Prognózy počasíSezónní výhledy

Květen 2023 čekejme sušší

Hodnocení článku

Květen 2023 čekejme sušší, ukazují to dlouhodobé předpovědi srážkových charakteristik na měsíc jako celek. Nutno si nejprve uvědomit, že během května narůstá vedle průměrné teploty i průměrný úhrn srážek na našem území dle klimatického standardu. Jedná se tedy o předpoklad odchylky od tohoto normálu. Nejméně srážek by podle odhadu mělo spadnout kolem poloviny měsíce, kdy se může objevit delší sušší období. Co se týče teploty vzduchu, tu je možné očekávat odpovídající normálu v měsíci jako celku. V první polovině měsíce však bude nadále často podprůměrná. V polovině měsíce by se měla dostat na hodnoty obvyklé pro toto období. Jistota předpovědi klimatického modelu CFS je především u srážek dosti nízká, u teploty také nevykazuje velkou jistotu.

Málo srážek hlavně v polovině měsíce, jako celek květen sušší

Nejméně srážek by mělo být podle vyhlídky na další týdny v polovině května, květen tak čekejme spíše sušší než činí normál. Jako celek by měl měsíc skončit srážkově podprůměrný. Tento trend v posledních dnech ukazuje klimatický model CFS (obr. 1). Srážková činnost se v květnu odehraje vzhledem k období narůstající teplotě často v podobě lokální konvekce. Dlouhodobý odhad vývoje charakteristik tedy také naznačuje možné územní rozdíly ve srážkových úhrnech. V některých oblastech spadne hodně málo srážek a v jiných naopak i více. Důležité je v delším časovém období hodnocení průměru pro danou širší oblast. Celkově tak předpověď počítá se slabě podnormálním úhrn srážek v měsíci jako celku na území ČR jako celku. Kde spadne více a kde méně srážek samozřejmě v takto dlouhém horizontu určit nelze. Celkově květen 2023 čekejme sušší.

Květen 2023 čekejme suší. Odchylky srážek na květen 2023 podle modelu CFS.

Obr. 1 Květen 2023 čekejme sušší. Předpověď odchylek srážek pro Evropu na květen 2023 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Teplota se dostane do průměrných hodnot též v polovině měsíce

Prvních minimálně deset dnů května se očekává stále s podprůměrnou teplotou. I když, jak bylo řečeno už výše, průměrná teplota během května stále stoupá. Stoupat bude i letošní průměrná teplota, avšak zatím ne tak výrazně, aby dosáhla hodnot obvyklých pro toto období. Těchto hodnot by měla dosáhnout kolem poloviny měsíce a poté se na nich udržovat. Celkově lze čekat měsíc tedy více méně teplotně průměrný. Z hlediska ČR a okolí klimatické modely očekávají určitou nejistotu odchylek teploty vzduchu pro naše území. Západní a jihozápadní Evropa by měly být společně s jihozápadem Evropy až silně nadprůměrné s výběžkem nadprůměrných hodnot směrem do střední Evropy. Východ Evropy slibuje klimatický model naopak až slabě podprůměrný.