Změna klimatu změní zimy
Změna klimatu změní zimy a nejen tato období. Tento článek má za úkol prezentovat věrohodně podložená fakta o globální změně klimatu související se současným oteplováním planety. Probíhající změna klimatu je vědecky podložena. Stejně jako její rychlejší postup a změny, které oteplení Země v souvislosti se zvyšující se koncentrací skleníkových plynů nikoli přírodního původu způsobí. Oteplování planety, které zrychluje, neboť lidská činnost se významnou měrou podílí na zvyšování koncentrace skleníkových plynů v její atmosféře, je současnou etapou stavu klimatu v historii Země. Na Zemi se vystřídalo různé klima, které bylo drsné a přinášelo s sebou různé extrémy. Nyní jsme ve fázi oteplování, která má pokračovat a jeho rychlost a intenzita včetně projevů závisí na zvyšování koncentrace skleníkových plynů dodaných do ovzduší antropogenně.
Existují výpočty, jaké důsledky by mělo významnější snížení emisí skleníkových plynů, které však dnes již neplatí. Nepodařilo se a již nepodaří takto snížit emise těchto plynů do atmosféry. Poté existují výpočty změn teploty a dalších prvků klimatu při snížení emisí současně emitovaných plynů. Tzv. horší scénář, který je nyní pravděpodobný. Poté existuje scénář vývoje teploty a od toho se odvíjejících změn prvků za předpokladu, že se vůbec nepodaří snížit emise skleníkových plynů a tyto zůstanou shodné jako nyní. V nejbližším období nebudou změny tak významné, ale směrem ke konci 21. století už půjde podle některých odhadů o značné změny. Fakta tohoto vývoje vám představíme dále.
Tento vzhled krajiny byl v zimě častější, nyní se nám naskytne čím dále méně.
Berounka, únor 2012. Podobně silné a dlouhé mrazy nejsou v budoucnu pravděpodobné.
Změna klimatu změní a už mění vše, především však zimy a léta
V tomto článku se zaměříme na vliv změn klimatu především v zimním období, ale také v letním. To budou totiž období, v nichž se projeví nejvýznamnější nebo spíše budou mít v těchto obdobích významné dopady. Způsobí negativní změny s vlivem na život na planetě v našem klimatu. Jaké? To je předmětem dalšího textu. Předpovědi založené na modelových výpočtech mají zajisté mezery. Ale jde o ilustraci vývoje podle současných zjištěných dat. Je jisté, že oteplování bude pokračovat, zastavit nelze. Podle dosavadního vývoje bude pokračovat pravděpodobně rychleji. Už nyní totiž víme, že teplota vzduchu stoupá v souladu se zvyšováním koncentrací skleníkových plynů v atmosféře rychleji. V současné době je tedy vyšší než pro toto období předpovídaly původní výstupy modelů. Tyto prognózy tedy již zcela jistě platit nebudou. Dále bude záležet na míře koncentrací plynů, podle toho se bude vyvíjet teplota. Ta bude stoupat, na míře koncentrací plynů bude záviset jak rychle. Změny dalších prvků klimatu u nás (nejen) závisí na zvyšování teploty. Intenzita jejich změn s vlivem do různých sektorů naší činnosti bude záviset na rychlosti vzestupu globální teploty. to jsou fakta, se kterými je nyní nutno pracovat a to včetně přípravy na změny, tj. adaptace. Ale určitě je třeba vyvinout úsilí směřující k opatřením co největšího omezení příčin zvyšování teploty. To ještě lze ovlivnit, avšak dosud se to příliš nedařilo a není moc pravděpodobné, že by se v tomto něco zásadně změnilo.
Tento vzhled krajiny bude v zimě častý. Půjde o jakési pokračování podzimu, jen spadne listí a teplota bude řekněme o něco nižší, i když ne po celou dobu.
Proč v zimních období často není zimní počasí a zimy jsou spíše nebo zcela mírné?
- Naše území se nachází na rozhraní vzduchových hmot v podobě mrazivého vzduchu různé podobě dle roční doby na severu a teplého až horkého vzduchu na jihu.
- V důsledku toho je naše klima proměnlivé a stabilní situace málo časté.
- Změna klimatu odklání tryskové proudění a tím mění cirkulaci v různých oblastech, v posledních letech se rychle Země otepluje.
- Vlivem toho se mění klimatické podmínky v těchto oblastech a ne vždy to musí nutně znamenat pouze a jen teplo. Celkově se výše uvedená proměnlivost u nás tímto zvýrazňuje.
- Většinou dochází k výkyvům počasí a střídání extrémů.
- Je známo, že Evropa se otepluje ze všech kontinentů nejvíce a střední Evropa obzvláště.
- Klikatící se pásy tryskového proudění často působí situaci, kdy nad Severní Amerikou dochází k jejich posunu na jih a tím k přísunu mrazivého vzduchu. Naopak dále nad Evropou stoupá TP do vyšších zeměpisných šířek a naopak je zde „vytlačen“ teplejší vzduch dále k severu.
- Zeslabení či kolaps polární cirkulace (polární vír) vlivem náhlého stratosférického oteplení je klimatický jev, který se může a nemusí vyskytnout. Může ovlivnit cirkulaci polárního vzduchu v nižších zeměpisných šířkách nad Evropou, ale rozhodně také nemusí.
Co se změní ohledně klimatického průběhu zimního období u nás?
- Teplota vzduchu se v průměru zvyšuje, v zimním období lze čekat její spíše významnější vzestup.
- Sníží se tím počet dnů s mrazem, či zejména celodenním mrazem nebo dokonce arktických dnů s celodenním minimálně desetistupňovým mrazem.
- Srážky budou zejména v nižších výškách často kapalné nebo minimálně nebudou vhodné podmínky pro tvorbu sněhové pokrývky, která bude chybět nebo bude nedostačující a přechodná.
- I když srážek v zimě mírně přibude, jejich výskyt často v kapalné podobě nedokáže utvořit dostačující zásobu vláhy a podzemních vod.
- Toto bude mít důsledek pro nadcházející vegetační sezónu a hlavně letní období, kdy se setkáme často s brzkým jarním suchem až případně nedostatkem vody v létě.
- Průběh každé zimy nebude takovýto, jen bude tento průběh převažovat. Počasí dokáže překvapit opačnými extrémy.
V létě se změna projeví také oteplením, čím dále?
- Se vzrůstem průměrné teploty oproti zimě naopak přibude tropických dnů.
- Srážek v létě spíše ubude, navíc se budou vyskytovat často v konvekční podobě a budou tedy prudké či případně zcela přívalové.
- Se změnou bude souviset výskyt silných bouří.
- Vysoká teplota a nedostatečné srážky s přihlédnutím k jejich druhu způsobí vyšší výpar a větší náchylnost ke vzniku sucha.
- Sucho započaté na jaře po teplejším průběhu zimy bez sněhové pokrývky se tímto prohloubí.
Klimatický systém Země je značně dynamický, provázaný a stále na poznatky současné vědy a výkonnost moderních technologií velmi složitý a tedy rychle se měnící. Numerické modely ukazují určitý vypočtený vývoj na základě nějakých vstupních dat. Rychlost proměnlivosti těchto dat je významná a to působí nepřesnost původních prognóz. I scénáře vývoje změny klimatu na základě koncentrací skleníkových plynů v atmosféře na současné období již neplatí. Předpokládaly totiž současnou globální teplotu, resp. její změnu (oteplení) oproti období před industrializací, na pozdější období.
Mimo hory si v budoucnu na rybnících a nádržích moc nezabruslíme. Často budou vypadat takto, pokud se krátce utvoří led, určitě často nedostačující pro vstup. To může být problém.
O vlivu změny klimatu na jaro píšeme v článku Ruší změna klimatu jaro? O proměnlivosti teploty vzduchu ve vlivem změny klimatu se dočtete v článku Velké výkyvy teplot, i to je změna klimatu.