Významné noční mrazy do středy, na konci týdne jaro

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Opětovně bude počasí zimní, významné noční mrazy nás čekají do středy. Poté se bude mírně oteplovat, vyloženě jarní teplotu zatím ale čekat nelze.

Týden 30.3. až 5.4.2020

Předpověď

Průběh počasí na přelomu března a dubna bude podobný tomu z minulého týdne. Jen ochlazení potrvá kratší dobu. Noční mrazy budou ale při převaze zmenšené oblačnosti též významnější a to i v nižších polohách. Významné noční mrazy lze čekat do středy. Po polovině týdne se oteplí, ale pouze mírně. Teplotu, která byla docela častá již od února, v dalších dnech čekat zatím nelze. Teplota připomínající jaro se objeví stále zatím spíše přechodně. Zatím modely slibují významnější oteplení na přelomu týdnů, nechme to ale nyní s otazníkem. Upřesníme to v dalších dnech ve Výhledu na týden. Oblačnosti i srážek bude v tomto týdnu velmi málo. Více oblaků lze čekat zpočátku týdne v oblasti frontálního rozhraní. Poté bude převažovat už méně oblačnosti. Srážky se objeví též na rozhraní a po jeho přechodu a spíše místy. Významnější budou od vyšších poloh. Během týdne už příliš srážek nespadne. Se zvýšením teploty se tak bude spíše zvýrazňovat sucho.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota -1 až -7°C a ojediněle -10°C, od čtvrtka +3 až -3°C. Nejvyšší teplota 1 až 7°C, od čtvrtka 5 až 11°C a v závěru týdne až 15°C. Průměrná teplota 2 až 7°C. Shrnutí období: Podprůměrné.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 1 až 10mm, na horách na severu až 20mm/cm. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu bude určujícím tlakovým útvarem pro počasí ve střední Evropě. Po přechodu významné studené fronty se k nám rozšíří hned na počátku týdne výběžek mohutné anticyklony od severozápadu. pronikat k nám bude velmi studený vzduch. Příliv studeného vzduchu začne kolem poloviny týdne slábnout. V závěru týdne by mělo dojít k opětovnému návratu teplého jihovýchodního proudění, které bude patrně zesilovat. Výstupy modelů v podobě map i grafů, včetně speciálních prognóz, lze sledovat na stránce Wetterzentrale.de. Web doporučujeme pro jeho nabídku i přehlednost.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality