Další povodně v Benátkách, v Austrálii naopak vlna veder

()

Stěžujeme si na jednotvárné počasí v našem mírném klimatu střední Evropy. Nyní konkrétně na to, že pořádně nemrzne a nemáme sníh. Jinde v Evropě mají ale s počasím problémy a ne jinak tomu je na opačné straně Země, podívejme na aktuální informace o extrémním počasí v Evropě i ve Světě. Extrémy počasí napříč Světem byly vždy rozmanité a budou i nadále. V souvislosti se změnou klimatu jich bude patrně přibývat, budou význačnější a určité druhy extrémního průběhu počasí se budou vyskytovat v nových oblastech. Pro tamní obyvatele budou tedy neznámé. Zatímco řadu evropských lokalit postihlo loni a letos v létě sucho, nyní jsou místa, které mají vody opravdu příliš. Přišly totiž typické zimní vydatné srážky. Naopak australský kontinent má nyní vrchol léta a podobně jako před rokem trápí oblast extrémně vysoké teploty. Další povodně v Benátkách a informace o nich, plus informace o sněžení v Itálii.

Další vlna povodní v Itálii, sníh v Alpách

Benátky zasáhla další povodeň. Při ranním přílivu vystoupala hladina vody dnes téma o 1.5m nad normální stav. Voda poté zaplavila dvě třetiny města. V některých oblastech Itálie povodeň zabíjela. V Benátkách se vyskytla první velká povodeň v polovině listopadu, kdy dosáhla přílivová voda hladiny 1.87m, což bylo nejvíce od roku 1966. Tehdy dosáhla úrovně 1.94m. Povodně postihly Benátky i loni na začátku prosince, tehdy voda vystoupila nad normál o 1.56m (ČT24).

V Alpách se vyskytly vydatné srážky v podobě sněžení. Napadlo tam 50cm nového sněhu a další sněžení lze čekat v oblasti o svátcích. Hodně srážek bude o vánocích v celé jihozápadní a i střední Evropě v souvislosti s postupem tlakových níží a s nimi spojených frontálních systémů. V alpách by mělo v dalších třech dnech napadnout místy i 100cm sněhu, ojediněle více (obr. 1). Sněžit bude i u nás, avšak pouze na horách. Na horách lze čekat vydatnější srážky, které budou často sněhové. Sněžit bude v oblasti i v dalších dnech, ale již ne tak vydatně.

Obr. 1 Předpověď úhrnů nového sněhu na 23. až 26.12.2019, zdroj: snow-forecast.com

Na našem území můžeme počítat s tím, že bude po většinu Vánoc sněžit od 700-900m n.m., na konci svátků, tedy ve čtvrtek od 400 až 500m n.m. Hranice sněžení se tak bude snižovat a tento trend bude pokračovat poté i v pátek. Na konci týdne se ovšem čeká od západu oteplování. Nepůjde tedy o žádný začátek „pořádné“ zimy. Na horách napadne ale poměrně hodně sněhu, na hřebenech hor to bude zítra i ve středu až kolem 20-25cm sněhu. První vydatné srážky se vyskytly na Moravě a ve Slezsku již včera a v noci na dnešek či zpočátku dnešního dne, na horách byly sněhové.

V Austrálii vrcholí vedra s četnými požáry

Na opačné straně Země mají nyní velmi horké počasí. Podobně jako v lednu se tam vyskytují velmi vysoké teploty a přepisuje se řada teplotních rekordů. Rekordně horko je v Západní Austrálii, kde se vyskytují velmi rozsáhlé požáry. Tyto zničily tisíce hektarů dřevin. Na východě kontinentu není situace o nic lepší, požáry tam zničily 700 domů. Průměrné maximum teploty vzduchu v Austrálii bylo nejvyšší 17. prosince, činilo 40.9°C a překonalo původní rekord z roku 2013 (40.1°C). V Austrálii v tomto období vrcholí léto a vysoké teploty i požáry nejsou nic neobvyklého. Letos jsou ale požáry významnější a započaly také dříve.

Seriózní informace o tématech najdete například na ČTK nebo Wetteronline.

Další zdroje dat: Globe24, Idnes.cz (vlna veder v lednu 2019)

Vývoj srážek v Evropě i ve střední Evropě pro nejbližší dny najdete na stránce Předpověď srážek.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Další povodně v Benátkách, v Austrálii naopak vlna veder.
Název
Další povodně v Benátkách, v Austrálii naopak vlna veder.
Popis
Informace o extrémním počasí v Evropě i ve Světě. Další povodně v Benátkách i sněžení v Alpách. V Austrálii řeší stále opačný problém.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.