Předpověď teplotyPrognózy počasí

Krátké jarní počasí do soboty

Hodnocení článku

Krátké jarní počasí nás čeká do soboty, po studeném období nastane teplé, ale jen na tři až čtyři dny. To pro březen není nic neobvyklého, přesně naopak. Teplá a studená období se budou totiž střídat i nadále. Po teplých zhruba třech až čtyřech dnech nastane opět několik studených dnů a to počínaje nedělí. Velmi podobně jako minulý víkend dojde i tento týden k ochlazení. Objeví se téměř jediné srážky týdne a to právě na významnější studené frontě. Ta překlene naší republiku během sobotu, kdy se vyskytnou přeháňky a opět ojediněle slabé první jarní bouřky. Jarní počasí i bouřky už to budou doslova, neboť právě dnes začíná jaro i astronomicky. Začíná sice teplotně stylovým počasí, kdy maxima dosáhnou až 18°C a ojediněle vyšší teploty, ale za několik málo dnů počasí opět jarně vypadat nebude.

Krátké jarní počasí přinese opět teplotu ke 20°C

Dnes k nám začíná pronikat teplý vzduch od jihozápadu. Vliv tlakové výše slábne a od západu se prosazuje oblačnost vyšších pater spojená se systémem front nad severu Evropy. oblačnosti bude přibývat i nadále a postupně se přidá i oblačnost nižších pater. To zejména zítra a v dalších dnech, kdy se také objeví srážky. S touto situací bude spojeno ale zmíněné teplé počasí, kdy nejtepleji očekávejme opět v pátek a kromě západu území ještě v sobotu. To už ale přejde studená fronta a stejně jako před týdnem nastane během dne snížení teploty. to pocítíme v noci na neděli a v neděli, kdy už teplota jaro připomínat nebude. Rozložení teploty ve výšce vidíme na předpovědní mapě obrázku 1 níže, v noci na neděli by měl proniknout na naše území od severozápadu studený vzduch. Poté nás čeká několik málo dnů trvání studeného proudění. Synoptické příčiny tohoto průběhu teploty pak ukazuje na obrázku 2 předpovídaná synoptická situace s polohou studené fronty v sobotu odpoledne.

Krátké jarní počasí do soboty. Předpověď teploty v 850hPa na 23.3.2024 večer.

Obr. 1 Krátké jarní počasí do soboty. Teplota vzduchu v 850hPa na 23.3.2024 20 SEČ dle předpovědi modelu GFS, zdroj: meteociel.fr

Předpokládaná maxima teploty v dalších dnech:

Čt 21.3.: 12 až 16°C, na S/SV kolem 11°C

Pá 22.3.: 14 až 18°C, na SV kolem 12°C

So 23.3.: 13 až 18°C, na JZ/Z ochlazování

Ne 24.3.: 6 až 11°C

Ochlazení bude poměrně citelné, což je v tomto období jak objasňujeme v předchozích textech běžné. Jarní počasí tak můžeme čekat do soboty. Zatím není jisté, kdy přesně začne docházet k ochlazování a zda bude ochlazením v sobotu již ovlivněn západ či jihozápad naší země nebo nikoli. V dalších dnech se zejména při menší oblačnosti opět objeví noční mrazy. Minima teploty by neměla klesnout tak nízko jako nyní počátku tohoto týdne. Ale přesto se i ve dvou metrech nad povrchem na nějaké -2°C dostanou.

Synoptická situace a příčina ochlazení na 23.3.2024.

Obr. 2 Synoptická situace na 23.3.2024 odpoledne, zdroj: dwd.de