PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Začíná období přízemních mrazů

Hodnocení článku

Přes ČR přešla studená fronta a ukončila krátce velmi teplé počasí. To je ostatně dnes již znát na odpolední maximální teplotě vzduchu. Přechod studené fronty se projevil místy vydatnějším deštěm. Jednalo se o hlavní srážky tohoto týdne a poslední významnější srážky před delším sušším obdobím. Jak ostatně naznačuje i nejnovější výhled počasí. Nyní se budeme častěji setkávat se zmenšenou oblačností a místní tvorbou mlh. Jinými slovy počasí bude anticyklonální, přesněji podzimně anticyklonální. V přílivu studeného vzduchu bude zejména v noci velmi chladno. Začíná období přízemních mrazů. První se mohou vyskytnout již zítra ráno. Zejména od středních poloh je poslední možnost houbaření právě dnes. Mráz růst hub zastaví a dosavadní vyrostlé houby se po mrazu sbírat nedoporučují.

Začíná období přízemních mrazů: Mrznout může ráno nejen při zemi

Další dny přinesou vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Začíná období přízemních mrazů a to po několika dnech vlhkého počasí s převahou velké oblačnosti a přílivu teplejšího vzduchu. V dalších dnech k nám bude pronikat studenější vzduch a bude to znát nejen na nočních a ranních minimech teploty. Ráno tak může mrznout i ve výšce 2 metry nad povrchem, tedy ve standardní výšce, ve které měříme teplotu vzduchu. V některých částech země se tak stane například již v pátek, zejména na jihozápadě a západě Čech. Obecně půjde o ty oblasti, ve kterých bude celou noc malá oblačnost či zcela jasno a nebude foukat vítr. Současně se v takovém místě neutvoří během noci ani mlha či nízká oblačnost. Jaké lze čekat hodnoty nočních minim teploty v nejbližších dnech? Kdy bude mrznout ráno nejvíce?

Začíná období přízemních mrazů. Minima teploty na 4.11.2020.

Obr. 1 Začíná období přízemních mrazů. Očekávaná minima teploty vzduchu na sobotu 7.11.2020 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Čt 5.11.: 4 až 0°C a četné mrazíky (na JV/V spíše kolem 3-4°C)

Pá 6.11.: +3 až -1°C

So 7.11.: +3 až -2°C

Ne 8.11.: +3 až -1°C

V sobotu bude zejména na JZ/Z Čech mrznout i v nižších nadmořských výškách nejen při zemi (obr. 1). Začíná období přízemních mrazů. Při předpokladu teploty vzduchu ve 2 metrech nad povrchem až v záporných hodnotách se předpokládá výskyt četného přízemního mrazu. Až do konce týdne tak lze čekat velmi studené noci a rána, místy budou vznikat ale mlhy a to hlavně o víkendu. Ty ovlivní chod teploty vzduchu, avšak slabé málo mocné mlhy vzniklé během druhé poloviny noci ne příliš. A tyto mohou být i mrznoucí. Chladnější rána je třeba čekat i v novém týdnu, mráz by měl být ale méně četný.

Průběh teploty se bude oproti posledním dnům velmi lišit. Noční minima při velké oblačnosti nebo za přílivu teplého vzduchu v teplém sektoru cyklony neklesaly ani pod 10°C. V dalších dnech to mnohdy nebudou ani denní maxima teploty, ty lze čekat o víkendu spíše do 9°C. Maxima teploty v minulých dnech dosáhla téměř 20°C a to v pondělí místy v Čechách i na Moravě a v úterý pak na jižní Moravě.