Předpověď teplotyPrognózy počasí

Noční mráz vystřídá opět až 18°C

Hodnocení článku

Noční mráz se očekává i nadále a to zítra a ve středu. Zítra bude mráz nejvýznamnější, minima teploty zamíří ojediněle k -5 či -6°C. Po celé období by měla být pravděpodobnost a intenzita mrazu vyšší na severovýchodě území. Obecně by mrznout alespoň ve dvou metrové výšce nad povrchem nemělo na jihozápadě Čech. Tam se očekává více oblačnosti a případně vyjasnění nikoli celonoční. Po polovině týdne se ale citelně oteplí. Poznáme to v noci, kdy minima klesnou jen lehce pod 10°C za vlády velké oblačnosti a rychlejšího větru. Maxima zamíří opět nad 15°C a zejména opět v pátek by se mohla dostat k 18°C. Minulý týden bylo naměřeno u nás letos poprvé 20°C, tuto hodnotu teplota o něco překročila. Teplé počasí potrvá však jen krátce, během víkendu by se mělo podobně jako minulý týden pro změnu více ochladit. Toto čím dál více významnější střídání teploty je pro březen u nás typické.

Noční mráz vystřídá opět až 18°C, ale krátce

Noční mráz vystřídá opět až 18°C. Shrnutí víkendového mrazu. Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Stabilně teplé počasí rozhodně nečekejme, protože v tuto roční dobu to zatím není typické. Jsme na rozhraní studeného vzduchu na severu až východě a teplého na západě až jihozápadě či jihu. V tomto přechodovém ročním období dochází již k přílivům teplého vzduchu obecně z jižních směrů. Zároveň ale také dokáže tzv. “vpadnout” na naše území studený vzduch ze severních směrů. Při různých situacích jde o různé intenzity proudění. Během března se ale často, zejména v posledních letech kdy bývá velmi teplé počasí časté již v únoru, prosazuje stále významněji studené proudění. Ale můžeme říci, že intenzivnější jsou i přílivy teplého vzduchu. Proto poté vznikají větší rozdíly teploty a dokáže se za krátký čas jak citelně oteplit, tak i ochladit. To zažíváme nyní a výhledově budeme i nadále. Hrozbou pro vegetaci, které reaguje na často velmi teplé počasí, jsou právě intenzivní vpády studeného vzduchu. Při těch mrzne v noci i ve dvou metrové výšce (nejen tzv. přízemně) a to i opakovaně. Opakovaně bude mrznout i nyní. Dnes mrzlo a poté bude ještě zítra a pozítří.

Minima teploty v nejbližších dnech:

Út 19.3.: -1 až -6°C (JZ kolem 2°C)

St 20.3.: 0 až -4°C (JZ kolem 0°C, přízemní mráz)

Noční mráz bude významný zejména na severovýchodě v úterý. Po polovině týdne se proudění ze severního až severovýchodně rychle otočí a přinese k nám naopak teplý vzduch. V noci bude o poznání více nad nulou a přes den opět jarní teplota. Může opět zamířit ke 20°C. Noční mráz tak vystřídá opět až 18°C a možná více.

Maxima teploty od čtvrtka:

Čt 21.3.: 13 až 17°C, na SV kolem 11°C

Pá 22.3.: 14 až 18°C, na S 12°C

So 23.3.: 9 až 13°C, na JV 16°C

Vidíme, že na severovýchod území dorazí teplý vzduch později a ne tak intenzivně. Na Světový meteorologický den připadající letos na sobotu, kdy se budou konat Dny otevřených dveří, se předpokládá ochlazování. Podobně jako před týdnem, avšak modely zatím přesnou dobu postupu studené fronty a ochlazování nedokáží přesně odhadnout. Je tam nejistota a bude na upřesnění, zda se začne v sobotu ochlazovat nebo zda ještě vydrží u nás teplé počasí celý den.