Další povodně v Benátkách, v Austrálii naopak vlna veder

Hodnocení článku

Stěžujeme si na jednotvárné počasí v našem mírném klimatu střední Evropy. Nyní konkrétně na to, že pořádně nemrzne a nemáme sníh. Jinde v Evropě mají ale s počasím problémy a ne jinak tomu je na opačné straně Země, podívejme na aktuální informace o extrémním počasí v Evropě i ve Světě. Extrémy počasí napříč Světem byly vždy rozmanité a budou i nadále. V souvislosti se změnou klimatu jich bude patrně přibývat, budou význačnější a určité druhy extrémního průběhu počasí se budou vyskytovat v nových oblastech. Pro tamní obyvatele budou tedy neznámé. Zatímco řadu evropských lokalit postihlo loni a letos v létě sucho, nyní jsou místa, které mají vody opravdu příliš. Přišly totiž typické zimní vydatné srážky. Naopak australský kontinent má nyní vrchol léta a podobně jako před rokem trápí oblast extrémně vysoké teploty. Další povodně v Benátkách a informace o nich, plus informace o sněžení v Itálii.

Další vlna povodní v Itálii, sníh v Alpách

Benátky zasáhla další povodeň. Při ranním přílivu vystoupala hladina vody dnes téma o 1.5m nad normální stav. Voda poté zaplavila dvě třetiny města. V některých oblastech Itálie povodeň zabíjela. V Benátkách se vyskytla první velká povodeň v polovině listopadu, kdy dosáhla přílivová voda hladiny 1.87m, což bylo nejvíce od roku 1966. Tehdy dosáhla úrovně 1.94m. Povodně postihly Benátky i loni na začátku prosince, tehdy voda vystoupila nad normál o 1.56m (ČT24).

V Alpách se vyskytly vydatné srážky v podobě sněžení. Napadlo tam 50cm nového sněhu a další sněžení lze čekat v oblasti o svátcích. Hodně srážek bude o vánocích v celé jihozápadní a i střední Evropě v souvislosti s postupem tlakových níží a s nimi spojených frontálních systémů. V alpách by mělo v dalších třech dnech napadnout místy i 100cm sněhu, ojediněle více (obr. 1). Sněžit bude i u nás, avšak pouze na horách. Na horách lze čekat vydatnější srážky, které budou často sněhové. Sněžit bude v oblasti i v dalších dnech, ale již ne tak vydatně.

Obr. 1 Předpověď úhrnů nového sněhu na 23. až 26.12.2019, zdroj: snow-forecast.com

Na našem území můžeme počítat s tím, že bude po většinu Vánoc sněžit od 700-900m n.m., na konci svátků, tedy ve čtvrtek od 400 až 500m n.m. Hranice sněžení se tak bude snižovat a tento trend bude pokračovat poté i v pátek. Na konci týdne se ovšem čeká od západu oteplování. Nepůjde tedy o žádný začátek „pořádné“ zimy. Na horách napadne ale poměrně hodně sněhu, na hřebenech hor to bude zítra i ve středu až kolem 20-25cm sněhu. První vydatné srážky se vyskytly na Moravě a ve Slezsku již včera a v noci na dnešek či zpočátku dnešního dne, na horách byly sněhové.

V Austrálii vrcholí vedra s četnými požáry

Na opačné straně Země mají nyní velmi horké počasí. Podobně jako v lednu se tam vyskytují velmi vysoké teploty a přepisuje se řada teplotních rekordů. Rekordně horko je v Západní Austrálii, kde se vyskytují velmi rozsáhlé požáry. Tyto zničily tisíce hektarů dřevin. Na východě kontinentu není situace o nic lepší, požáry tam zničily 700 domů. Průměrné maximum teploty vzduchu v Austrálii bylo nejvyšší 17. prosince, činilo 40.9°C a překonalo původní rekord z roku 2013 (40.1°C). V Austrálii v tomto období vrcholí léto a vysoké teploty i požáry nejsou nic neobvyklého. Letos jsou ale požáry významnější a započaly také dříve.

Seriózní informace o tématech najdete například na ČTK nebo Wetteronline.

Další zdroje dat: Globe24, Idnes.cz (vlna veder v lednu 2019)

Vývoj srážek v Evropě i ve střední Evropě pro nejbližší dny najdete na stránce Předpověď srážek.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality