PočasíPrognózy počasí

Zima stále jen na horách, sněhové podmínky ale špatné

Hodnocení článku

S koncem roku se mnozí vydávají v době volna za zimními sporty. Často na horách slaví příchod Nového roku. V nižších polohách totiž v posledních letech sníh není a letos se toto jen potvrzuje. V nejbližších dnech se sice krátce ochladí a teploty se budou i v nížinách pohybovat kolem bodu mrazu, v noci a ráno mírně pod ním, ale pravá zima rozhodně nezačne. Srážky se budou nyní objevovat jen na horách a postupně ve vysokém tlaku vzduchu ustanou zcela. Nový sníh přírodního typu tedy spíše nenapadne. Od vyšších poloh bude ale trvale mrznout, budou tak alespoň dobré podmínky pro zasněžování. Podívejme se na aktuální informace o stavu a kvalitě sněhu na našich horách nyní před koncem roku.

Sněhové podmínky v ČR. Sněhová pokrývka k 26.12.2019.

Obr. 1 Sněhové podmínky v ČR aktuálně. Přírodního sněhu v ČR příliš na horách není – stav sněhu na stanicích 26.12.2019, zdroj: chmi.cz

Aktuální sněhové podmínky v horských střediscích

Na horách je přírodního sněhu minimum, převládá sníh technický. Na ten právě lyžařské areály spoléhají. Nejvíce přírodního sněhu napadlo v minulých dnech na severu a severovýchodě či východě území. Jinými slovy v Beskydech, Jeseníkách či Krkonoších. Na současné období ale nepanují na horách nijak dobré podmínky pro lyžování. V každém pohoří je zprovozněno jen několik málo vleků. V souvislosti s teplým počasím minulých dnů se jich více zprovoznit nepodařilo. Studené epizody jsou moc krátké, i když na horách spadlo podstatně více srážek než v nížinách (zejména na severovýchodě a východě). Tento sníh totiž na rozdíl od technického při oblevách dosti rychle odtává nebo minimálně ztrácí na kvalitě a je mokrý. Přesto k tomu opět dojde na přelomu roků, kdy bude teplé počasí opět i na horách.

Krkonoše a Jizerské hory

V Krkonoších je na sjezdovkách maximálně 40-50cm sněhu, jen ojediněle 60cm. Sněhové podmínky jsou zde poměrně dobré. Napadly sice jen jednotky centimetrů sněhu s výjimkou stanice Strážné. Sníh je převážně technický a pokud tam leží přírodní, je vlhký nebo mokrý. V nejbližších dnech tento zmrzne. Pokud napadne nový, bude prachový. V provozu je několik vleků a to Harrachov, Medvědín, Strážné, Černá hora, Svatý Petr, Pec pod Sněžkou, Mladé Buky, Malá Úpa a také lanovka Sněžka.

V Jizerských horách je 20 až 50cm sněhu, v poslední době napadlo jen zanedbatelné množství sněhu. Sníh je technický. V provozu jsou pouze vleky Severák a Desná.

Krušné hory a Šumava

V Krušných horách je převážně maximálně 15-20cm sněhu, ojediněle 30-60cm. Sníh zde v poslední době napadl jen ojediněle. Jedná se převážně o technický sníh, případný přírodní sníh je mokrý. V provozu jsou vleky Novako, Fichtelberg, Klínovec a Mariánské Lázně.

Na Šumavě byly srážky v posledních dnech slabší. Celkem leží na sjezdovkách 15-40cm, ojediněle 50cm sněhu. Sníh připadl v poslední době jen výjimečně. Vedle technického sněhu je přírodní sníh typu vlhkého až mokrého. V provozu jsou vleky Lipno, Zadov, Špičák, Belveder, Kvilda a Hochficht.

Orlické hory a okolí

Pokud leží v oblasti na sjezdovkách sníh, tak do 30-50cm a nový spíše nenapadl. Sníh je technický. V provozu jsou vleky Deštné, Říčky v O.h. a Čenkovice či Červená Voda.

Na Dolní Moravě v oblasti Králicka je 60cm a jde o jediný vlek v provozu.

Jeseníky a Beskydy

V těchto oblastech jsou oproti zbytku území ČR relativně dobré sněhové podmínky. Alespoň ve výše položených oblastech Jeseníků leží 30 až 60cm, ojediněle 80cm sněhu technického typu. Případný přírodní sníh, kterého připadlo v poslední době do 10-15cm, je mokrý či vlhký. V provozu jsou střediska Kouty nad Desnou, Praděd, Kopřivná, Červenohorské sedlo, Karlov pod Pradědem, Petříkov, Branná, Ramzová a Hrubá Voda.

V Beskydech je 20-50cm maximálně, v poslední době připadly jednotky centimetrů. V minulých ovšem 10-30cm. Sníh je technický, přírodní pak vlhký. V provozu jsou vleky Bílá, Karolinka, Razula a Pustevny.

Ostatní střediska nabízejí technický sníh, sněhové podmínky jsou tzv. uspokojující. V provozu je například vlek Monínec na České Sibiř s až 50cm sněhu, Olešnice na Vysočině se 40cm sněhu či Stupava v Chřibech a Chotouň u Prahy s 50cm sněhu. Níže položená střediska nemají dostatek sněhu pro provoz, ani v případě technického. V posledních dnech totiž nebyly v těchto oblastech vhodné klimatické podmínky ani pro umělé zasněžování. Do konce roku se ovšem mohou otevřít i další vleky díky očekávanému ochlazení, které sněhové podmínky zlepší.

Sněhové podmínky: Jak se bude vyvíjet počasí do konce roku?

O víkendu lze čekat zimní ráz počasí včetně nížin, teploty se budou v maximech udržovat v blízkosti bodu mrazu. Počasí u nás bude pod vlivem mohutné tlakové výše s přílivem studeného vzduchu ze severu. Na počátku nového týdne a zároveň tedy na konci roku se bude mírně oteplovat. A to i ve výšce, proto vystoupí teploty i na horách nad bod mrazu. Během týdne to vypadá na teplotní inverzi, která se vrátí opět po několika dnech. Teplý vzduch bude tedy proudit hlavně do vyšších poloh. Poté bude teplé proudění střídat ochlazení, ale otázkou je na jak dlouho (patrně opět pouze krátce). Kdy bude stabilně mrazivé počasí alespoň od vyšších poloh je tak otázkou.

Data: holidayinfo.cz, chmi.cz

Přehled vývoje počasí na další dny můžete u nás sledovat na stránce Výhled na týden.