na jižní Moravě.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality