Konvekční období začíná, čekejte první jarní bouřky

()

Se začátkem dubna začíná tzv. konvekční sezóna, současně toto období nazýváme také vegetačním nebo obdobím teplé části roku. Trvat bude do října. V tomto období se setkáváme často s podmínkami pro vznik konvekční činnosti, jinými slovy ke srážkové činnosti specifických oblaků podoby přeháněk a bouřek. S vyššími teplotami vznikají pro konvekční procesy vhodné podmínky. O konvekci a všem co je pro ni důležité ale někdy příště. Nyní obraťme pozornost na období jako takové a předpověď bouřkové činnosti pro další dny. Konvekční období začíná.

Teplá část roku

Trvá od dubna do října (resp. září) a obsahuje již zmíněné konvekční období z hlediska meteorologického, ale také období vegetačního. Takto nazýváme toto období zejména v oborech fenologie a agronomie. Pro přiblížení se fenologie zabývá různými fázemi (fenofáze) vegetace během této části roku s vlivem na počasí a podnebí. Agronomie zkoumá podmínky pro pěstování plodin různého druhu. Konvekční období nás bude zajímat ve vztahu k meteorologii asi nejvíce, neboť jde o období s výskytem konvekce, tedy srážkové činnosti typu přeháněk a bouřek. V okrajových obdobích teplé části roku se vyskytuje slabší konvekce produkující slabé bouřky, uprostřed období se setkáváme s významnými konvekčními procesy a tedy i významnou bouřkovou činností.

Předpověď prvních bouřek, aneb konvekční období začíná

Právě dnes vrcholí na naše území příliv teplého vzduchu, kdy teploty zejména v Čechách vystupují i mírně nad 20°C. Od jihozápadu začne k večeru přes jihozápad a západ Čech přecházet studená fronta, která se při svém přechodu bude vlnit. Právě v souvislosti s přechodem fronty se budou ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu tvořit přeháňky a také v některých případech i bouřky. Ty se budou objevovat v Čechách, zejména a s nejvyšší pravděpodobností výskytu na jihozápadě a západě území.

Ve čtvrtek lze čekat srážky, ale o bouřky se již jednat nebude. Za frontou se bude dále ochlazovat. Po krátkém ochlazení nás čeká ovšem na přelomu týdnů slunečné počasí a opětovný návrat teplot nad 20°C. Bude velice příjemné počasí. Tento příliv teplého vzduchu a slunečné počasí ukončí opět přechod studené fronty v příštím týdnu a opět pravděpodobně tato přinese i bouřkovou činnost.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.